0
0

مراحل افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس|چگونه تغییر کنیم؟

570 بازدید

وقتی که داشتم مراحل و گام های افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس را می نوشتم با خودم فکر کردم که این مراحل در واقع همان مراحلی هستند که ما برای هر تغییر باید آنها را طی کنیم.یعنی اینکه گام هایی که در ادامه، راجع به آنها صحبت می کنیم نه فقط برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس بلکه برای اینکه هر تغییری که بخواهید در خود ایجاد کنید مناسب هستند.پس چنانچه قصد داشتید در خود و روند زندگی تان تغییر و تحولی ایجاد کنید قطعا باید مسیری که در این مقاله گفته می شود را طی کنید.حتی کسانی که از این مراحل و گام ها خیر ندارند و تغییر می کنند به صورت ناخودآگاه حتما آنها را طی می کنند.

در نهایت جالب است بدانیم که بسیاری از تلاش ها برای تغییر کردن ناکام می ماند.می دانید چرا؟

چون بیشتر کسانی که می خواهند در مسیر تحول و پیشرفت قرار بگیرند نمی دانند باید از کجا شروع کنند و اصلا باید چکار کنند.به همین دلیل در اغلب اوقات تلاش شان بی نتیجه می ماند و حتی ممکن است تا آخر عمر دیگر فکر اینکه تغییری در زندگی شان ایجاد کنند به سرشان نزند.

اما امروز که شما در حال مطالعه این مقاله هستید کاملا واضح است که نمی خواهید جز این دسته باشید و آمده اید تا مراحل ایجاد تغییر را آموزش دیده و در زندگی تان آنها را اجرایی کنید.

اما مراحل افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس ( مراحل ایجاد هر تغییری) عبارت است از :

 1. احساس نیاز کردن
 2. تصمیم جدی برای تغییر
 3. چه تغییری لازم است داشته باشم و تا چه اندازه؟
 4. چطور باید تغییر کنم؟
 5. پیدا کردن راه کارهای رسیدن به تغییر مورد نظر
 6. اقدام کردن و ادامه دادن در مسیر تغییر

همه مراحل را در این مقاله توضیح مخصتری می دهم و سپس هر کدام از آنها را به صورت جداگانه در یک مقاله دیگر به طور کامل و مفصل شرح خواهم داد. توصیه می کنم که تک تک این مقالات را هم مطالعه کنید تا با یک پشتوانه قوی و با علم و آگاهی به سمت تحول فردی و تغییر گام بردارید.

۱.احساس نیاز کردن :

تمام کارهایی که در دنیا انجام شده ریشه شان در این احساس بوده است. در یک برهه ای از زمان فردی یا افرادی احساس نیاز کرده اند که باید تغییری ایجاد شود.حال گاهی اوقات این تغییرات فقط زندگی فردی را تکان می دهد و گاهی هم زندگی افراد اطراف او و حتی زندگی تمام مردم دنیا را. گرچه از نظر من هیچ تغییر فردی ای نیست که بر روی زندگی اطرافیان آن فرد نیز تاثیرگذار نباشد. زمانی که ما تغییر می کنیم حداقل زندگی افرادی که با آنها در ارتباط نزدیک هستیم را تحت الشعاع قرار می دهیم.

تغییر

بیایید از یک مثال ساده شروع کنید. وقتی که آب می نوشید معمولا دو علت بیشتر ندارد.یا تشنه هستید یا اینکه برای سلامتی و رسیدن به یک هدف خاص آب را می نوشید.که در هر دو صورت احساس نیاز کردید که آب را نوشیدید.

یک مثال دیگر: کسی که سیگار را ترک می کند در واقع یک تغییر در خود به وجود می آورد. این تغییر از چه زمانی در او آغاز می شود. دقیقا از زمانی که احساس نیاز کرده، تصمیم گرفته که سیگار را کنار بگذارد.

یا وقتی با یک فرد دوست می شویم به چه علت است؟؟

دلیلش احساس نیاز به یک روابط عاطفیست.البته منظور فقط جنس مخالف نیست.همه ما نیاز داریم که با بعضی از آدم های اطراف خود رابطه صمیمانه داشته باشیم.

در نهایت چه موقع ما به این فکر می افتیم که باید اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش دهیم؟؟

همه این تغییرات از یک احساس نیاز سرچشمه می گیرند.تا زمانی که شما احساس نیاز نکنید بعید است که گامی در جهت تغییر بردارید.

آیا نسبت به داشتن و افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس احساس نیاز می کنید؟

اگر احساس نیاز نکنید دو حالت دارد :

۱.شما فردی هستید با اعتماد به نفس و عزت نفس بالا

۲.شما اعتماد به نفس و عزت بالایی ندارید اما تا به حال نمی دانستید که کمبود این دو ویژگی و مهارت چه اثرات مخربی برای شما داشته یا می تواند داشته باشد.

