0
0

چرا باید سحرخیز باشیم؟ | فواید سحرخیزی

775 بازدید

سحرخیز شدن، ممکن یا محال؟

سحرخیز بودن همیشه یکی از معضلاتی بود که خودم بارها و بارها قبلا با آن دست به گریبان بودم. خیلی دوست داشتم بدانم که چطوری صبح های زود از خواب بیدار شوم و بدون حالت خواب آلودگی و با اشتیاق بروم سراغ کارهایی که در روز باید انجام دهم. به همین خاطر هر شب که می خواستم بخوابم ساعت یا موبایلم را روی ساعت ۶ تنظیم می کردم و می خوابیدم. اما صبح که ساعت زنگ می خورد، یا بیدار نمی شدم یا اگر هم بیدار می شدم زنگش رو ساکت می کردم و دوباره می خوابیدم. یهو بعد از سه چهار ساعت یعنی ساعت ۱۰ یا ۱۱ ظهر بیدار می شدم. واقعا چه حال بدی داشتم. عذاب وجدان عجیبی می گرفتم و چون صبح نتوانسته بودم بیدار شوم در طول روز هم رغبتی به کار کردن نداشتم. نتیجه می شد اینکه در کل روز کسل و بی حوصله بودم و اصلا اعصاب کار کردن نداشتم.

 

چرا نمی توانیم سحرخیز شویم؟

این همان سوالی است که اگر بتوانیم جوابش را پیدا کنیم، آن وقت است که دلیل همه تلاش های بی نتیجه ای که تا به الآن برای سحرخیز شدن داشته ایم را پیدا کنیم.

به نظر من دلایل عدم موفقیت ما در این مسیر می تواند موارد زیر باشد :

 1. اصلا نمی دانیم چرا باید سحرخیز باشیم و دلیل قانع کننده ای برای بیدار شدن در صبح های زود نداریم.
 2. شاید می دانیم چرا باید ضبح زود بیدار شویم اما هدفی که داریم آنقدر برای مان مهم نیست که صبح ها به انگیزه رسیدن و نزدیک شدن به آن بیدار شویم.
 3. می توانیم بیدار شویم اما نمی توانیم بیدار بمانیم.
 4. به صورت کاملا ناخودآگاه از صبح زود بیدار شدن متنفریم چون سال ها در دوران مدرسه به زور و اجبار بیدار شده ایم.
 5. صبح ها که بیدار می شویم اصلا حال و حوصله هیچ کاری را نداریم.
 6. وقتی بیدار می شویم و می بینیم همه خوابند ما هم خوابمان می گیرد.
 7. چون قبلا بارها تلاش کرده ایم و موفق نشده ایم پس باور کرده ایم که اصلا نمی توانیم سحرخیز شویم.
 8. شب ها خوابمان نمی برد و چون دیر وقت می خوابیم دیگر صبح ها نمی توانیم بیدار شویم.
 9.  و دلایل بسیاری دیگری که در مورد هر کدام از ما می توانند درست باشند.

 

فواید سحرخیز شدن :

برای دانستن فواید فوق العاده تاثیرگذار سحرخیزی ویدئوی زیر را تماشا کنید :

 

فایل متنی ویدئوی چرا باید سحرخیز باشیم :

شاید بعضی ها دوست داشته باشند که به جای فایل تصویری و صوتیِ راه کارهای سحرخیز شدن، فایل متنی آن را مطالعه کنند. به همین منظور متن کامل ویدئوی بالا در ادامه تایپ شده است :

حامد متین :

سلام به شما دوست عزیزی که در حال تماشای این ویدئو هستید.

من حامد متین مدرس مهارت های عزت نفس، اعتماد به نفس و مدیر وبسایت www.hamedmatin.com هستم.

همه ما به خوبی میدانیم که کارها و نتایج بزرگ حاصل چندین اتفاق کو]ک اما به پیوسته و مستمر بوده است.

یکی از راi های موفقیت یا شاید بگیم یکی از دلایل موفقیت در هر مسیری ، تاکید میکنم در هر مسیری، داشتن عادت خای خوب روزانه است.

 • اگر شما می خواهید توی زندگی تون آدم موفقی بشید.
 • اگر می خواهید مدیر لایقی بشید.
 • اگر می خواهید توی کنکور به نتایج درخشانی دست پیدا کنید
 • اگر می خواهید توی روابط تون تبدیل به آدم دوست داشتنی ای بشید.
 • اگر می خواهید توی کسب و کاری که راه انداختید و یا کسب و کاری که همین الان دارید.
 • اگر می خواهید هنر درآمدزایی بالا رو یاد بگیرید…

باید عادت های خوب روزانه در خودتون ایجاد کنید و هیچ راه دیگه ای هم نداربد.

برای اینکه بدانید که یک آدم توی زندگیش چقدر آدم تاثیرگذاریه فقط کافیه به برنامه روزانه اش نگاه کیند.

با دقت به برنامه روزانه ی این آدم متوجه می شوید که او در آینده فردی اثرگذار خواهد بود یا فردی معمولی باقی میمونه. اهل رشد و پیشرفته و یا اهل پسرفت و درجا زدن.

من میخواهم یک حرفی بزنم که شاید این حرف همواره درست نباشه اما مطمئنم و تجربه هم ثابت کرده که این حرف در بسیاری از مواقع دقیقا درسته :

اینکه چه ساعتی از خواب بیدار می شوید نشون می دهد شما چه کسی هستید و قرار است در آینده چه جایگاهی داشته باشید.

