0
0

غرور چیست؟ | نشانه های افراد مغرور

7919 بازدید

غرور چیست؟

شاید اگر از ما بپرسند که غرور چیست، در پاسخ بگوییم که غرور یعنی کبر، یعنی اینکه خودمان را بگیریم، یعنی اینکه خودمان را از بقیه بالاتر بدانیم.البته منم (حامد متین) با شما موافقم.کسی که این مدلی فکر کند قطعا فرد مغروری است. اما ویژگی های یک انسان مغرور فقط به این موارد ختم نمی شود. بلکه مصداق های بارز غرور بسیار بیشتر و در عین حال کمی پیچیده تر از این حرفاست.متاسفانه در فرهنگ و باور جامعه ما انسان مغرور بیشتر به کسی تلقی می شود که خودش را بگیرد یا از بالا به دیگران نگاه کند.

البته در موارد بدتر افرادی که خودشان را کسی می دانند و به خودشان اطمینان و اتکا دارند نیز مغرور خوانده می شوند.اما این کاملا اشتباه است. این غرور نیست.عزت نفس است. همه ما باید :

خودمان را کسی بدانیم.

همه ما باید فکر کنیم که منحصربه فردیم.

همه باید خودمان را خیلی دوست داشته باشیم

همه ما باید برای خود ارزش بسیار بسیار زیادی قائل باشیم.

 

اما از کودکی به ما یاد دادند که اینها یعنی غرور. که اینها نشانه های افراد متکبر است. که تواضع فقط یعنی دوست داشتن دیگران و قبل از خودت به دیگران اهمیت دادن. و چه باورهای غلط و بیهوده ای که نتیجه آن چیزی جز غرور ( احتمالا تعجب می کنید)، ناآگاهی و ناکامی برای ما چیزی نداشت. بله تشویق شدن به تواضع بیجا، سبب می شود که ما دچار نوعی غرور شویم که خودمان متوجه آن نیستیم.

شاید بپرسید غرور چرا؟

چون فردی که هنوز به ارزش های وجودی خود پی نبرده و خودش را آنطور که واقعا هست نپذیرفته باشد، چطور می تواند متواضع باشد. البته نقش انسان متواضع را می تواند بازی کند اما در باطن سخت دچار غرور است.می دانید چرا؟ چون چنین فردی خالی از عزت نفس است و در درون خود به دنبال چیزی می گردد تا توسط آن اعتبار و ظاهر خود را جلوی دیگران حفظ کند. می خواهد به دیگران ثابت کند که من هم برای خودم کسی هستم. مرا باور کنید.مرا محترم بدانید. اما چون عزت نفس ندارد، این نیازهای خود را به شکلی اشتباه و توسط غرور ارضا و اغنا می کند.مثلا سعی می کند :

با پرخاشگری و ترساندن دیگران برای خودش احترام بخرد.

با قهر کردن و قطع رابطه برای خودش ارزش کسب کند.

دیگران را می چزاند تا از او حساب ببرند.

دیگران را خوار می کند تا احساس حقارت خودش را پنهان کند.

در روابطش دائم دچار مشکل می شود که ناشی از همین غرور است اما دائم تقصیر را گردن دیگران می اندازد.

حال اجازه دهید که غرور را به درستی تعریف کنم :

ارزیابی غیر واقعی از خود و فراتر از آنچه واقعا هستیم.

آیا تا به حال در دوره رایگان عزت نفس و اعتماد به نفس شرکت کرده اید؟

غرور پنهان چیست؟

همه ما تقریبا بدون استثنا درگیر یک مدل غرور به نام غرور پنهان هستیم. البته نه اینکه فکر کنید مدل خاصی از غرور است.اینطور نیست. اما چون در باور جامعه و ما، این چیزها نسبت به سایر مصداق های دیگر غرور به چشم نمی آید ما آن را غرور نمی دانیم.اما وجود دارد و به واقع نوعی از غرور است.به خاطر اینکه زیاد به چشم نمی آید من به آن می گویم غرور پنهان اما متاسفانه خانمان سوز است. چرا که بسیاری از مشکلات ما در ارتباطات شخصی و خانوادگی ناشی از همین غرور پنهان است.پس غرور پنهان همان غرور است اما به دلیل اینکه در باور عموم ما خیلی به عنوان غرور شناخته نمی شود من به آن می گویم غرور پنهان.اما امروز که شما تعریف آن را دانستید دیگر نیازی به اصطلاح غرور پنهان نیست. و از این به بعد همان به آن غرور می گوییم.

غرور

نشانه های غرور چیست؟ از کجا بدانیم مغرور هستیم یا نه؟

سالها پیش در یک پروژه به عنوان مسئول قسمتی مهم انتخاب شدم. مدیر پروژه از من خواست تا کاری را انجام دهم. به او گوشزد کردم که اینکار آنطور که مد نظر ایشان است، درست از آب در نمی آید و به پروژه ضربه می زند.اما از آنجا که او ۲۵ سال سابقه کار داشت و من جوان و تقریبا کم تجربه بودم، ناچار شدم قبول کنم.بعد از اجرای آن کار دقیقا همان اتفاقی افتاد که من آنرا قبلا پیش بینی کرده بودم. پروژه متحمل یک هزینه اضافه شد.فکر می کنید چه اتفاقی افتاد؟ مدیر مغرور و نالایق پروژه مرا مقصر معرفی کرد و نه تنها دستمزد کارهای قبلی ام را ندادند بلکه من از پروژه کنار گذاشته شدم.