چنانچه مورد اول در مورد شما صادق نیست اما همچنان احساس نیاز نمی کنید باید بگویم که حتما در دوره رایگان سایت ما شرکت کنید تا اطلاعات جامع و بسیار مفیدی در مورد اعتماد به نفس و عزت نفس کسب کنید.مطمئن هستم که با شرکت در دوره رایگان ما این احساس نیاز را پیدا کرده و ان شاالله تغییر را آغاز می کنید.

یادمان باشد که سرچشمه هر پیشرفت، قطعا یک تغییر است.

چنانچه تمایل دارید در این دوره رایگان و صوتی که شامل ۹ درس است شرکت کنید ، ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید تا درس ها به صورت روزانه برای شما ارسال شوند :

۲.تصمیم جدی برای تغییر :

این مرحله، مرحله ای است که بسیاری از افرادی که احساس نیاز می کنند در آن توقف کرده و گاهی تا آخر عمر در آن می مانند.

همه افراد سیگاری به خوبی می دانند که باید سیگار را ترک کنند و احساس نیاز هم می کنند اما چرا بیشترشان موفق به ترک نمی شوند.

همه ما می دانیم که نباید غذاهای فست فودی بخوریم و همیشه از گوشه و کنار، رسانه ها و نشریات می شنویم و می خوانیم که سرطان زا هستند اما همچنان به خوردن آنها ادامه می دهیم.

می دانیم که وقتی به دانشگاه آمده ایم باید درس بخوانیم و احساس نیاز هم می کنیم اما نمی خوانیم.

تغییر

همه ما به خوبی می دانیم که اگر افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس را جدی بگیریم تبدیل به انسان بسیار موفقی در زمینه کاری و شخصی خود می شویم اما به دنبالش نمی رویم.

تمام موارد بالا نشان می دهد که بعد از احساس نیاز باید یک تصمیم جدی بگیریم.

تصمیم بگیریم که تغییر کنیم. اما نه از آن دسته تصمیماتی که همیشه گرفته ایم و بعد از دو روز فراموش کرده ایم.بلکه تصمیمی جدی و قاطع.

اما سوال مهمی این وسط پیش می آید:

چطور باید چنین تصمیمی بگیریم؟

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  مسئولیت پذیری چیست؟ و چگونه مسئولیت پذیر باشیم؟

قطعا در مقالات آینده در این مورد بیشتر صحبت خواهم کرد.

۳.چه تغییری لازم است داشته باشم و تا چه اندازه؟

به عنوان مثال شما می خواهید دستخط خود را تغییر دهید و خوش خط تر از قبل بنویسید.

ابتدا لازم است بدانید که چه تغییری باید بکنید.در این مثال بسیار واضح است. ما باید نوع و مدل نوشتن مان تغییر کند تا دست خط مان خوب شود. البته همیشه همه تغییر ها به این واضحی نیست و لازم است شما وقت بگذارید و خوب فکر کنید که چه تغییری لازم است.مثلا ممکن است شما فردی اهمال کار باشید.حال تصمیم گرفته اید که این عادت بد را کنار بگذارید. آیا کاملا واضح است که چه تغییری باید بکنید؟ خیر، نیاز به کمی تفکر و بررسی دارد.شاید لازم است محیط تان را تغییر دهید.ممکن است ایراد از یک عادت بد دیگر در شما باشد.حتی ممکن است علتش نداشتن برنامه یا هدف باشد.

(اگر چنانچه شما اهمال کار هستید و یا اینکه نمی توانید یک برنامه ریزی خوب و مناسب با اهداف و خواسته های خود داشته باشید، حتما به صفحه محصول رسیدن به اوج بهره وری و عملکرد سر بزنید)

تغییر

حال برگردیم سر همان مثال دستخط.

بعد از اینکه دانستید چه تغییری باید بکنید سپس واحب است بدانید که می خواهید چقدر دست خط تان تغییر کند:

 • آیا می خواهید کمی بهتر از گذشته شود.
 • آیا همینکه خوانا باشد کافی است.
 • آیا می خواهید طوری بنویسید که واقعا جز خوش خط ها به حساب بیایید.
 • آیا می خواهید به صورت حرفه ای و عالی اینکار را ادامه دهید.

پس باید حتما یک مقدار مشخص از میزان تغییری که می خواهید ایجاد کنید را بدانید.البته هر چه اندازه این تغییر را دقیق تر بدانید بهتر است.ولی خیلی روی موضوع وسواس به خرج ندهید. همینکه حدودش را هم بدانید کافی است.

برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس نیز باید بدانید که می خواهید تا چه اندازه آنها را در خود پرورش دهید.

پس شد  : چه تغییری و تا چه اندازه

۴.چطور باید تغییر کنم؟

خداروشکر همه تغییرات دنیا در سطوح مختلف اعم از فردی، سازمانی و اجتماعی از یک الگوی واحد پیروی می کنند.اما مسئله اصلی اینجاست که این الگو چیست.