حالا یه سوال پیش میاد :

آیا برای موفق شدن حتما لازم است که سحرخیز باشم؟؟

من میخواهم به شما جواب این سوال را بدهم : خیر…حتما لازم نیست که ما سحرخیز باشیم برای اینکه بتوانیم در هر مسیری موفق باشیم. اما من مطمئنم که اگر شما فواید سحرخیز شدن را بدانید قطعا تصمیم می گیرید که فردی سحرخیز باشید.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  خودکم بینی چیست؟

خب …

حالا فواید سحرخیز شدن چیه :

 1. یکی از مهمترین فواید سحرخیز شدن این است که شما از بقیه جلوتر میفتید. توی اون ساعات اولیه صبح معمولا اکثر آدمها خوابند، اگثر رقبای شما خوابند و شما می توانید از اون ساعات استفاده بکنید و جلوتر از اونا بفتید. جالبه که بدونید آنها علاوه بر اینکه در خواب شبانه روزی هستند در خواب غفلت هم به سر می برند. وگرنه مثل شما بیدار بودند و داشتند هدف ها یشان را دنبال می کردند.
 2. مسئله بعدی که باعث میشود ما ترغیب و تشویق به سحرخیر بودن شویم این است که بیشتر مدیران موفق ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا آدم های سحرخیز هستند. آنها نه به این خاطر که مدیران شرکت های برتر هستند موفقند بلکه چون عادت های خوب روزانه داشتد و در کنار همه این عادت ها فرد سحرخیزی بودند به این جایگاه رسیدند.
 3.  یکی دیگر از فواید سحرخیزی میزان اشتیاق شما را به خودتان نشان میدهد و ثابت میکنه که شما چقدر انگیزه دارید برای رسیدن به آن خواسته تان.برای آدم های بی انگیزه بیدار شدن در صبح و سحرخیز بودن سخت ترین کار دنیا است. می دانید برای چی ؟ چون می داننند باقی روز را باید بی هدف و سرگردان بچرخند و این برای آنها خیلی ناراحت کننده است.
 4. یکی دیکه از فواید سحرخیزی این است در آن ساعت هیچکس بیدار نیست که مزاحم کار کردن شما شود و توی کار شما وقفه ایجاد کند.پس شما می توانید در آن ساعات تمرکز کنید،فکر کنید، مطالعه کنید و یا هر کاری که دوست دارید انجام بدید و از مزاحمت دیگران ترسی نداشته باشید.
 5. یکی دیگر از فواید بسیار بسیار عالی سحرخیزی این است که ساعات اولیه صبح متعلق به خود خود شماست. ببینید اگر شما یک کارمند باشید و از یک ساعتی به بعد که وارد اداره و یا هر سازمانی و شرکتی که براشون کار می کنید می شوید دیگه ساعت بعد از ورود مال شما نیست  و نمی توانید هر کاری که دوست دارید را انجام دهید. حتی شما یک دانشجو، یک محصل و یا حتی یک خانم خانه دار هم باشید، از یک ساعتی بعد به خاطر مسئولیت که در قبال خانه، اطرافیان و افراد خانوداه دارید آن ساعات دیگر مال شما نست. تنها ساعاتی که متعلق به خود شماست همان ساعات اولیه صبح است و توی آن ساعات است که شما هر کاری که دوست دارید می توانید انجام دهید و هیچکس هم نمیتواند به شما بگوید چرا…

و در نهایت می خواهم یک نکته خیلی جالب را به شما بگویم که این هم جز فواید سحرخیزی است. اگر شما  روزانه فقط  ۱ ساعت، فقط و فقط  ۱ ساعت زودتر از موقع های دیگه بیدار بشید هفته ای ۷ ساعت و در ماه حدود ۲۸ ساعت را می توانید به زندگی تان اضافه کنید.با خودتان به این فکر کنید که توی اون ۷ ساعت ودر ماه ۲۸ ساعت چه کارهایی که نمی توانید انجام بدید. چه کتاب هایی که نمی توانید بخوانید چه مهارتی های که نمی توانید یاد بگیرید. چقدر میتونه به شما کمک کنه و شما را جلو بندازد.

اما یک سوال دیگر هم هست که می میخواهم به این سوال هم توی این ویدئو جواب بدم.

اینکه سحر خیز بودن آیا روی عزت نفس ما هم تاثیرگذار است یا خیر؟

ببینید خود سحرخیز بودن، عزت نفس ما را بالا نمی برد اما این ویژگی یه ما کمک می کند که ما حس کنیم فردی مهم و اثرگذار هستیم  در زندگی مان. و همین حس خوب باعث میشه عزت نفس ما تقویت شود.

یکی دیگر ازکارهایی که سحر خیزی می کند ور روی عزت نفس ما اثرگذار است این است که بین ما و دیگران یک تمایز ایجاد می کند.همه ما می دانیم که اکثر آدم ها به صورت اختیاری سحرخیز نیستند. بله خیلی های هستند که به خاطر شغلشون مجبورن صبح های زود بیدار شوند. اما کمتر کسی رو دیدیم به صورت اختیرای سحرخیز باشه. این تمایز وتفاوت باعث میشه که ما حس خوبی داشته باشیم و احساس ارزشمند بودند و متفاوت بودن داشته باشیم و اینکه در نهایت به خاطر همین ویژگی خوب سحرخیزی یک احساس توانمندی، یک احساس ارزشمندی می کنیم و برای بالا رفتن عزت نفس همین احساس خیلی می تواند مفید و اثرگذار باشد.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=1115
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

4 نظر در مورد چرا باید سحرخیز باشیم؟ | فواید سحرخیزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *