0
0

چگونه صدای منتقد درون را کنترل کنیم؟

726 بازدید
منتقد جان، خیلی ببخشیدا، ولی دهن تو ببند

چگونه صدای منتقد درون را کنترل کنیم؟

بریم سر اصل مطلب !

از آنجایی که یکی از بهترین ابزارها برای غلبه بر منتقد درون یا گفتگوی درونی منفی، شناخت و آشنایی با جوانب عملکرد آن است، پس حتما دو مطلب قبلی ما در مورد منتقد درون رو ببینید. بعد از مطالعه این دو مطلب یک تست طراحی شده تا شما خود را در این تست بیازمائید و بدانید صدای منتقد درونی تان چقدر بلند و مخرب است.

برای دسترسی به این مطالب روی عبارات زیر کلیک کنید :

منتقد درونی چیست؟

منتقد درونی یا همان قاتل عزت نفس چگونه به ما آسیب می زند؟

تست منتقد درونی

 

چگونه صدای منتقد درونی را به طور کامل قطع و ساکت کنیم؟

شاید تا به حال در سایت های دیگر یا در بعضی از کتاب های انگیزشی و همچنین حوزه موفقیت ( بهتره بگیم توهم موفقیت، وگرنه موفقیت به خودی خود بد و اشتباه نیست، گرچه در تعریف آن اختلاف بسیار و اصولا درک آن راحت نیست)، با تیترها و مطالبی از قبیل  :

چگونه گفتگوی منفی با خود را برای همیشه از بین ببریم؟

چگونه افکار منفی را نابود یا حذف کنیم؟

چگونه منتقد درون را برای همیشه ساکت کنیم؟

چگونه به خودانتقادی پایان دهیم؟

 

این تیترها گرچه جذاب اما غیرواقعی و افسانه هستند. چون هرگز نمی توان افکار منفی را به صفر رساند یا نابود کرد. هرگز نمی توان قاتل عزت نفس را به طور کامل از بین برد. هیچوقت به جایی نمی رسیم که بتوانیم ادعا کنیم کوچکترین خودانتقادی ای نداریم.

پس این همه تلاش برای کنترل صدای قاتل عزت نفس بی فایده است؟

مسئله دقیقا همینجاست.شیوه طرح پرسش اشتباه است.قرار نیست افکار منفی و گفتگوهای منفی به طور کامل از بین بروند. همانطور که گفتگوهای مثبت هم نمیشه از بین برود. بهترین و موثرترین راهکار، مدیریتِ اینگونه افکار و صداهاست. ما می توانیم صدای منتقد درون و افکار منفی خود را مدیریت کنیم، به طوری که آسیب بسیار کمتری از آنها بخوریم.

علت اینکه اکثر تلاش ها در کنترل و مدیریت صدای منتقد درونی به نتیجه نمی رسد، تعیین هدف اشتباه است. وقتی هدف خاموش کردن کامل آن باشد، بعد از کلی تلاش برای ساکت کردنش، هر بار که صدای آن را هر چند به مقدار کم بشنویم، احساس می کنیم شکست خورده ایم و در کنترل آن ناموفق ظاهر شده ایم.در حالی که چنین نیست؛ بلکه هدف از اول به درستی انتخاب نشده است.

پس هدف اصلی باید مدیریت صحیح صدای قاتل عزت نفس باشد

 

منتقد هرگز خاموش نمی شود، و هدف ما باید مدیریت آن باشد نه ساکت کاملش

قاتلی که نقشه اش را بدانید، از شیوه حمله کردنش آگاه باشید، زمان حمله هایش را بدانید، سلاحش را بشناسید و آن را از دستش بگیرید، دیگر چه کاری از دستش برمیاید؟؟

با چنین آگاهی و قدرتی، دیگر ابتکار عمل دست شماست و منتقد نمی تواند هر چی دلش خواست به شما بگوید و شما را به سمت کاری که خودش می خواهد هدایت کند.

پذیرش این جمله که نباید صدای منتقد را به کل خاموش کرد و اصلا نمی توان چنین کاری کرد، یکی از پیش شرط هایی است که کمک می کند بتوانیم صدای قاتل عزت نفس را مدیریت کنیم.

اما بریم سر اغ راهکارها :

چگونه صدای منتقد درون را کنترل کنیم؟

اولین گام :

اولین گام در غلبه بر قاتل عزت نفس، آگاهی از جملات منتقد درون است.

