0
0

آیا افراد با عزت نفس نیز مرتکب خطا می شوند؟

589 بازدید

اگرچه کسانی که عزت نفس دارند نسبت به سایرین کمتر مرتکب خطا می شوند اما نمی توانیم بگوییم که آنها اصلا خطا نمی کنند.شاید بپرسید که چرا با عزت نفس ها کمتر خطا می کنند. کم خطا بودن کسانی که عزت نفس بالایی دارند به این علت است که چون آنها دیگران را دوست دارند، به دیگران احترام می گذارند، سایرین را همانطوری که هستند پذیرفته اند. خودباوری دارند، معمولا انسان های شجاعی هستند، هر زمان که اشتباه کنند ترسی از اعتراف به اشتباه ندارند و همواره سعی می کنند شرایط خود و دیگران را به بهترین شکل ممکن درک کنند. و چون به خاطر برخورداری از موهبت عزت نفس بالا، از آرامش درونی بالاتری برخوردار هستند پس احتمال اینکه مرتکب خطا شوند مخصوصا در روابط با افراد نیز کمتر است.

عزت نفس داشن به معنای کامل بودن نیست !

اما لازم است بدانیم که عزت نفس داشتن به معنای کامل بودن نیست، فراموش نکنیم که هیچکس کامل نیست و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم. چراکه اگر کامل بودیم آنگاه پیشرفت و رشد دیگر معنا نداشت.در حالیکه جهانی که ما در آن زندگی می کنیم از قانون تکامل در همه زمینه ها پیروی می کند.از همه مهمتر ضعف هایی چون غرور، تا حدی جز سرشت طبیعی ماست.گاهی پیش می آید که هر کدام از ما دچار غرور شویم و رفتاری از ما سر بزند که نمایان گر خودبینی ماست.

 

افراد باعزت نفس هم گاهی اشتباه می کنند

باید بدانیم که حتما در همه عمر همواره با چالش های بسیاری روبرو هستیم اما نکته ای که در برخورد با این چالش ها بسیار حائز اهمیت است و درباره همه چالش های پیش روی ما صدق می کند این است که ما در مقابل آنها چه واکنشی داشته باشیم. خیلی خوب است همه مسائل زندگی را به عنوان یک چالش ببینیم. خوبی این دیدگاه این است که می دانیم هر چالشی یا قابل حل است یا اینکه باید با آن کنار بیاییم، که کنار آمدن با آنها نیز گاهی خودش یک راه حل است.

زمانی که ما مرتکب خطایی می شویم در واقع بعد از ارتکاب خطا با یک چالش روبرو هستیم. اما چه چالشی؟

چالشِ نحوه عکس العمل و برخورد ما با خودمان که نشان دهنده میزان عزت نفس ما نیز هست.

همه حرفات درست، حالا بگو چکار کنم؟

خب…! حالا اگر ما بخواهیم در مصاف با چالش های ریز و درشتی که بعد از ارتکاب خطا به سراغ مان می آید به بهترین شکل ممکن برخورد کنیم باید چکار کنیم؟

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  زندگی آگاهانه چیست و چرا باید آگاهانه زندگی کنیم؟

هر گاه که در زندگی مرتکب خطایی شدید، مانند افراد با عزت نفس از اصول ۵ گانه زیر پیروی کنید :

۱.مثل همیشه مرحله اول پذیرش است. بپذیرید که شما کامل نیستید و ممکن است دچار خطا شوید.

۲. این مرحله نوعی دیگر از پذیرش است. هنگامی که اشتباهی از شما سر می زند بی چون و چرا و بدون اینکه سعی کنید توجیه بیاورید آن را بپذیرید و قبول کنید که اشتباه کرده اید.

۳.مواظب باشید که سرزنش کردن خودتان موقع اشتباه تبدیل به عادت نشود و سایر توانایی ها و قابلیت هایتان را زیر سوال نبرد.

۴.تنها به اظهار پشیمانی و تاسف اکتفا نکنید بلکه در جهت رفع خطا و جبران آن هم گام بردارید.

۵.تلاش کنید که دیگر آن خطا را تکرار نکنید. یادتان باشد اگر کسی دوبار از روی یک سنگ بلغزد، پاهایش مستحق شکستن است.

هر اندازه که بیشتر این اصول را در زندگی تان به کار ببرید عزت نفستان نیز بیشتر تقویت می شود.

این اصول ظاهر ساده و روشنی دارند اما هنگامی که به مرحله اجرا می رسیم جسارت و تعهد می خواهد. اگر هر گاه که خطا کردید این اصول ۵ گانه را به کار ببرید و با چالشِ عکس العمل بعد از ارتکاب اشتباه به درستی برخورد کنید آنگاه است که به تدریج عزت نفس تان رشده یافته و کم کم خودتان را خیلی بیشتر از قبل دوست خواهید داشت.

هر گاه خطایی می کنیم آن خطا می تواند برای ما هشداری باشد که نشان دهنده ضعف ما در زمینه ای خاص است.به عنوان مثال اگر ما همواره در روابط خود دچار مشکل می شویم و یا حتی یکبار به یک مسئله در روابط بین فردی خود برمی خوریم، باید سریع به دنبال این نکته باشیم که ضعف ما در کدام ناحیه سبب شد که این اتفاق برایمان بیفتد.

یادمان باشد که شناخت ضعف ها  و درک خطا یکی از مهم ترین مراحل در مسیر دست یابی به عزت نفس بالا می باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=350
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آیا افراد با عزت نفس نیز مرتکب خطا می شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.