یک لحظه به این فکر کنید که مدیر مغرور اشتباهش را می پذیرفت.آنگاه من از ادامه کار محروم نمی شدم و او فرصت پرورش یافتن شخصیتی محکم و مسئولیت پذیر را از دست نمی داد.شاید بعضی بگویند دلت خوش است. چه فرصتی؟ چه کشکی؟کی به فکر این چیزهاست؟

اما یادمان باشد که این مدل آدم ها، در تمام زندگی شان به این شیوه عمل می کنند.همواره تقصیرات را گردن دیگران می اندازند.اشتباهات خودشان رابه بقیه نسبت می دهند. در بقیه موقعیت ها هم همین طور عمل میکنند. ممکن است خیلی ها مثل من به خاطر غرور او آسیب ببینند. و جالب است  بدانید که او همین اشتباه را در زندگی شخصی و خانوادگی اش هم مرتکب می شود. اشتباه می کند و به گردن همسرش یا سایرین می اندازد.اما اطرافیانش مانند من دست شان بسته نیست. حتما پاسخ این کار را با ترک کردنش خواهند داد.با بی توجهی کردن به وجود او نشان می دهند که دیگر برایشان ارزشی ندارد.

کمتر کسی را می شناسم که مغرور نباشد. کمتر کسی هست که با آن دست به گریبان نباشد.شاید بپرسید چرا؟

شما تا به حال چند نفر را دیده اید که :

۱.هر زمان اشتباه کرده اند شجاعت پذیرش آن را داشته اند و در برابر دیگران اعتراف کرده اند که اشتباه کرده اند. ( اعتراف به اشتباه را ضعف می دانیم)

۲.در بحث به دنبال حقیقت باشند نه به دنبال پیروزی و به کرسی نشاندن حرف خود ( چند بار در انتهای یک بحث به طرف مقابل گفته ایم بله حق با شماست)

۳.اگر خطایی کرده اند بیایند برای عذرخواهی و جبران خطا ( عذرخواهی و درخواست بخشش را نوعی کوچک شدن می دانیم)

۴.همواره مسولیت کارهای خود را تماما به عهده بگیرند و موقع بروز مشکل تقصیر را گردن دیگران نیانداخته باشند.( پایمان به لیوان آب می خورد و می ریزد، به جای اینکه بپذیریم که اشتباه از ما بوده و مسئولیت شو قبول کنیم، سریع میگوییم : آخه…جای لیوان آب اینجاست!؟ کی این لیوان رو اینجا گذاشته؟)

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  خودپذیری چیست؟

۵.در روابط فقط به دنبال اثبات کردن خود و برتری اش نباشد. ( وقتی می بینیم که دوست یا همسرمان در زمینه ای موفقیت بزرگی کسب کرده به زبان می گوییم که خوشحالیم اما در قلب مان چیز دیگه ای می گذرد)

۶.خیلی شبیه به خود واقعی شان باشند و تا چه اندازه شبیه حرف هایی که می زنند هستند(دیگران را دائم نصیحت می کنیم که چطور زندگی کنند و راه درست زندگی چیست، آنگاه زندگی خودمان شبیه آثار باستانی ماقبلِ تاریخ فقط مخروبه اش مانده)

مثال های بسیارِ دیگری از این دست.

اما نشانه های آدم های مغرور :

۱.انسان های مغرور در برابر افرادی که از خودشان قوی تر، آگاه تر، ثروتمند تر و زیباتر می دانند،حالت تدافعی می گیرند.

آنها نمی خواهند بپذیرند که از خودشان بهتر وجود دارد.

۲.افراد مغرور معمولا انعطاف ناپذیرند.

سعی دارند با پایبندی به عقایدشان هر چند اشتباه توجه دیگران را به خود جلب کنند.

۳.مغرورها در برابر زور بیشتر ظاهری متواضع می گیرند ،چون توان مقابله مستقیم را ندارند.

اما به ضعیف ها حمله می کنند و می خواند قدرت شان را به نمایش بگذارند.قیافه جدی به خود می گیرند در حالی که از درون احساس حقارت می کنند.آنها از مقام، جایگاه، عنوان و مظلوم نمایی و بیمار نمایی استفاده می کنند تا غرور خود را حفظ کنند یا به دیگران ضربه بزنند.

۴.این مدل افراد بسیار احساس تنهایی می کنند.

گرچه ادعا زیاد دارند اما بیشتر به دنبال پر کردن تنهایی شان هستند.

۵.آنها درظاهر خودشان را خیلی قبول دارند اما در درون اصلا خودشان را قبول ندارند.

بر خلاف ادعایشان بسیار آسیب پذیر و زودرنج هستند.همچنین تمایل زیادی به اثبات کردن خود و خودنمایی دارند.

۶.آدم های مغرور دائما از مکانیسم و رفتارهای دفاعی استفاده می کنند.

آنها تحمل باختن و بازنده شدن را ندارند.می خواهند غرور خود را تحت هر شرایطی حفظ کنند.گرچه در حضور دیگران به هر ریسمانی چنگ می زنند تا به بقیه ثابت کنند که کم نیاورده اند اما در تنهایی احساس یاس و ناتوانی می کنند.

۷.افراد مغرور همواره از همه متوقع و طلبکارند.

مدام در قهر و آشتی به سر می برند.اگر مطابق میلش رفتار نکنید، از شما ناراحت می شود.باید همیشه مواظب رفتار و گفتارتان باشید.همیشه باید رعایت آنها را بکنید.

