0
0

چگونه فردی جسور باشیم؟

7190 بازدید

چگونه در زندگی فردی جسور باشیم و بتوانیم رفتار جرات مندانه داشته باشیم؟

جسور بودن از آن ویژگی هایی است که تقریبا همه آدم ها دوست دارند آن را داشته باشند اما نمی دانند واقعا چطور باید جسور باشند.

حتی گاهی مرز بین جسارت و حماقت را گم می کنند و نمی دانند که آیا در شرایط موجود باید جسور باشند یا خیر.

البته اگر از من بپرسید می گویم گاهی سکوت، یعنی جسارت. گاهی فریاد زدن یعنی جسارت. گاهی صبر کردن،مسئولیت پذیری، عاقلانه رفتار کردن و گاهی صداقت داشتن و دروغ نگفتن یعنی جسور بودن.

پس در هر شرایطی باید جسور بود. مگر جایی که جسارتت حقی از آدمها ضایع کند.

در نهایت جسور بودن یک انتخاب است. کسانی که در زندگی جسارت را “انتخاب” نمی کنند محکوم به ترسیدن و تحمل شرایطی هستند که اصلا دوستش ندارند.


جسارت یعنی چه و جسور به چه فردی گفته می شود؟

جسارت در فرهنگ لغت به معنای دلیری،بی باکی، بی پروایی و در نهایت گستاخی هم آمده است.البته ما در این مقاله با معنی منفی آن چندان کار نداریم. ولی اگر در صحبت های روزمره بین افراد این جملات را شنیدید بدانید منطور از جسارت همان گستاخی است. مثلا :

بنده قصد جسارت نداشتم…

جسارته ولی اگه میشه این کار رو انجام بدید.

هدف از به کار بردن این جملات در واقع یک جور اظهار ادب است.

اگر برگردیم به معنای اصلی جسارت که بی باکی و دلیری است، به این نتیجه می رسیم که :

هر گاه فردی بدون ترس و با شجاعت، گفتار یا رفتار و یا حتی عقیده ای را ابراز کرد می توانیم بگوییم او فردی جسور است.

برای دانلود و گوش کردن به فایل صوتی این مقاله می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید :

آیا لازم است واقعا جسور باشیم؟

جسارت داشتن از ملزومات زندگی هر انسانی در روی کره زمین است و از آن دسته ویژگی هایی است که بدست آوردن ویژگی های دیگر در سایه داشتن آن محقق می شود.

فرض کنید که می خواهید که یکی از آلات مویسقی را یاد بگیرید. اول از همه باید جسارت داشته باشید که تصمیم بگیرید. سپس جسارت داشته  باشید که به دنبال آموزش آن بروید. سپس جسارت داشته باشید که آنقدر اشتباه کنید تا آن را یاد بگیرید. سپس جسارت کنید و به سطوح بالاتر یادگیری بروید.

می بینید….در همه مراحل یادگیری، البته نه فقط در موسیقی بلکه در جای جای زندگی باید جسارت داشته باشید. جسارت آنقدر مهم است که وینستون چرچیل ( نخست وزیر سابق کشور انگلستان و از سیاست مدارترین افراد جهان) در مورد آن گفته است که :

جسارت مهمترین ویژگی یک انسان است. زیرا سایر ویژگی ها به آن بستگی دارد.

 

چکونه جسور باشیم؟

این مثال یادگیری آلات موسیقی را تعمیم دهید به کل زندگی.

حتما در زندگی تان یکی موارد زیر اتفاق افتاده :

۱. فردی حق تان را خورده و شما چون که ترسیدید نتوانستید حق تان را بگیرید.

۲. کسی را دوست داشتید ولی هیچ وقت جرات نکردید که به او بگویید دوستش را دارید و نهایتا او را از دست داده اید.

۳. با افرادی ارتباط داشته اید که با رفتار و گفتار شان شما را ناراحت می کردند اما می ترسدید که به آنها بگویید که این کار را نکنند.

۴. دوست داشته اید کاری را انجام دهید ولی از اینکه مردم یا اطرافیان تان ممکن است چی بگویند واهمه داشته اید.

۵. می خواستید کاری را شروع کنید اما از اینکه نکند شکست بخورید ترسیده اید.

۶. فرصت های مهم زندگی را از دست داده اید فقط چون شهامت استفاده از آنها را نداشته اید.

۷. سالها از موضوعی رنج کشیده اید و آن را تحمل کرده اید چون جرات رویارویی با آن را نداشته اید.

۸. خیلی وقت است که دیگر نمی توانید به زندگی با همسرتان ادامه دهید اما شجاعت جدا شدن از او را ندارید.

۹. افرادی هستند  در اطرافتان که به شما زور می گویند و شما جسارت ایستادن مقابل آنها را ندارید.

۱۰. جلوی جمع بارها و بارها می خواستید عقایدتان را ابراز کنید اما از اینکه نکند شما را آشکارا یا در دل خودشان مسخره کنند ترسیده اید.

۱۱. شغلمان را دوست نداریم و با اینکه خیلی کار می کنیم اما از درآمد خود راضی نیستم ولی می ترسیم که آن را تغییر دهیم.

۱۲.در روابط عاطفی با فردی بودیم و می دانستیم که ما را دوست ندارد اما شهامت جدا شدن از او را نداشتیم تا اینکه او ترک مان کرد.

و موارد مشابهی که در زندگی روزمره یا در گذشته ما بارها اتفاق افتاده اند و ما از این که چرا جسارت نداریم، ناراحت و ناامید شده ایم و گاهی هم خسته که تاکی قرار است این طوری باشیم.

اگر انسان نخستین جسارت خارج از شدن از غار را نداشت الان نسل ما خیلی سال بود که منقرض شده بود.

اگر در طول تاریخ انسان های بزرگی نبودند که جسارت دنبال کردن کنجکاوی ها و خواسته هایشان را نداشتند الان ما این همه امکانات و آسایش نداشتیم.

در هر برهه ای زمان فردی بوده که جسارت به خرج داده و در مسیری قدم گذاشته که شاید دیگران شهامت آن را نداشتند و دقیقا به همان دلیل چیزهایی را بدست آورده که دیگران در حسرت داشتن آنها ماندند.هرکاری که بخواهیم انجام دهیم در اولین گام باید جسور باشیم تا بتوانیم به مرحله بعدی دست پیدا کنیم.تا کی باید داستان های شجاعت و موفقیت افراد دیگر را بشنویم و با خودمان زمزمه کنیم که اگر از این اتفاق و آن اتفاق نمی ترسیدم من هم موفق می شدم.تا کی قرار است به خودمان دروغ بگوییم و بهانه بتراشیم که اگر شرایطش را داشتم کاری را که باید می کردم.غافل از اینکه اگر جسارت داشتی شراط هم تغییر می کرد.

یادمان باشد که اگر می خواهیم تغییر کنیم، حال هر تغییری که باشد، قبل از هر چیز باید و باید جسور باشیم و جرات داشته باشیم که در قدم در مسیر تغییر بگذاریم.تغییر و به دنبال آن پیشرفت، بدون جسارت داشتن کاملا بی معنی و قطعا محکوم به شکست است.

رابطه عزت نفس و اعتماد به نفس با جسور بودن :

یکی از شاخص های بارز افراد با عزت نفس، داشتن جسارت است. در واقع فردی که عزت نفس دارد قطعا فردی جسور است که توانایی ابراز وجود دارد و برای خودش به عنوان یک انسان، ارزش و احترام بسیاری قائل است.جسارت و عزت نفس با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند. یعنی با افزایش عزت نفس، شما تبدیل به فردی جسور می شوید. و برعکس، چنانچه روی بالا رفتن جسارت خود کار کنید، عزت نفس تان نیز تقویت می شود.

پیشنهاد می کنم از مقاله زیر دیدن کنید :
مقاله عزت نفس چیست؟ ( همراه با یک ویدئو)

و اما در مورد اعتماد به نفس هم با توجه به تعریف آن باید بگویم که هر چه اعتماد به نفس شما در انجام کاری بیشتر باشد، جسارت شما هم در آن کار بالاتر است. و جالب اینکه پیش نیاز داشتن اعتماد به نفس در هر کاری دقیقا جسور بودن و نترسیدن است.

پر واضح است که آدم های ترسو عزت نفس ندارند و عزت نفس از آنجایی شروع می شود که جسارت خودش را نشان دهد.

حتی برای ساختن عزت نفس و اعتماد به نفس تان نیز نیاز دارید جسور باشید.