شاید بگویید این را می دانم که الان دارم این مطلب را می خوانم و به دنبال راه حل هستم. اما اگر فقط یک روز تمام جملاتی که منتقد به شما می گوید را بنویسید شاید حیرت زده شوید که چه چیزهایی به خود می گویید. تا به حال تعدادی از مخاطبان تعجب شان در مورد حرف هایی که به خود می زنند را با من (حامدمتین) در میان گذاشته اند.

برای مقابله با صدای قاتل عزت نفس، باید جملاتش را بدانید

وقتی آگاه به صدای منتقد درون نباشیم، در همین ناآگاهی او به شدت به ما آسیب می زند.دقیقا مثل کسی که در تاریکی است و هیچ منبع روشنایی ندارد. خیلی آسان می توان به او آسیب زد. اما وقتی همه جا روشن شود، دیگر این آسیب زدن به آسانی نخواهد بود و فرد فرصت و شرایط دفاع از خود را دارد.

پس حداقل ۳ روز سعی کنید آگاه باشید و جملاتی که منتقد به شما می گوید را یادداشت کنید.

 

  دومین گام :

هدف قاتل عزت نفس را کشف کنید

معمولا منتقد بنا بر هدفی حمله می کند. اکثر اوقات هدفش حفاظت از شماست. ولی شوربختانه این کار را به بدترین شکل ممکن انجام می دهد.مثل این می ماند که برای مقابله با زنبور یک زره بزرگ بپوشید و یک نیزه سنگین به دست بگیرید. به ظاهر دارید از خود دفاع می کنید. ولی برای کشتن یا دور کردن زنبور، ابزار مناسبی ندارید. در نهایت هم بعد از کلی تلاش فقط خودتان را خسته کرده و حتی ممکن است به خودتان آسیب بزنید.

وقتی هدف منتقد درون را بدانید، در چاهی که برای تان آماده کرده نمی افتید

وقتی از هدف منتقد با توجه به موقعیت آگاه شوید، کمتر آسیب می بینید.

منتقد به شما حمله کرده و شما با توجه به جمله ای که می گوید و موقعیتی که الان در آن هستید می توانید هدف او را آشکار کنید :

چند مثال بزنیم :

مثلا قرار است که برای استخدام به مصاحبه بروید یا اینکه از پس فردا به دنبال کار بروید، منتقد به شما می گوید نمی خواد بری، عمرا کسی تو رو استخدام کنه

شما به این شکل می توانید هدفش را آشکار کنید :

از من انتقاد می کنی تا مرا مجبور کنی کاری را انجام دهم که تو فکر می کنی درست است اما این حرفت به نفع من نیست

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  پرسش از شما پاسخ از ما-شماره 1

 

مثلا شما را با دوست تان یا یک فردی غریبه که موقعیتی بهتر از شما دارد، مقایسه می کند و می گوید این کجا تو کجا؟

شما به این شکل هدفش را می توانید آشکار کنید :

من را مقایسه می کنی تا شاید انگیزه بگیرم که مثل او شوم و تایید دیگران را به دست آورم، اما من به دنبال ارزش های خودم هستم نه اینکه شبیه فرد دیگری شوم

 

مثلا می خواهید کاری را شروع کنید یا اینکه تصمیم مهمی بگیرید، منتقد به شما می گوید حتما شکست می خوری و آبروی خودتو می بری

شما به این شکل هدفش را می توانید آشکار کنید :

این حرف را می زنی که من هیچ تلاشی نکنم، چون ممکن است شکست بخورم. اما من میدانم که شکست جزئی از مسیر حرکت و تلاش برای رسیدن به یک خواسته است. اگر تلاش کنم ممکنه شکست بخورم، ولی اگر تلاش نکنم حتما شکست می خورم

 

سومین گام :

از منتقد درون بپرسید

هنگامی که آگاه شدید منتقد در حال بد و بیراه گفتن است از او سوال کنید و علت این کارش را بپرسید. بیشتر اوقات او مدرک محکمی ندارد و اگر هم استدلالی بیاورد، معمولا بی اساس است.

اما از کجا بفهمیم استدلالش درست نیست؟

 

هیچوقت حرف های منتقد را بدون چالش و زیر سوال بردنشان قبول نکنید

از آنجا که اگر آن را برای فرد عاقل و منصفی بازگو کردید، او هم تایید کند که این استدلال درست نیست.

مثلا منتقد بعد از یک اشتباه به شما می گوید احمق دست و پا چلفتی.