همه این مدل رفتارها و تفکرات، نشان از غرور در ما دارند.هر چقدر سعی کنیم انکار کنیم که غرور نداریم، احتمال اینکه مغرور باشیم بیشتر است.مگر اینکه هیچکدام از نشانه های غرور را نداشته باشیم. که آن هم خیلی بعید است.با توجه به نشانه هایی که گفته شد و همیچین نشانه های مشابه که قبلا آنها را در خودتان یا دیگران دیده اید، آیا به نظرتان شما غرور دارید؟

البته یادمان باشد که اینکه خودمان را دوست داشته باشیم، اینکه برای خود احترام زیادی قائل باشیم معنایش مغرور بودن نیست.مگر اینکه این دو ویژگی را فقط و فقط نسبت به خودمان داشته باشیم.

این غرور از کجا آمده است؟

بیشتر ما  از خودمان در زندگی راضی نیستیم. همواره دوست داریم چیزی فراتر از آنچه که واقعا هستیم باشیم. به دنبال یک خودِ آرمانی هستیم.اما رسیدن به این خودِ آرمانی کاری راحتی نیست. به همین خاطر برای اینکه نامید نشویم آن را درتصورات خود می سازیم. درو اقع خودمان و دیگران را فریب می دهیم.افراد مغرور، ترجیح می دهند که با این خودآرمانی زندگی کنند. چرا که کم خرج، بی زحمت و در دسترس است.در مواقعی که احساس حقارت یا ناراحتی می کنند، برایشان حکم مسکن را دارد.پس چرا باید آن را از دست بدهند؟ فرد مغرور نمی خواهد خود واقعی اش را کسی بشناسد. حتی خودش هم با آن روبرو نمی شود و همواره با خودآرمانی زندگی می کند.چون می داند که خود واقعی ممکن است کاستی زیاد داشته باشد. خود واقعی اش پر است از تضاد و اضطراب. به همین خاطر به خودآرمانی اش پناه می برد تا احساس امنیت و آسودگی کند. اما نکته جالب اینجاست که فرد مغرور نمی داند که در ذهنش چه اتفاقی دارد می افتد. او بسیاری از اوقات نمی داند که خود واقعی ای دارد که آن را گم کرده است. او بسیاری از اوقات خودآرمانی اش را می بیند. به همین دلیل است که گاهی بعضی ها انتظار دارند طرف عاطفی شان بی عیب و نقص و در همه زمینه ها عالی باشد. در حالیکه خودش اصلا چنین نیست. در حالی که حواسش نیست چنین فردی هرگز حاضر نیست با چون اویی باشد.چرا که او هم به دنبال فردی متناسب با خودش است.اشخاص مغرور افرادی هستند پر از نقاب. یعنی اینکه آنها همواره نقش بازی می کنند تا کسی خود واقعی آنها را نشناسد.دقیقا مثل دزدی که از ترس دیگران اموال دزدی را پنهان می کند.دائم در ترس و نگرانی به سر میبرد. کلی انرژی صرف می کند تا این من واقعی پنهان بماند.

 

مغرور

آیا این غرور مشکل ساز است؟

بله صد البته. فکر می کنید :

بسیاری از جدل ها و دلخوری ها بین ما و اطرافیان مان برای چیست؟

بسیاری از قهرها و ازهم جدا شدن ها برای چیست؟

از دست رفتن فرصت های زندگی مان برای چیست؟

بسیاری از اشتباهاتی که به راحتی با مشورت و پرسیدن از دیگران می توانستیم جلوی آنها را بگیریم اما این کار را نکردیم برای چیست؟

اگر کسانی را که دوست داریم از دستشان می دهیم و ما را ترک می کنند یا ترکشان می کنیم برای چیست؟

خیلی از دروغ هایی که می شنویم یا می گوییم برای چیست؟

اما نکته مهم این است که این غرور تا زمانی که حل نشود، دائم به ما، به روابط ما و اطرافیان ما ضربه می زند. این غرور سبب می شود که خود واقعی مان را نشناسیم و با آن روبرو نشویم. و این اتفاق مانع از شکوفایی و پیشرفت ما می شود.چراکه اجازه نمی دهد ما ضعف ها و کاستی های مان را ببینیم و دائما نقش بازی کنیم که همه چی خوب است. نقش بازی کنیم که ما ایرادی نداریم. در اختلافات سعی می کنیم که به دنبال پیروزی باشیم نه اینکه حقیقت مشخص شود. و وقتی حقیقت یک ماجرا گم شود، آنگاه اختلاف و تعارض پیش آمده هم حل نمی شود.

