0
0

اعتیاد به هر چیزی، قاتل عزت نفس و اعتماد به نفس است

781 بازدید

وقتی برای اولین بار این تیتر را دیدید احتمالا تصور کردید که منظور من اعتیاد به مواد مخدر است. اما در واقع منظوراصلی من، هرگونه اعتیادِ ممکن که وجود دارد می باشد. مثلا اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به خود ارضائی، اعتیاد به شبکه های اجتماعی، اعتیاد به یک داروی خاص، اعتیاد به روابط نامشروع، اعتیاد به بودن با دوستان، اعتیاد به الکل و هر مدل اعتیادی که به ذهن تان برسد.
منظور از اعتیاد در اینجا به این معناست که اگر آن چیزی که به آن معتاد هستید، نباشد شما دچار مشکل و اختلال در زندگی می شوید.
زمانی که به چیزی اعیتاد دارید از چند جهت شما در موضع ضعف قرار می گیرید :
۱-از نظر جسمی : قطعا اعتیادبه هر کدام از موارد بالا شما را از نظر فیزیکی ضعیف خواهد کرد و ضعف جسمی با خودش ضعف روحی را به دنبال خواهد داشت. کسی که از نظر فیزیکی و روحی ضعیف شود، تردید نکنید که عزت نفسش کاهش پیدا خواهد کرد. حتما برای تان پیش آمده که از نظر فیزیکی ضعیف و قوی شوید و اگر دقت کرده باشید بعد از این تغییر جسمی، تغییر در اعتماد به نفس تان را نیز حس کرده اید. اگر باور ندارید از کسانی بپرسید که ورزش بدنسازی کار می کنند.
۲- از نظر ذهنی: کسی که اعتیاد دارد به آن چیزی که به آن معتاد است وابستگی شدیدی دارد که اگر نباشد احساس ضعف و ناکارآمدی خواهد کرد. اگر به آن نرسد انگار چیزی را گم کرده است و ذهنش فقط درگیر همان است تا آنجا که به قدری متمرکز بر آن می شود که قدرت فکر کردن به مسائل دیگر را از دست می دهد. حتما این جمله را از این جور آدمها زیاد شنیده اید :
” فکرم فعلا کار نمی کند”
۳-از نظر روحی : از آنجا که می داند اعتیاد یک ضعف محسوب می شود که جسم و ذهنش را نیز درگیر گرده است پس از نظر روحی نیز احساس خوبی ندارد و همه ما دیده ایم که افراد معتاد از نظر روحی معمولا افسرده و ناراحت هستند.اینکه اعتیادشان چیست خیلی مهم نیست اما افسردگی در همه مدل اعتیاد وجود دارد و نهایتا با درجه کمتر یا بیشتر.

اعتیاد از هر مدلش که باشد عزت نفس را کاهش می دهد

احساس ضعف در سه مورد بالا سبب می شود که انسان از خودش بدش بیاید و خود را فردی نالایق و بی عرضه تلقی کند که توانایی انجام هیچ کاری را ندارد. او متاسفانه به این باور رسیده است که هرکاری هم که بکند نمی تواند اعتیادش را ترک کند.مخصوصا در رابطه با مواد مخدر، خودارضائی، روابط نامشروع و الکل.
همه اینها سبب می شود که عزت نفس و اعتماد به نفسش از بین برود و تبدیل به فردی بی اراده و ترسو شود.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  خودپذیری چیست؟

راه کار  چیست؟

۱- آیا شدنی است :

همه ما معتادان زیادی را دیده ایم که هرگز نتوانسته اند اعتیاد خود را ترک کنند و متاسفانه سالها در دام آن سوخته و زندگی شان هیچ پیشترفتی را به خود ندیده است.
اما این فقط یک روی سکه است.
روی دیگر آن به ما می گوید که حتما کسانی بوده اند که توانسته اند اعتیاد خود را کنار بگذارند و این یک خبر فوق العاده برای ما است. این خبر یعنی اینکه ترک کردن اعتیاد حالا از هر مدلی که باشد امکان پذیر است و وقتی یک عده توانسته اند این کار را انجام دهند پس ما هم می توانیم. چون اگر دردنیا فقط یک نفر توانسته باشد کاری را انجام دهد پس ما هم می توانیم.
این اولین مرحله و مهمترین مرحله است.
۲- با چه روشی:

بعد از آن باید به سراغ کسانی برویم که توانسته اند این کار را انجام دهند و از آنها راه کاری که به آنها کمک کرده تا اعتیاد خود را کنار بگذارند را جویا شویم. یکی از سخت ترین اعیتاد ها ، اعتیاد به مواد مخدر است. و جالب اینکه خیلی ها موفق به ترک آن شده اند. حال که سخت ترین آنها قابل درمان است پس بقیه انواع اعتباد را نیز می توان کنار گذاشت.
۳-کمک گرفتن از هل دهنده ها :
حتما هستند کسانی در اطراف ما که دوست داشته باشند ما اعتیاد خود را کنار بگذاریم. مطئمن باشید که اگر از آنها کمک بخواهید و البته قول بدهید که واقعا می خواهید ترک کنید ، آنها به شما کمک خواهند کرد. از این فرد بخواهید که شما را دائما حمایت کرده و در واقع نقش یک هل دهنده را برای تان بازی کند به این صورت که شما را کنترل و چک کند و اجازه ندهد که شما دوباره به سمت اعیتاد خود بروید.در این مسیر به او اختیار تام دهید تا پیگیری کردن شما برایش سخت نشود.
استفاده از هل دهنده ها را بسیار جدی بگیرید که نقش به سزایی در موفقیت شما در این امر خواهند داشت.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=235
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد اعتیاد به هر چیزی، قاتل عزت نفس و اعتماد به نفس است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.