شما می پرسید دلیلت برای این حرف چیه؟

احتمال زیاد منتقد می گوید چون اشتباه کردی. اما اگر شما از یک فرد عاقل و منصف بپرسید آیا آدمی که یک اشتباه مرتکب شود حتی اگر آن اشتباه بزرگ باشد، می توانیم به او بگوییم دست و پاچلفتی احمق، آن فرد چه پاسخی می دهد؟

جواب قطعا خیر است. شما هم به منتقد بگویید من یک اشتباه کردم. دلیل نمی شود که با یک اشتباه احمق و دست و پاچلفتی باشم.

 

چهارمین گام :

کمی خودتان را آرام کنید ( این گام را دست کم نگیرید که بسیار موثر است)

از هر آنچه که ممکن است شما را کمی آرام کند و از اضطراب تان بکاهد استفاده کنید.

چند نفس عمیق، پیاده روی، تماشای که یک کلیپ کمدی،تمرکز روی دم و بازدم و حتی گفتن جمله آرام باش به خودتان، صحبت با یک دوست صمیمی یا هر کاری که می دانید اضطراب تان را کاهش می دهد.

برای درست فکر کردن نیاز به آرامش دارید منتقد با حمله هایش در شما اضطراب ایجاد می کند

این کارها ممکن است کاملا آرام تان نکند ولی قطعا از اضطراب تان می کاهد.

این کار دو فایده دارد. اول اینکه با کاهش اضطراب، احساس می کنید کنترل بیشتری روی خودتان و پیرامون خود دارید و بهتر می توانید فکر کنید، دوم اینکه برای گام بعدی آماده می شوید تا صدای منتقد را به خوبی مدیریت کنید.

 

  پنجمین گام :

خودگویی مثبت داشته باشید

آیا همانطور که منتقد در شکستها، اشتباهات و سایر رویدادها به شما حمله می کند، در موفقیت ها، تلاش ها و رسیدن ها شما را تحسین و تشویق می گند؟

تا حالا به این فکر کردید که چرا صدای منتقد درون انقدر قوی و بلند ولی صدای تحسین و تشویق انقدر کوتاه و ضعیف یا حتی به ظاهر کاملا خاموش است؟؟

باید صدای خودگویی مثبت را بلند کنید

دلیلش را می توانید به صورت مفصل در مقاله منتقد درونی چیست؟ مطالعه کنید،اما آنچه که در این گام باید به آن توجه کرد، بلند کردن صدای تشویق ها، تحسین ها و انگیزه دادن ها است. صدای خودگویی مثبت تان را بلند کنید و آگاهانه خودتان را به خاطر کارهایی که انجام می دهید و تلاش هایی که می کنید حتی اگر نتیجه ندهد، تشویق کنید.

مثلا آفرین که انقدر تلاش کردی، دمت گرم که انجامش دادی، چرا نتونی؟ و این طور جملات.

اجازه بدید این صدا از نهان خانه ذهن تان بیرون بیاید و فرصت کند فریاد بکشد.

نکته خیلی مهم :

فقط کاهش صدای منتقد کافی نیست، برای موفقیت در مقابله با این صدا، لازم است که صدای خودگویی مثبت مان نیز به مرور زمان بلند و رسا شود.

 

سخن پایانی :

ما در سه مقاله و به همراه یک آزمون در مورد منتقد درون، سعی کردیم شما را با منتقد درونی به خوبی آشنا کنیم و بگیم قاتل عزت نفس از چه راهی به شما ضربه می زنه و بعد یک تست برای آگاهی از بلندی و قدرت این صدا برای شما آماده کردیم.

در نهایت هم در این مقاله روشی را ارائه کردیم که بتوانید با این صدا به خوبی مقابله کنید. البته از اولین مقاله تا این مقاله ای که الان مطالعه کردید ما یه جورایی در حال ارائه روشهای مقابله با منتقد درون بودیم.. چون برای مقابله صحیح با این صدا، یکی از بهترین مسیرها، شناخت درست و اصولی صدای منتقد است.

 

 یک خبر مهم :  

از آنجایی که قاتل عزت نفس یا همان منتقد درون، مقوله ای بسیار مهم بوده و بی اعتنایی به آن سبب آسیب های زیادی خواهد شد که نابودی عزت نفس فقط یکی از آنهاست، پس تصمیم گرفتم یک محصول آموزشی علمی و تمرین محور همراه با یک دفترچه طراحی کنم. در این محصول آموزشی جدید ترین روش های غلبه بر قاتل عزت نفس را آموزش داده ایم. یک دفترچه جهت انجام منظم و مستمر تمرینات و همچنین یادآوری نکات مهم در مورد قاتل عزت نفس همراه این محصول دریافت خواهید کرد.