 

چطور این غرور را در خود از بین ببریم؟

برای آگاهی بیشتر در مورد اثرات غرور و اینکه چطور آن را در خود از بین ببریم دو مقاله زیر را مطالعه فرمائید :

غرور با ما چه می کند؟

راه های غلبه بر غرور

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=1391
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

55 نظر در مورد غرور چیست؟ | نشانه های افراد مغرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام من قبا از اینکه بیام توی سایت شما توی یه سایت دیگه بودم ُ خیلی بد نوشته بودن…
  نوشته بودم کسایی ک پخمه و داغونن مغرورن
  ولی شما خیلی خوب نوشته بودین ممنونم ازتون.
  خب حالا من یکم از خودم بگم و کمک بگیرم…
  من ۱۵ ساله هستم و دوست های صمیمیَم بهم میگن مغروری و هیچ کسو جز خودت تحویل نمیگیری …
  و منم نمیخوام از دستشون بدم و میخوام اخلاقمو درست کنم میشه بهم راه درستو معرفی کنید؟
  ممنون

  لایک

  1. سلام خدمت شما دوست عزیز
   خیلی خوشحالم که مطالب سایت ما مورد توجه تون قرار گرفته
   اولین اینکه حتما دو مقاله بعدی ما در مورد غرور رو هم مطالعه کنید. چون در مقاله آخر در مورد راهکارهاهم صحبت کردم. کافیه روی عبارت های زیز کلیک کنید :
   آثار غرور چیست؟
   راه های غلبه بر غرور چیست؟نکته بعدی اینکه حتما از دوستان تون بپرسید که دقیقا منظورشون چه رفتاری در شماست که باعث میشه اونا فکر کنند شما مغرور هستید.
   اگر چنین رفتاری انجام میدید خب می تونید تغییرش بدید.
   اگرم واقعا فرد مغروری نیستید براشون توضیح بدید که شما مغرور نیستید و برای آدمای اطراف تون احترام قائلید و احساس نمی کنید از همه بهتر هستید.با این توضیح خیالشون راحت میشه که شما مغرور نیستید.

   لایک

 2. مقاله هایی ک درباره افراد مغرور و نشانه هاشون عالییی بودن خدا قوت دارید
  لطفا بازم درمورد مبحث غرور مقاله بنویسید و ما هم بیشتر درباره این مبحث مستفیض بشیم

  لایک

  1. سلام خدمت چناب امیر حسین عزیز
   خیلی خوشحالم که این مقاله مورد توجه تون قرار گرفته
   در مورد غرور کلا سه مقاله در سایت موجوده که یکیش همین مقاله ای بود که مطالعه کردید و دو مقاله بعدی را از دو لینک زیر می توانید مطالعه کنید :
   آثار غرور چیست؟
   چگونه بر غرور غلبه کنیم؟

   لایک

  1. سلام خدمت سرکار خانم ساناز بزرگوار
   در اصل تفکرات و نگرش ما هستند که سبب غرور ما شده اند
   اما سوال اصلی اینجاست که چه چیزی نگرش ما را به زندگی می سازد؟
   بزرگترین و مهمترین عامل نوع تربیت ما در کودکی و نوجوانی است که درواقع نگرش ما و شیوه مواجهه ما با افراد و وقایع و چالش ها را می سازد.البته تربیت محدود به مدل فرزندپروری خانواده نمی شود. بلکه آنچه که در مدرسه می آموزیم، آنچه که فرهنگ حاکم بر جامعه است، آنچه که رسانه سعی کرده به ما بقولاند و تجربیات و آموزش هایی که در زندگی دیده ایم.

   لایک

 3. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما
  خیلی ممنون بابت مقاله بسیار سودمند و زیباتون . خیلی از این موضوعات رو بنده تو خودم میبینم و باعث زودرنجی من از دوستانم شده به طوری که خیلی توقعات از اون ها دارم و دوست دارم مطابق میلم رفتار کنند چون احساس میکنم به محبت و توجه زیاد از طرف اونا نیاز دارم که این موضوع خیلی بهم صدمه زده و میزنه. نمیدونستم این احساس نیاز به مورد توجه قرار گرفتن ممکنه ناشی از غرور باشه به هر حال امیدوارم بتونم این غرور رو از بین ببرم .
  حتما مقاله های دیگتون هم مطالعه میکنم ممنون بابت زحماتتون.

  ۱

 4. با سلام و خسته نباشید خدمت جناب اقای متین
  من رها ۳۰ساله هستم یک روز من ب یک مهمانی دعوت شدم و پذیرفتم در ان مهمانی من پسری را دیدم ک خوش قیافه خوش تیپ از نظر من همه چی تموم بود اون شب ما باهم اشنا شدیم حسی ک من ب ایشون داشتم ایشون نیز به من داشت
  بعد از چن بار دیدن همدیگر فهمیدم خیلی خودشو میگیره کم محلی بی توجهیش اذیتم میکرد اینکار اون اقا باعث شد من باایشون کات کنم ولی یک ماه بعد اتفاقی دوباره ب خانه دوستم دعوت شدم ک این اقا اونجا بود ما دوباره شروع کردیم ولی همون روز هم بی توجهیاش شروع شد همش با گوشی بودن و از خودش تعریف و تمجید
  من عاشق او شدم حالا این عشق داره منو اذیت میکنه خیییلی اذیت
  کمکم کنید لطفا شما بگید من چکار کنم حال روحیم اصلا خوب نیس حتی ب خودکشی هم فک میکنم
  ممنون