چنانچه می خواهید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید که به دنبال آن جسارت شما نیز تقویت می شود پس پیشنهاد می کنم حتما در دوره رایگان و غیر حضوری سایت شرکت کنید. فقط کافیست که ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید :

چگونه جسور باشیم؟

فکر می کنم واضح شد که چرا باید شهامت داشته و فردی جسور باشیم. اما نوبت به این می رسد که اگر بخواهبم فردی جسور باشم، چطور باید اینکار را انجام دهم.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  قاتل عزت نفس چگونه به ما آسیب می زند؟

برای اینکه تیدیل به فردی جسور شویم باید گام به گام کارهایی را انجام دهیم و از مسائلی آگاه شویم. و قبل از هر چیز بدانیم که جسور شدن بدون این گامها ممکن نیست.

به نظر من گام های تبدیل شدن به فردی جسور این موارد می باشد :

گام اول : پذیرش و تصمیم گیری

همواره و در همه مقالات سایت عنوان کرده ام که  اولین گام برای تغییر هر چیزی پذیرش آن است. اول باید بپذیریم که ما جسور نیستیم یا حداقل به اندازه کافی نیستیم.تا زمانی که انکارش کنیم کار به جایی نمی بریم. زیرا وقتی قائل به این نیستیم که جسارت نداریم پس اصلا چرا باید برای داشتنش تلاش کنیم. بعد از پذیرش نوبت به تصمیم گیری می رسد. ما باید تصمیم بگیریم که آیا واقعا می خواهیم تبدیل به فردی جسور شویم و از پیامدهای مثبت آن بهره ببریم یا نه. آیا حاضر هستیم با ترس هایمان روبرو شویم و یک بار برای همیشه به خودمان ثابت کنیم که بله….من هم می توانم شجاع و سرشار از شهامت باشم.

گام دوم : کجاها باید جسور باشم؟

جسارت داشتن به خودی خود همواره خوب است و حتی از ملزومات  زندگی هر فردیست. اما این بین سوالی وجود دارد و آن اینکه واقعا کجاها لازم است که ما جسارت خود را نشان دهیم و از این ویژگی خود استفاده کنیم.

خانم گیل لیندنفیلد ( Gael.Lindenfield) که از نویسندگان نام آشنا در زمینه اعتماد به نفس هستند نکته جالبی را در باب جسارت گفته اند. ایشان معتقدند که هر انسانی ۱۲ حق اساسی دارد که اگر از آنها آگاهی داشته باشد وقتی که به رفتار جسارت آمیز نیاز پیدا کند،با به یاد آوردن این ۱۲ حق اساسی خود خیلی راحت تر می تواند جسور باشد و از حق خود دفاع کند. این حقوق عبارتند از :

۱.چیزی را که می خواهیم درخواست کنیم. ( و صد البته مخاطب ما این حق را دارد که بگوید ” نه ” )

۲.نظر، احساسات و عواطف خود را به طور مناسبی ابراز کنیم.

۳.گاهی جملاتی را بگوییم که هیچ پایه منطقی ندارد و مجبور نیستیم برای آن توجیه داشته باشیم.

۴.خودمان برای خودمان تصمیم بگیریم و تبعات آن را هم بپذیریم.

۵.در مورد مداخله یا عدم مداخله در مشکلات دیگران تصمیم بگیریم.

۶.اگر چیزی را نمی خواهیم به راحتی بگوییم و به دیگران نشان دهیم که آن را نمی خواهیم.

۷.اشتباه کنیم.

۸.موفق باشیم ( چیزی را می خواهیم و حق ماست برای داشتنش تلاش کنیم و آن را بدست آوریم)

۹.نظر خود را تغییر دهیم. ( البته نه اینکه زیر قولمان بزنیم، ولی این را بدانیم که می توانیم که نظرمان را راجع به مسائل مختلف تغییر دهیم)

۱۰.خلوت و حریم خصوصی داشته باشیم.

۱۱.تنها و مستقل باشیم.

۱۲.خودمان را تغییر دهیم.

آگاهی از این حقوق به ما کمک می کند که هر گاه در شرایط مختلف قرار گرفتیم بدانیم که حق ما چیست و درصورتی که به محق بودن خودمان ایمان داشتیم به راحتی می توانیم جسور باشیم و با اطمینان از حق خود دفاع کنیم.

