0
0

چه تصورات غلطی راجع به افراد با اعتماد به نفس وجود دارد؟

733 بازدید

تصورات و باورهای غلط راجع به افراد با اعتماد به نفس :

لازم است به نکاتی در مورد افرادی که اعتماد به نفس دارند اشاره کنیم. چراکه ممکن است در مورد این افراد برداشت‌های اشتباهی وجود داشته باشد و تصور عموم ما بر این باشد که با اعتماد به نفس‌ها حتماً باید چنین و چنان باشند. به این معنا که اگر مثلاً فلان ویژگی خاص را نداشته باشم نمی‌توانم با قدرت بگویم اعتماد به نفس دارم. در حالی که برای داشتن آن نیازی نیست که حتماً ویژگی‌های زیر را داشته باشیم.

مطمئنم که پولدار بودن، خوش قیافه بودن، تناسب اندام داشتن، مدرک تحصیلی بالا داشتن، خیلی موفق بودن، رئیس بودن از آن دسته مواردی هستند که عده زیادی بر این باورند که باید حتما یکی از اینها باشد تا احساس اعتماد به نفس داشتن کنند. حتی اگر در حضور دیگران انکار کنیم که ما اینطوری فکر می کنیم، اما در خلوت به احتمال زیاد این باور را داریم که یکی از این موارد باید حتما باشد.

یادم می آید دوستی داشتم که می گفت اگر لاغر شوم حتما به استخر می روم.لذت استخر رفتن را از خودش دریغ می کرد چون نگران بود مبادا دیگران شکم او را مسخره کنند. در حالی که من حتی افراد خیلی چاق تر از او را در استخر دیده بودم. می توانیم اینطور بگوییم که اعتماد به نفس او به اندازه شکمش بستگی داشت نه به قدرت درونش.

اعتماد به نفس همیشه وابسته است اما… :

همانطور که قبلا در تعریف اعتماد به نفس گفته ام، این ویژگی و مهارت، یک مهارت وابسته است. وابسته به زمینه ای که در آن فعال هستید یا بودید. مثلا یک مهندس خبره و بااعتماد به نفس در کارش ممکن است در آشپزی اعتماد به نفس پایینی داشته باشد.

اینکه اعتماد به نفس، یک مهارت وابسته است اصلا اشکالی ندارد اما اینکه به چه چیزی وابسته باشد خیلی مهم است.اگر اعتماد به نفس ما به اندازه بینی، اندازه شکم، اندازه پولی که داریم و به مدل ماشینی که سوار شدیم وابسته باشد، آنگاه روزی که یکی از اینها نباشند اعتماد به نفس ما کاملا از بین می رود. اما اگر وابسته به مهارت و قدرت کسب درآمد شما، اگر به قدرت شخصیت و درون شما، اگر به میزان تاب آوری شما در برابر مسائل زندگی وابسته باشد، آنگاه دیگر لازم نیست نگران باشیم. چون اینها مواردی نیستند که از بین بروند و همیشه در وجود ما می مانند.

اما باورها و تصورات غلط راجع به افراد با اعتماد به نفس چیست :

همه چیز را دانستن:

افرادی که اعتماد به نفس دارند گرچه معمولاً دانش و مهارت کافی در زمینه کارهایی که انجام می‌دهند را دارند اما به راحتی ضعف‌های خود را می‌پذیرند و به هیچ عنوان ادعا نمی‌کنند که همه چیز را می‌دانند و افراد دیگری که در زمینه‌های خاص مهارت‌های بیشتری دارند تهدیدی برای اطمینانی که آنها نسبت به خود دارند محسوب نمی‌شوند.

پس چکار کنیم؟

به جای اینکه به این باور غلط فکر کنیم که چطور همه چیز را بدانیم، بهتر است در یک یا دو زمینه متخصص شویم و در آن زمینه ها مطالعه و آگاهی خود را تا می توانیم بالا ببریم.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  قاتل عزت نفس چگونه به ما آسیب می زند؟

پولدار بودن:

افراد با اعتماد نفس گرچه ممکن است از شرایط مالی خود راضی به نظر نرسند اما بر این باور نیستند که حتماً باید پولدار باشند تا احساس قدرت و سربلندی و اعتماد به نفس کنند. اینگونه افراد لزومی نمی‌بینند که با پول خود دیگران را تحت تأثیر قرار دهند.