  لایک

  1. سلام به سرکار خانم رهای بزرگوار
   این دردی که دارید می کشید حاصل تقابل بین عقل و دل تونه. عقل میگه رابطه با چنین فردی غلطه و دوباره اتفاقات تلخ گذشته تکرار میشه، دل میگه این همونیه که من می خوام. واقعا تقابل نابرابریه. چون دل در این شرایط بسیار قدرتمندتره و مقابله شما با این قدرت باعث این درد و رنجه.
   پس این درد طبیعیه و نباید خودتونو به خاطر این درد سرزنش کنید و نباید بگید چرا دارم درد میکشم یا چرا اصلا باید عاشق چنین فردی بشم.
   دل، عقل نداره و گاهی پیش میاد که از آدمای نامناسب خوشش میاد.
   نکته ای که مهمه این هست که آگاه باشید به علت این درد که در بالا توضیحش دادیم.
   نکته بعدی اینکه فعلا چاره ای نیست و باید این درد رو تحمل کرد. چون منطق شما و من کاملا واقفه که شروع چنین رابطه ای غلطه. چرا؟؟
   چون اون علتی که باعث جدایی شما شده، هنوز وجود داره و از بین نرفته. پس اگردوباره شروع کنید، باید بدونید که اون عامل هنوز وجود داره. و همچنین آگاه باشید که اگر دوباره شروع بشه، و دوباره کات کنید، دردش خیلی بیشتر خواهد بود.
   مورد سوم اینکه سعی کنید اصلا خودتونو بابت هیچ موردی سرزنش نکنید، چون چیزی که الان بهش احتیاج دارید سرزنش نیست،بلکه درک و همدلیه. پس اگر دوستی دارید که می تونه براتون سنگ صبور باشه، باهاش در مورد دردی که می کشید صحبت و درد ودل کنید.
   اگرم کسی رو ندارید خودتون اینکار رو برای خودتون انجام بدید.
   با خودتون بگید :
   می فهمم که چه دردی می کشی عزیزم. همه آدمهای دنیا بعد از ترک رابطه های عاطفی شون درد میکشن. یادت باشه که من کنارت هستم و کاملا تو رو می فهمم و هر اتفاقیم بیفته من کنارت هستم و دوستت دارم.

   شاید الان بگید این چه کاریه و این خیلی عجیبه و مسخره به نظر میاد. اما بد نیست بدونید که جدیدترین تحقیقات روانشانسی تاثیر اینکار رو ثابت کرده و اگر مدام انجامش بدید خیلی میتونه بهتون در تحمل این رنج کمک کنه.

   اما درمورد خودکشی : یادتون باشه که همیشه برای خودکشی وقت هست، اما اگر خودکشی کنید دیگه برای هیچ چیز وقتی وجود نداره.
   در نهایت پیشنهاد میکنم که روی عبارت زیر کلیک کنید و فایل صوتی اون رو گوش بدید :
   رهایی از عطش دلبستگی

   لایک

 5. سلام
  حالا فرضا یک نفر کاستی هایی در رفتار و شخصیتش داره,باید بره جلوی دیگران بهشون اعتراف کنه تا همین افراد بعدا ازش سوئ استفاده کنند یا سعی کنه در مقابل دیگران آبرو داری کنه؟!بالاخره اگر قرار بر اصلاح رفتار های نادرست باشه هم باید از یه جایی شروع کرد چه جلوی دیگران باشه چه در خفا

  ۱

  1. سلام به شما دوست عزیز
   خیر نیازی به اعتراف نیست. اگر مطمئن هستیم که ایرادی در رفتار ما وجود داره، و تصمیم به اصلاح داریم نیازی نیست بریم اعتراف کنیم.
   اما وقتی به عنوان مثال فردی ایرادی رو در رفتار ما می بینه که واقعا وجود داره، انکار ما نشون از غرور ما داره. اما پذیرش اون نشان از شجاعت داره.

   ۱

 6. بازتاب: خودپذیری چیست؟ – آموزش عزت نفس، اعتماد به نفس و خودکارآمدی
  1. سلام به شما جناب آرتین عزیز
   ممنون از لطف و محبت شما
   در مقالات بعدی که می تونید لینکشو در همین مقاله پیدا کنید راجع به راه حل هم صحبت کردیم.

   لایک

 7. سلام،من پسری۲۵ساله هستم،ولی اصلا غرور ندارم و ازتداشتنش رنج میبرم.مثلا کسی رو ک دوست دارم کاراشتباه کرده و بامن قهرکرده ،من میرم ‌خودمو کوچیک میکنم ک برگرده،درصورتی ک مقصرنیستم و اصلا غروری ندارم ،چیکارکنم ک بتونم مسلط بشم ب خودم .لطفا جواب بدید

  ۱

  1. سلام به شما جناب امیر علی عزیز
   شما نیاز به غرور ندارید بلکه نیاز به عزت نفس دارید
   پیشنهاد می کنم در دوره رایگان سایت ما شرکت کنید تا بتونید عزت نفس و اعتماد به نفس تون رو افزایش بدید.
   برای شرکت در این دوره روی عبارت زیر کلیک کنید :
   دوره رایگان اعتماد به نفس و عزت نفس

   لایک

 8. سلام
  واقعا جالب بود.من هم آدمی هستم که سعی میکنم دیگران رو بهتر از خودم بدونم و … ( بر اساس موارد تربیتی که به ما گفته شده) ولی در باطن فکر میکنم از همه بهترم و بی عیب و خطا.واقعا غرور بد دردی هست به همسرت توهین میکنی و بعد خودتو آروم میکنی که آره حقشه میخواست اینو نگه یا اون کارو نکنه .
  خیلی داغونم
  تصمیم گرفتم بذارمش کنار.
  خدایا کمکم کن.

  لایک

  1. سلام به شما جناب احسان عزیز
   دقیقا مطلبی که گفتید درست است. بهترین دیدگاه از نظر بنده این است که همه ما حقوقی داریم که حقوق هیچکس بر دیگری برتری ندارد.
   تبریک میگم به شما که تصمیم به تغییر گرفتید.