جسارت

گام سوم : تصویر سازی ذهنی جسور بودن

یکی از گام هایی که من به اثرگذاری آن بسیار ایمان دارم، تصویر سازی ذهنی است.

در جایی ساکت و آرام بنشینید و یا ترجیحا دراز بکشید.اگر توانستید یک موسیقی آرامش بخش هم بگذارید. آنگاه سعی کنید بدن تان را آرام کنید. سپس به شرایطی فکر کنید باید در آن جسور باشید. به عنوان مثال اگر همیشه از این می ترسید که نظرات خود را در جمع ابراز کنید ، تصور کنید که در یک جمع نشسته اید و جسورانه در حال گفتن نظرات و عقاید خود هستید و همه با دقت به شما گوش می کنند.هر روز ۵ الی ۱۰ دقیقه این تصویر سازی ذهنی را انجام دهید.هر چه بیشتر آن را انجام دهید مطمئن باشید فردی شجاع تر خواهید شد.

می توانید موقعیت های مختلفی که نیاز به جسارت در آنها دارید را تصویر سازی کنید.

البته توصیه من این است که ابتدا یک موقعیت را تصور کنید و بعد از تکرار آن به مدت دو هفته( یا هر اندازه ای که فکر می کنید لازم است، چون ممکن است بعد از دو هفته هنوز حس کنید که در آن شرایط جسارت ندارید)، به سراغ موقعیت دیگری بروید.به هیچ وجه قدرت این تمرین را دست کم نگیرید. که اگر آن را درست انجام دهید و تکرارش کنید حتما نتیجه می گیرید.

گام چهارم : کسب دانش و آگاهی

داشتن دانش و آگاهی یعنی قدرت. و کسی که احساس قدرتمند بودن کند قطعا جسور می شود.

فردی را تصور کنید در مسیر بسیار تاریکی در حال جلو رفتن است و هیچ چراغی هم با خود ندارد.نمی داند کجا می رود، پایش را کجا می گذارد، موانع مسیر چی هستند و نهایتا کی به مقصد می رسد. به نظر شما چنین فرد چقدر می تواند جسور باشد. آیا جسارت داشتن ممکن است برایش گران تمام شود؟…جواب کاملا واضح است.شاید جسارت در چنین وضعیتی حماقت باشد.

دانش و آگاهی برای او حکم همان چراغ را دارد که می تواند بسیاری از تاریکی ها و مشکلات مسیر را کنار بزند و به او جسارت ببخشد.

پس تا می توانید آگاهی کسب کنید که آگاهی برای تان جسارت با خود به همراه می آورد.با مطالعه کتاب، با شرکت در دوره های آموزشی، با یادگرفتن مهارت های زندگی. لازم است که بدانید که کار صحیح در هر شرایطی چیست و آگاهی از آن به شما یک پشتوانه قدرتمند می دهد تا با خیال راحت بدانید که کار درست چیست و چرا آن را انجام دادید.

به حدیثی زیبا از حضرت علی ( علیه السلام) اشاره می کنم که به نظرم جان کلام این گام است :

شجاع تر از خردمند وجود ندارد

گام آخر : اقدام و اقدام

حتی اگر همه این گام های گفته شده تا به الان را هم بدانید و آن را مو به مو هم رعایت کنید، تا زمانی که در موقعیت هایی که از آن های می ترسید قرار نگیرید فایده چندانی ندارد. شما باید جسور بودن را تمرین کنید. شاید خیلی سخت باشد، شاید اشتباه کنید، شاید مجبور شوید تبعات آن را بپذیرید اما مطمئن باشید ارزشش را دارد. یادتان باشد که اگر در یک موقیعت جسور بودن را تمرین کنید، به شما در سایر موقعیت های که لازم است شهامت داشته باشید حتما کمک خواهد کرد.

