0
0

مدیریت زمان و تاثیر آن روی عزت نفس

559 بازدید

مدیریت زمان چه نقشی در عزت نفس ما دارد؟

همه ما به خوبی میدانیم که افراد موفق و پیشرو در جامعه همگی قدر زمان خود را می دانند و در واقع چون برای زمان شان ارزش قائل بودند به این جایگاه رسیدند. اما جالب است بدانید که مدیریت زمان علاوه بر اینکه می تواند زندگی ما را متحول کند تاثیر بسیار زیادی روی افزایش و کاهش عزت نفس ما دارد. به این شکل که اگر بتوانید زمان خود را به شکل صحیحی مدیریت کنید عزت نفس تان افزایش پیدا می کند و چنانچه در مدیریت زمان ضعیف عمل کنید و هدرش بدهید همین نکته می تواند اثرات مخرب زیادی رو عزت نفس شما بگذارد. البته تنها افرادی از هدررفت زمان شان احساس ناراحتی دارند که هدف داشته باشند و می خواهند در زندگی شان انسان تاثیرگذاری باشند. وگرنه خیلی ها هستند که اصلا نمی دانند ارزش زمان تا چه اندازه بالاست و بیشتر روزشان به بطالت یا انجام کارهای بیهوده تلف می شود.

مدیریت زمان

مدیریت زمان و عزت نفس با هم رابطه مستقیم دارند؟

بله قطعا این دو با یکدیگر رابطه مستقیم دارند. چنانکه در بالا نیز به آن اشاره شد فقط برای انسان های هدفمند و کسانی که می خواهند مهمتر از مهم باشند این دو رابطه مستقمی دارند. فردی که زمان و فرصت هایش را از دست می دهد شدیدا احساس بدی دارد و از اینکه زمانش به بیهودگی می گذرد احساس خسران می کند. و همین مسئله سبب می شود خودخوری کند و منتقد درونی اش دائما به او حمله کند که چرا هیچ کاری نمی کنی و چرا دست روی دست گذاشتی.منتقد درونی هم همانطور که می دانیم اثر تخریبی زیادی روی عزت نفس دارد. ( اگر می خواهید بدانید منتقد درونی چیست اینجا کلیک کنید)

 

اثرات مدیریت زمان و عزت نفس روی یکدیگر :

در نهایت شما رو دعوت می کنم که یک ویدئو در مورد این موضوع ببنید :

 

 

متن ویدئو برای کسانی که می خواهند مطالب آن را به جای دیدن و گوش کردن مطالعه کنند :

به نام خدا…

سلام می کنم به شما دوست عزیز…

من حامد متین هستم مدرس مهارت های عزت نفس و اعتماد به نفس و مدیر وب سایت www.hamedmatin.com

بارها و بارها در مقالات سایت، صفحه اینستاگرام و کانال تلگرامم و فایل های صوتی که ضبط کردم عزت نفس رو تعریف کردم. گفتم عزت نفس یعنی اینکه :

۱.خودت و دیگران رو بیشتر دوست داشته باش

۲.برای خودت و دیگران ارزش زیادی قائل باش

۳. خودت و دیگران را همانطوری که  دقیقا هستید بپذیر

اما نوبت به یک مسئله جدید میرسه. حالا که یاد گرفتیم معنای عزت نفس چیه و چه تاثیری در زندگی ما میتواند داشته باشد و در دوره رایگان سایت و کتاب مهمتر از مهم به آنها هم اشاره کردم، باید به این مسئله فکر کنیم که حالا راهکار چیه…آیا راهکاری هست که ما بتونیم این عزت نفس رو تقویت کنیم؟

بله…یکی ار راه کارهایی که سبب تقویت عزت نفس ما میشه و این است که ما به حس کنترل و تسلط در زندگی خود برسیم. یعنی بتونیم زندگی مونو اونجوری که دوست داریم هدایت کنیم ویر روی تک تک امور زندگی کنترل داشته باشیم.