   لایک

 9. من تو فرانسه زندگی می کنم دو تا فوق لیسانس داشتم. زن زیبایی بودم به خودم می رسیدم باشگاه می رفتم. با تمام عشق و وجودم برای همسرم کیک می پختم اشپزی می کردم اما اون هیچ وقت من و نمی دید نه خودش نه خانواده ش. با وجود اینکه من معلم بودم به من می گفت تو به درد نخوری تو عرضه پول دراوردن نداری. با اینکه خودش فوق دیپلم داشت و به دروغ به من گفته بود مغازه داره اما نصاب ماهواره بود. من و تحقیر می کرد تو هر جمعی هر جایی. با دیگران رفت و امد نمی کرد. خواهر من که دکترای عمران از امریکا داشت و پایین میاورد و می گفت شعور نداره. با همه با غرور حرف می زد شوهر خاله هاش و که شهرستانی بودن کاملا می ذاشت وسط جمع و تحقیرشون می کرد و جالب اینجاست که پدر و مادرش هم کاملا باهاش همراهی می کردن. همش قهر می کرد همیشه خونه رو ترک می کرد. من و کتک می زد و باور نداشت اشتباه کرده می گفت کاری کردی که کتک خوردی و باز پدرشون تایید می کرد. روزی که جدا شدیم و من اومدم فرانسه از دست تحقیرای اون و خانواده ش تا سه ماه دور خودم می گشتم و نمی دونستم چکار کنم. یه هفته تو اتاقم موندم و فقط از دوریش گریه می کردم چون عاشقش بودم. بعد یه هفته به خودم گفتم کی تبدیل به این ادم بی اعتماد به نفس شدی. بلند شو و کم کم بلند شدم درسم و ادامه دادم کار پیدا کردم. کتاب شعرم و به زبان فرانسه چاپ کردم و برگشتم به روزهایی که قبلا بودم. خیلی باهاش حرف زدم که از غرورش دست بکشه و امیدوارم روزی بفهمه که داره با غرورش ادمها را له می کنه و بهشون ظلم می کنه بدون اینکه عذاب وجدان بگیره. اقای متین ممنونم از مقاله خوبتون. همیشه فکر می کردم تقصیر منه، دلم اروم نداشت بعد طلاق اما وقتی مقاله های شما رو خوندم دیدم اصلا تقیصیر من نبوده و دست برداشتم از خودخوریهای مداوم. براتون ارزوی سلامتی می کنم. ممنون که به مردم کمک می کنید. موفق باشید

  ۱

  1. سلام می کنم به ما سرکار خانم النای بزرگوار
   از تمام مواردی که تعریف کردید، کمبود عزت نفس همسر شما فریاد می کشید. و ایشون این کمبود رو سعی می کردن با تحقیر و پایین آوردن دیگران جبران کنند. چون توانایی بالا کشیدن خودشون رو نداشتند پس سعی می کردند بقیه رو تخریب کنند و پایین بیارند تا مبادا احساس کمبود و تهی بودن کنند.
   تبریک می گم به شما که تصمیم درستی گرفتید و به روزهایی برگشتید که خود واقعی تون بودید. جدایی شما نه تنها یک اتفاق تلخ نیست بلکه باید اونو به فال نیک بگیرید. شما امروز متوجه شدید که خود واقعی تونو گم کرده بودید و خوشبختانه اونو امروز پیدا کردید. از صمیم قلب بهتون تبریک می گم و خوشحالم که اجازه ندادید اتفاقات تلخ گذشته همچون غبار روی عزت نفس شما بمونه.

   لایک

 10. ممنونم از مقاله فوق العاده تون. همسر من تمام این خصوصیات رو داشت. من و که عشق‌ش بودم زیر پاش له کرد طلاق داد، تحقیر کرد. من خسته و شکسته ازش جدا شدم چون دیگه نمی شد همیشه اونجوری باشم که اون می خاد. تمام خصوصیاتی که گفتید در تمام مقاله هاتون بی کم و کاست در اون بود. خدا کنه روزی بفهمه و به خودش کمک کنه…

  لایک

  1. سلام به شما سرکارخانم نگار
   یکی از ارزشمندترین دارایی های یک انسان حرمت شخصیت و وجودشه. هرگز نباید به کسی اجازه بدیم که این حرمت رو خدشه دار کنه. هر چند او فردی باشه که عاشقش هستیم.
   حرمت ما قابل معامله با هیچ چیز نیست حتی با عشق. گرچه هرگز کسی که واقعا شما رو دوست داره به شما بی احترامی نمی کنه.
   فردی که سرشار از غروره قطعا عزت نفس پایینی داره و کسی که عزت نفس پایینی داره یا حرمت خودش رو دست کم میگیره یا حرمت دیگران رو.
   امیدوارم دیدگاه تون این نباشه که شما از زندگی اون فرد بیرون فرستاده شدید، بلکه این باشه که این اتفاق فرصتی به شما داد که خودتونم ببینید و زندگی کردن برای خودتون رو شروع کنید

   ۱

 11. الان که مقاله رو خوندم همه ی خوصوصیات یه ادم مغرور رو دارم اما باور ندارم که مغرورم بیشتر فکر میکنم یه فرد عصبی و بی حوصله ام تا یه فرد مغرور چون با همه سرجنگ دارم و دوسندارم کسی رو حرفم حرف بزنه همین.