پس چکار کنیم؟

به جای اینکه به میلیاردر شدن فکر کنیم سعی کنیم یاد بگیریم که چطور می توانیم هوش مالی و به دنبال آن درآمد خود را بیشتر کنیم. البته میلیادر شدن اصلا بد نیست. ولی بهتر است اول هوش مالی و اقتصادی خود و همچنین هنر کسب درآمد خود را ارتقا ببخشیم سپس به دنبال میلیادر شدن باشیم.پیشنهاد می کنم در ابتدای کار کلاس های افزایش هوش مالی را کار کنید یا اینکه کتاب های حیطه رشد مالی را مطالعه کنید مثل پدر پولدار و پدر فقیر نوشته رابرت کیوساکی

ریاست طلب بودن :

البته با اعتمادبنفس ها هنگامی که نیاز است می توانند کاملاً مقتدرانه عمل کرده و مدیریت را بر عهده بگیرند؛ اما بر این عقیده نیستند که برای اینکه احساس اعتماد به نفس کنند لازم است رئیس باشند و حتی در مواردی مایلند مسئولیت‌ها را به دیگران واگذار کنند. زیرا اطمینان درونی آنها نسبت به خود آنقدر قوی هست که کنترل و ریاست افراد دیگر بر خود، تهدیدی برایشان محسوب نشود.

برای اعتماد به نفس داشتن نیازی به ریاست طلب بودن نیست

پس چکار کنیم؟

به جای اینکه دائما سعی کنیم که انرژی خود را بر سر جدل برای رسیدن به پست مدیریت خرج کنیم تلاش کنیم این انرژی را بیشتر برای افزایش روحیه کار تیمی هرینه کنیم و یاد بگیریم که چطور به همراه یک تیم، کاری موفق و منحصر به فرد ارائه دهیم. تا بدین شکل همه اعضای تیم اعتماد به نفس شان تقویت شود.

همواره موفق بودن :

گرچه سعی می‌کنند همه ی کارهای خود را به بهترین نحو انجام دهند. و این توانایی را در خود می‌بینند که به موفقیت‌ها و دستاوردهای بیشتری برسند اما اعتماد به نفس داشتن را مشروط به این مسئله نمی‌دانند که همواره و در همه زمینه‌ها موفق باشند. در واقع اعتماد به نفس شان را به نتیجه کار گره نمی‌زنند. البته همیشه برای گرفتن نتیجه خوب تلاش می‌کنند؛ اما نکته قابل ملاحظه این است که نیاز ندارند خود را از طریق شغل و موقعیت‌هایی که در آنها شهرت و قدرت هست به اثبات برسانند.

پس چکار کنیم؟

می توانیم به جای اینکه دائما تلاش کنیم که در همه کارها موفق باشیم، انرژی مان را متمرکز بر روی مهم ترین کارهایمان نگه داریم تا بتوانیم در زمینه هایی که برایمان در اولویت هستند عملکردی عالی داشته باشیم. چراکه با پیشبرد چندین کار به صورت همزمان سبب می شویم که هیچ کدام از آنها نتیجه قابل قبولی را برایمان نداشته باشند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=215
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

4 نظر در مورد چه تصورات غلطی راجع به افراد با اعتماد به نفس وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ممنون بابت متن مفید و سودمندتون من واقعا نیاز دارم که اعتماد به نفسم رو بالا ببرم و خیلی دوست دارم که بتونم تو جمع خیلی راحت و روان و تاثیر بخش صحبت کنم ممنون که تو این مسیر کمکم میکنین

  لایک

  1. سلام به شما سرکار خانم افتخاری بزرگوار
   اگر بتونید که در یک دوره فن بیان و سخنرانی شرکت کنید خیلی خیلی می تونه بهتون در رسیدن به هدفی که دارید مفید باشه

   ۱

 2. مقاله ای بسیار جالب و مفید.آقای متین من شدیدا و جدا” رو این مساله فعالیت میکنم که سطح شخصیت و در پی اون سطح کیفی زندگیم رو بالا ببرم .کتاب میخونم.همایش میرم.تمرین میکنم و….این مورد که من توانایی این رو دارم که کیفیت رو بالا ببرم از عزت نفس بنده سرچشمه میگیره یا اعتماد به نفس بنده.ممنونم

  لایک

  1. تبریک عرض می کنم به شما جناب عبدلی عزیز
   از این بابت که شما جز معدود افراد جامعه هستید که به رشد و ارتقای شخصیت خودتون اهمیت میدید
   متاسفانه طبق یک آمار جهانی، تنها حدود ۴ درصد افراد به دنبال افزایش سطح مهارت های خود از طریق آموزش هستند
   که قطعا این آمار در ایران پایین تر هم هست

   ۱