چطوری به این حس کنترل برسیم که این حس بعدا بتونه عزت نفس ما رو تقویت کنه؟؟

یکیاز مواردی که سبب می شه ما به این احساس کنترل برسیم مدیریت صحیح زمان است.اینکه ما بتوانیم زمان رو به درستی مدیریت کنیم و از اون برای رسیدن به خواسته های مان استفاده کنیم. اما اینجا یک سوال اساسی پیش میاد :

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  خودپذیری چیست؟

اینکه مدیریت زمان چطور متیواند عزت نفس مارو تقویت کند ؟

مدیریت زمان به سه صورت میتواند روی عزت نفس ما بسیار اثرگذار باشد :

۱.کسی که برای خودش ارزش قائل است قطعا برای زمانش هم ارزش قائل است. چرا که میداند زندگی از زمان ساخته شده است. کیفیت زندگی هر ادمی رو کیفیت چگونگی استفاه از زمانش نشان میدهد.پس ارزش گذاری برای زمان در واقع ارزش گذاری برای خودمونه و همین مسئله سبب می شود که عزت نفس ما تقویت شود چون هر چقدر از زمان مان بهتر استفاده کنیم احساس ارزشمندی بیشتری ر داریم.

۲.اساسی ترین عامل در شکل گیری شخصیت سالم عزت نفس است. شخصیت چیه؟

یه مجموعه افکار، رفتار و احساسات یک فرد که توی زندگی اش زیاد تکرار می شوند میگویند شخصیت آن آدم.

خب…کسی که راجع به خودش اینطور فکر میکنه که من آدم ارزشمندی هستم، خودش رو بیشتر دوست داره و برای خودش ارزش زیادی قائله. طبیعیه که این آدم رفتار و عملکردش نسبت به زمانی که نسبت به خودش چنین دیدگاهی نداره خیلی بهتر باشه و کارهشو درست تر و با کیفیت بالاتری انچام بده.

وقتی که ما هدفی داریم و برای رسیدن به اون هدف زمان مان رو برنامه ریزی می کنیم در واقع داریم به خودمان نشان می دهیم که آدم مهمی هستیم و داریم برای رسیدن به یک خواسته یا هدف مهم تلاش می کنیم.همین مسئله سبب میشه که ما احساس عزت نفس بالا داشته باشیم.

۳.آقای برایان تریسی که از نویسندگان بزرگ در زمنیه موفقیت فردی هستند یک مفهومی  را عنوان کردند به نام خودبازدهی.

خودبازدهی چیه؟

به برداشت ما از میزان تاثیرگذاری و کارآمدی مان میگویند خودبازدهی. زمانی که شما یک کاری رو درست انجام میدید احساس خودبازدهی بالا دارید. هر چه آدمی خودش رو بیشتر دوست داشته باشه تعداد کارهایی که میتونه به درستی انچام بده بالا بره و همین مسئله باعث میشه احساس خودبازدهی بالاتری داشته باشد. استفاده ازمان به نحو احسن سبب میشه که ما بازهم احساس خود بازدهی بالا داشته باشیم. چرا؟ چون اگه بتوانیم از زمان مان خوب استفاده کنیم تعداد کارهایی که با تاثیرگذاری بالا می توانیم انجام دهیم بالا برود و همین مسئله سبب میشه که احساس خودبازدهی تقویت بشه.مدیریت زمان اینطوری باعث میشه که خودبازدهی ما بالا رود و از اونجایی که خودبازدهی و عزت نفس با یکدیگر رابطه مستقیم دارند، پس همین مسئله سبب می شه که عزت نفس ما تقویت شود یعنی هرچقدر ما از زمان مان درست استفاده کنیم خودبازدهی مان بالا میرود و هز چقدر که خودبازدهی مان بالا رود، عزت نفس ما بیشتر تقویت می شود.

در واقع این یک چرخه است. هر چقدر شما کارهایی درستی که در زمان درستی انجام شده باشند رو انجام بدید، احساس خوبازدهی بیشتری می کنید و هیمین احساس خودبازدهی کمک می کنه عزت نفس تان تقویت شود.

حالا که به اهمیت مدیریت زمان در بهبود کیفیت زندگی و عزت نفس مان پی بردیم، وقتش است که یاد بگیریم که چطور زمان مان رو مدیریت کنیم. من به همین منظور به زودی یک محصول آماده می کنم و درسایت قرار میدهم تا شما دوستان عزی زبتوانید به نحو احسن زمان خود را برای رسدن به خواسته های تان مدیریت کنید وت وسط همین مدیریت زمان عزت نفس شما روز به روز به الاتر رفته و شما حس خوب تسلط و کنترل رو روی کارهای زندگی تان رو داشته باشید.

همه شما را به خدای بزرگ می سپارم.خیلی دوستون دارم. امیدوارم هر جا هستید پرنشاط و پیروز باشید. خدانگهدار

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=1144
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد مدیریت زمان و تاثیر آن روی عزت نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.