  لایک

  1. حتی اگر مغرور هم نباشید اما رفتارهای آدم های مغرور رو به قول خودتون دارید.
   به نظر شما بقیه با این رفتار ها چه فکری در مورد شما خواهند کرد؟
   کسی که قدرت پذیرش نظرات مخالف خود را ندارد اگر مغرور نیست پس چیه؟

   لایک

 12. H Jamal:
  سلام
  من الینا هستم٫ از نروژ٫ نامزدم ایران زندگی میکنە و بخاتر اینکە من اونجا زندگی نکردم خیلی از رفتار مردم اونجا باخبر نیستم.. با اینکە من جایگاه اجتماعی خیلی خوبی دارم و از خیلی موارد نفر عادی و هیچ وقت احساس بزرگتر و مهمتر بودن نمیکنم.. بە همه مردهما احترام مێگزارم و برایم سروت و شهرت هیچ معنی ندارە برای اینکە بتوانم کسی را برای دوستی قبول داشتە باشم٫ با علاوە بر این خودم از شرایت بسیار خوب جامعە قرارگرفتم…
  مشکل من اینە نامزدم دوست دارە مغرور بشم? من چ جوری میتونم مغرور بشم در حالی کە مغرور نیستم و روحیات و عقاید منهم این را نمیپزیرە. میدنم اگە مغرور بشم شاید یە روزی از روی مغروریت اونای کە دوسشون دارم از دست بدم پس چرا باید مغرور بشم.. نامزدم میگە اگە مغرور نباشی ازت دوری میکنم… ممنون میشم اگە کمکم کنید حالا مغزور بشم کە عزاب بکشم یا درست مسل خودم باشم…

  لایک

  1. سلام به سرکار خانم الینا
   بسیار خوشحالم که هم وطن های خارج از کشور نیز از سایت ما بازدید می کنند
   با توجه به مواردی که فرمودید به نظر بنده شما فردی با عزت نفس هستید که به همه آدم ها احترام می گذارید و جایگاه و ثروت افراد تاثیر در نوع رفتار شما با آنها ندارد. غرور به هیچ وجه عامل مفیدی نیست. آنچه که ارزشمده عزت نفس است.اولا که نامزد شما باید به تفاوت فرهنگی خودش و شما آگاه و واقف باشد. و این کاملا طبیعی است که شما از نظر فرهنگی با ایرانی ها متفاوت باشید.
   اما مسئله اصلی اینجاست که از نامزدتان بپرسید که منظورش از اینکه باید مغرور باشید دقیقا چیست؟ بعنی شما باید چگونه رفتار کنید تا از نظر ایشان غرور شما حفظ شود یا نشان داده شود.
   چنانچه پاسخ این سوال را گرفتید از طریق همین کامنت دوباره برای ما پاسخ آن را بنویسید تا به شما دقیقا بگوییم که آیا این رفتارها درست هستند یا خیر

   لایک

 13. من حس میکنم دو شخصیتی شدمه…من واقعا ادم مهربونیم ولی از بس از مهربونیم سواستفاده شده دیگه حتی با اوم های خوبم رفتارمو تغیرر دادم و غروروم زیاد شده حتی گاهی دلم برای اقوام تنگم بشه بهشون نمیگم چون دیگه دارم عادک میکنم حسامو مخفی کنم…از این حالت خودم بیزارم واقعا نمیدونم چیکار کنم

  ۱

  1. سلام به شما سرکار خانم نگار بزرگوار
   ما می توانیم مهربان باشیم و در عین حال نیز قاطع
   اگر شما مهربان هستید و دیگران از شما سواستفاده می کنند پس نمی توانیم به این بگوییم مهربانی. شما احتمالا به یکی از دلایل کمرویی، تاییدطلبی و یا مهرطلبی نمی توانید به دیگران نه بگویید. اگر واقعا کاری از شما می خواهند که در توان شما نیست و یا مجبورید برنامه های خودتون رو به هم بزنید خب به بقیه نه بگویید. این هیچ مخالفتی با اینکه مهربان هستید ندارد. اما اگر تایید دیگران برای تان خیلی مهم باشد پس نه گفتن بسیار مشکل می شود.
   به نظر خودتون مشکل از کمرویی و تایید طلبی شماست یا روش های نه گفتن را بلد نیستید؟؟

   لایک

    1. سلام خدمت سرکار خانم ریحانه گرامی
     چقدر سوال خوبی پرسیدید. به نظرم این سوال جا داره تبدیل به یک مقاله خوب برای سایت بشه.
     ولی اینجا به صورت خلاصه جواب تونو میدم.
     به نظر بنده فرد مهربان کسی هست که با دیگران با عطوفت و محبت رفتار میکنه و به همه انسانها با تمام وجود احترام میگذاره.
     اما مهربان قاطع کسی هست که در صورت لزوم حق شو میگیره، اجازه نمیده دیگران حقشو پایمال کنن و خواسته ها و نیازهاشو محکم اعلام میکنه و چنانچه لازم باشه مهربانی رو از عده ای که می خوان از مهربانی او سواستفاده کنن دریغ میکنه.