در مقاله ای که جداگانه در مورد این بخش نوشته ام به شما خواهم گفت که الگوی تغییر به چه صورت است. به جرات می گویم بهترین الگویی که تا به حال در زندگی ام دیده ام و شنیده ام همین الگو است.مطمئنا با دانستن حزئیات این الگو شما هم با من هم عقیده خواهید بود.

اما اگر این الگو را ندانیم چه می شود؟

شما فردی را درنظر بگیرید که در گام اول احساس نیاز کرده است و در گام بعدی نیز یک تصمیم جدی و قاطعانه نیز گرفته تا در خود تحولی ایجاد کند.واضح است که مسیری را در پیش می گیرد و تلاش می کند تا تغییر مورد نظرش اتفاق بیفتد. اما بار اول شکست می خورد.دوباره تلاش می کند و بازهم شکست می خورد. چندین بار دیگر هم این مسیر را می رود اما نتیجه نمی گیرد. به نظر شما اولین کاری که باید انجام دهد چیست؟

بله….اولین کاری که باید انجام دهد پیدا کردن ایراد کارش است.اما مسئله اینجاست او اصلا نمی داند از چه الگویی پیروی کرده است. زیرا که اگر می دانست با جستجوی این الگو به راحتی متوجه میشد که ایرادش کجاست که دائما شکست می خورد.پس الگو داشتن ار این جهت بسیار واجب است.

اما این الگوی موفق که به ما کمک می کند چیست؟

در مقاله مربوط به چطور باید تغییر کنم؟ حتما توضیح خواهم داد.

۵.پیدا کردن راهکار های رسیدن به تغییر مورد نظر :

بعد از اینکه الگو را دانستیم نوبت به این می رسد که حالا باید دقیقا چه کارهایی را و در چه زمانی و چطور انجام دهم که به تغییر مورد نظرم ختم شود.

یعنی اینکه من بدانم دقیقا و کاملا واضح چه کاری و به چه میزانی باید انجام دهم تا به آنچه که می خواهم برسم.

همان مثال دست خط را در مورد ۳ در نظر بگیرید. شما باید بدانید برای رسیدن به هدف ( همان میزان تغییری که مد نظر شماست) چه کارهایی باید انجام دهیم و تا چه مدت.

اگر بخواهید دست خط تان کمی بهتر شود توصیه من این است که یکی از دفترهای آماده تمرین خوشنویسی بگیرید و روزی ۱۵ دقیقه تا ۲ ماه تمرین کنید. مطمئن باشید دست خط تان تغییر می کند و واقعا خیلی بهتر از گذشته می شود. ( مدیونید فکر کنید دست خط خودم قبلا خوب نبوده و این تمرین را خودم هم انجام دادم 😉  )

اما چنانچه تمایل دارید دست خط تان عالی شود خب مسلما باید یا میزان تمرینات را خیلی افزایش دهید یا اینکه به کلاس خوشنویسی بروید. راهکارها زمانی مشخص می شوند که شما دید واضحی از نوع تغییر و میزانی که می خواهید تغییر کنید را بدانید.

گاهی لازم است از کسی که این کار را انجام داده بپرسید.

۶.اقدام کردن و ادامه دادن در مسیر تغییر :

اگر تمام ۵ گام قبلی را هم بدانید اما گام ششم را انجام ندهید هیچ تغییری حاصل نمی شود.

در واقعا تمام گام های قبلی گرچه لازمند اما بدون گام آخر فقط تئوری هایی هستند که تا در عرصه عمل ظهور نیابند هیچ فایده ای نخواهند داشت. پس باید اقدام کردن را آغاز کنید.

در واقع کافیست به آنچه که می دانید عمل کنید.

اما مورد بعدی در همین گام که خیلی خیلی مهم است ادامه دادن است.باور کنید که تمام انسان های موفق دنیا بدون استثنا در مسیر حرکت شان ثابت قدم بوده و به پیش رفته اند.اگر از من بپرسند بزرگ ترین راز موفقیت چیست می گویم :

ادامه دادن و ثابت قدم بودن.

 

کلام آخر در مراحل افرایش اعتماد به نفس و عزت نفس ( یا هر تغییر دیگری) :

تمام آنچه که تا کنون در ۶ گام بالا مطرح شد همه مواردی بودند که برای ایجاد هر تغییری در زندگی لازم است ما طی کنیم. حال هر تغییری که باشد.گرچه در اینجا هدف ما افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس بود اما شما می توانید این مراحل را برای تمام تغییراتی که لازم دارید به کار گیرید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=906
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

3 نظر در مورد مراحل افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس|چگونه تغییر کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: چه زمان نیاز به تغییر داریم؟ - آموزش عزت نفس، اعتماد به نفس و خودکارآمدی
 2. ممنون از مطالب خوبتون.
  منتظر الگوی تغییرتان هستیم و اگر هم در سایت قرار دادید ممنون میشم لینکش را اینجا بذارید.

  ۲