برای کسب آگاهی بیشتر از این محصول آموزشی روی دکمه زیر کلیک کنید :

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=19572
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

10 نظر در مورد چگونه صدای منتقد درون را کنترل کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام وقت بخیر
  یه سوال دارم از حضورتون
  من عزت نفسم خیلی خوبه منتهی وقتی توی یه جمعی منو تخریب شخصیت میکنن من اعتماد به نفسمو از دست میدم
  چیکار کنم به نظرتون؟

  لایک

  1. سلام خدمت سرکار خانم رزافی گرامی
   کلا همه ما وقتی ما در جمعی تخریب شخصیت میشیم، احساس حقارت می کنیم. مخصوصا اگر نتوانیم پاسخ بدیم. مثلا وقتی یکی از والدین ما در یک جمع ما را به هر دلیلی تخریب می کنند، نمیشه همونجا پاسخ داد و با مادر یا پدر برخورد کرد. میشه بعدا بهشون بگیم دیگه اینکار رو نکنن، ولی در لحظه خیلی نمیشه کاری کرد. تنها کاری که میشه کرد اینه که سعی کنیم احساس و فکری که از سرمون میگذره رو مدیریت کنیم.
   اما وقتی یک غریبه این کار رو انجام میده، می تونیم پاسخ شو بدیم، حتی اگر احساس حقارت کنیم.
   اما اینکه به دنبال این باشیم که موقع تخریب اصلا احساس حقارت نکنیم، شاید بشه گفت خیلی امکان پذیر نیست. مگه اینکه مطمئن باشیم اون فرد اشتباه می کنه و ما واقعا اون چیزی که میگه نیستیم و قضاوت دیگران هم برامون خیلی اهمیت نداشته باشه.
   اما اینکه احساس حقارت کنیم، به خودی خود خیلی مخرب نیست، اونچایی مخرب میشه که این احساس باعث بشه ما کاری که باید انجام بدیم رو به خاطر حقارت کنار بگذاریم.

   لایک

 2. با سلام متشکرم از مطالب بسیار عالی
  امروز دقیقا همون روزی بود که این مطلب رو بایستی مطالعه می کردم

  سپاس از شما و تیمتون
  موفق باشید

  لایک

  1. سلام خدمت سرکار خانم صدیقه بزرگوار
   خوشحالم که این مطلب به موقع به دست تون رسیده و ممنون که نظر ارزشمند خودتونو با ما درمیون می گذارید

   لایک

 3. ممنونم از وقت و انرژی که برای نوشتن این مقاله گذاشتین .
  مطمئنا نتیجه این خیرخواهی و مرهمتتون بهتون بر میگرده آقای متین عزیز

  لایک

 4. سلام ممنون از مطالب خوب شما من تمام مقاله هارو دنبال میکنم ،ولی خواهشی ک داشتم اینه ک من دانشجوهستم واز دوران دانش اموزی از دقیقه نود بودنم ناراحت و مشکلات زیادی رو متعاقبا داشتم هرچند ک با همین دیر جنبیدن هم بنظر ۶۰%موفق بودم ولی اصلا راضی نیستم و همیشه از این بابت ک نمیتونم از تمام پتانسیلم استفاده ببرم ب شدت ناراحتم ،شما مقاله ای در این باره یا کتابی رو پیشنهاد نمیدید؟ممنون از شما?

  ۱

  1. سلام به شما دوست عزیز
   کتاب های بسیاری در زمینه افزایش بهره وری نوشته شده که اگر بخواین معرفی می کنم بهتون
   اما یکی از بهترین راهکارها برای اینکه کمتر دقیقه نودی باشیم که اینه که کار رو به قسمت های کوچکتر تقسیم کنیم و برای هر قسمت یک ددلاین تعریف کنیم.
   به این صورت که مثلا شما ۴ روز بعد امتحان دارید. به جای اینکه کل درس رو یکجا ببینید و بزارید واسه روز آخر، بیاین آنچه که باید برای امتحان مطالعه کنید مشخص کنید و بعد به ۳ یا چهار قسمت تقسیمش کنید و هر قسمت رو در یک روز مطالعه کنید. بگید قسمت اول مال روز اوله و باید تا آخر روز اول انجام بشه، انگار که فردای روز اول قراره از قسمت اولی که تعیین کردید امتحان گرفته بشه. و همینطور روز دوم و قسمت دوم و همینطور قسمت های بعدی روزهای بعدی

   لایک