     لایک

 14. بعضیا بمن میگن مغرور باورامو تخریب میکنن بمن انگ قود بودن میزنن در صورتی ک من اصلا اینجوری نیستم یه دل صافو مهربون دارم ولی به قصد سو استفاده و اذیت کردنم ک فک میکنم از حسادتشون نشات میگیره این وصله هارو بمن میچسبونن من خودمو دوست دارم و دیگرانم دوست دارم ولی اجازه نمیدم کسی به عقایدم اهانت کنه من قودم عایا .؟ »

  لایک

  1. با توجه به مواردی که عرض کردید به نظرم شما به تعبیر خودتون قُد نیستید
   اما خب باید بررسی کنید ببینید که چطور از عقاید خودتون دفاع می کنید
   گاهی ممکن است مدل دفاع کردن ما سبب بشه که دیگران فکر کنند شما فردی یک دنده و به قول خودتون قد باشید.
   اگر همیشه و همیشه فکر کنید عقاید درستی دارید، و همواره محکم از این عقاید دفاع کنید، اونوقت حق با دیگرانه. چون تقریبا با قاطعیت می توان گفت که هیچ فردی وجود ندارد که همه عقایدش کاملا درست و بی عیب و نقص باشد. پس بهتره بگیم نظر من اینه البته شایدم درست نباشه، ولی من فعلا فکر می کنم این برای من بهرین عقیده باشه.
   ناگفته نماند که دیگران هم مدل انتفاد کردن شون از شما نباید مخرب باشه.

   لایک

 15. بازتاب: عزت نفس | آموزش افزایش اعتماد به نفس با نگار رضانژاد
 16. واقعا بعضی آدم هارو می بینی که در دیدار اول چقدر متواضع و به قول معروف سر و زبون دار به نظر می آن ولی بعد از رفت و آمد می بینی چقدر مغرور و روی اشتباهات فردی و حتی دروغهای خانوادگی پافشاری می کنند و به ضعیف تر از خودشون رحم نمی کنند و زور می گن و مسخره می کنند ولی بعضی آدم های در ظاهر خشک تر می بینی چه دل مهربون و منعطفی دارند

  لایک

 17. سلام و عرض ادب خدمت آقای متین مقاله چطور غرور را در خود از بین ببریم هنوز نگذاشتید؟ او سایت دنبالش گشتم پیدا نکردم?

  لایک

 18. خیلی از خواندن این مقاله لذت بردم تازه متوجه شدم چرا اینقدر از خودم انرژی میزارم برای دیگران ولی نتیجه عکس میگیرم الان متوجه شدم عزت نفس نداشتن باعث غرور و نقاب زدنم شده بود یه جاهایی خیلی مهربان و یه جاهایی بشدت عصبی و پرخاشگر میشم…. چقدر خوبه آدم بتونه خود واقعیش رو بشناسه و اونو رشد و پروش بده به سمت عزت نفس عالی و ضعفهاشو بشناسه و تلاش کنه برای اصلاحش

  لایک

  1. درود بر شما که انقدر شجاعانه اعتراف کردید که گاهی نقاب می زدید و خود واقعی تون نبودید
   کاری که کمتر کسی حاضره انجامش بده

   لایک

 19. به نظر من افراد مغرور ادم های جذابی اند
  یعنی هرکسی اجازه ورود به حریمشونو نداره
  یعنی این جور آدما به هرکسی نمی خندن ،با هر کسی صمیمی نمیشن،کمتر دروغ میگن چون احساس می کنن با دروغ گفتن شخصی نشون خورد میشه،این جور آدما همیشه رویه پایه خودشونه ،عاشق هر آدمی نمی شن و کسی که اونا رو عاشق کنه واقعا قابله تحسینه
  من از این که شما گفتیم از همه طلبکارن به نظر من اشتباهه
  به نظر من دید هرکسی از غرور یه چیزیه
  و من چون خودم اد مه مغروریم البته از نظر اطرافیانم به نظرم خصوصیت خیلی خوبیه و به نظرم افراد ضعیف و شکننده اونا رو بد اخلاق و خود گیر میدونن

  ۲

  1. آنچه که شما در مورد انسان های مغرور گفتید در واقع بیشترشون خصوصیت انسان های با عزت نفسه
   گرچه نمی توان به طور کامل یک فرد رو مغرور دونست بلکه ممکنه بعضی از نشانه های غرور رو داشته باشه
   اما یک فرد با عزت نفس، میتونه جذاب، قوی، با اراده، جدی و حتی دوست داشتنی باشه
   به نظرتون بهتر نیست به جای مغرور بودن با عزت نفس باشیم؟
   البته به نظر من احتمالا تعریف شما از غرور همون عزت نفس باشه
   خیلی ممنونم که برای ما دیدگاه تونو ثبت کردید

   لایک

 20. خیلی خوب بود اما هر چی سرچ کردم راه حلشو پیدا نکردم.
  من خیلی برام مهم ک شخصیت سالمی داشته باشم. مثل همه آدما که براشون مهمه ! اما اصلا نمیدونم چجوری!!!

  لایک

  1. حق با شماست…من در این مقاله سعی کردم از یک نقطه نظر جدید به غرور نگاه کنم…دقیقا به همین خاطر هم هست که نمونه مقالات ما در هیچ جا پیدا نمیشه…چون من همواره سعی میکنم که مقالات ما منحصربه فرد باشه تا مخاطب از وقتی که میگذاره مقاله رو مطالعه می کنه پشیمون نشه

   لایک

 21. مقاله ی خیلی جالبی بود،مبحثی که کمتر کسی بهش توجه میکنه و با این وجود اهمیت فوق العاده ای در زندگی روزانه داره…به شدت منتطر خوندن قسمت دومش هستم…

  لایک

  1. بله دقیقا همینطوره….مقوله ای با اهمیت فوق العاده بالا اما متاسفانه توجه چندانی بهش نمیشه…حتما مقاله بعدی به زودی درسایت قرار می گیره

   لایک