جمع بندی :

پس اول بپذیرید که جسور نیستید، سپس تصمیم واقعی بگیرید که می خواهید فردی شجاع شوید. بعد از آن موقعیت را قبل از قرار گرفتن در آن اینطور تجسم کنید که در آن فردی جسور هستید، سپس در پی کسب آگاهی و دانش لازم باشید ( که با توجه به موقعیت های مختلف متفاوت است و البته این گام لازم است که همواره به آن توجه شود)  و بعد از آن حتما حتما اقدام کنید.نتایج این گام ها می شود فردی با جسارت و شهامت بالا.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=1164
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

37 نظر در مورد چگونه فردی جسور باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  من ادم خیلی کم اعتماد به نفسیم و سرشار از حس گناه کار بودن واصلا جسور نیستم و حتی به خاطر کار نکرده کلی احساس بدی میکنم چ منتظر تنبیهم و درهیچ شرایطی نمیتونم از خودم و حقیقتی که میدونم دفاع کنم میشه یکم کمکم کنید میخوام ادم جسور و بی پروایی بشم

  لایک

  1. سلام خدمت شما دوست گرامی
   من پیشنهاد می کنم حتما دوره رایگان اعتماد به نفس و عزت نفس ما رو شرکت کنید.
   این دوره علاوه بر اینکه کمک میکنه عزت نفس و اعتماد به نفس شما رشد کنه، بلکه نگرش شما رو به خودتون و محیط اطراف تون تغییر میده. و در انتها حتما به جسورتر شدن شما کمک قابل توجهی می کنه. البته به شرطی که درس های دوره رو به دقت تماشا کنید و تمرین هاشو انجام بدید
   برای شرکت در این دوره روی عبارت زیر کلیک بفرمائید :
   دوره رایگان اعتماد به نفس و عزت نفس

   لایک

 2. باسلام.من بیشتر اوقات نمیتونم یا نمیخوام با دیگران ارتباط ایجاد کنم مثلا وقتی خونه اقوام هستیم یا برعکس و همه مشغول صبحت هستند من نمیتونم وارد بحث اونا بشوم و تا سوالی از من نپرسن معمولا حرفی نمیزنم ولی به راحتی میتونم با بچه ها ارتباط برقرار کنم و دیگران هم در مورد من میگن که تو خیلی خجالتی هستی. من وقتی هم که در مورد اینده فکر میکنم که قرار است کنکور دهم بیشتر از اینکه از کنکور بترسم از دانشگاه میترسم که چگونه است و اینکه چه اتفاقی میخواد بشه و من واقعا تمام وقتمو فقط واسه درس گذاشتم و براش خیلی زحمت کشیدم.
  من حتی تو کلاس زبان خیلی راحت میتونستم بدون استرس انگلیسی حرف بزنم ولی اصلا برام راحت نبود با همکلاسیام که چندین سال با اونا همکلاس بودم گفت و گو کنم
  این موضوع خیلی منو نگران میکنه واقعا نمیدونم چیکار کنم دیدم که به سوالای دوستان جواب میدین خواستم این موضوع رو بگم.

  ۷

  1. سلام خدمت خانم پرنیان گرامی
   اینطور که برای بنده توضیح دادین، شما دچار اضطراب اجتماعی هستین و در بعضی از موقعیت های اجتماعی دچار اضطراب میشید.
   یکی از بهترین تمریناتی که می تونید انجام بدید، قرار گرفتن در چنین موقعیت هایی است. هر زمان در این موقعیت ها قرار گرفتید به جای اینکه سکوت کنید و فرار کنید سعی کنید با موقعیت مواجه بشید. شاید بگید خب اضطراب می گیرم و نمی تونم. بله اضطراب می گیرید، اما قرار نیست به حرف احساس تون و اضطراب تون گوش بدید.
   من نمیگم اضطراب تون وجود نداره یا واقعی نیست، بلکه کاملا می پذیرم و درک می کنم که شما اضطراب می گیرید. اما چرا باید هر چی این اضطراب میگه گوش بدیم. وقتی مضطرب شدید، این اضطراب رو بپذیرید، یعنی قبول کنید که بله اضطراب دارم، خودتونو بابتش سرزنش نکنید چون شما مقصر نبستید و اضطراب داشتن نه بده و نه زشته. بعد کاری رو انجام بدید که واقعا می خواید.
   مثلا شما واقعا میخواین که در گفت و گوها شرکت کنید، اما چون اضطراب دارید، کاری رو انجام میدید که نمی خواین اما باعث میشه اضطراب تون کم بشه. یعنی فرار از موقعیت یا دور شدن از اون.
   خلاصه کلام میشه اینکه باید سعی کنید با موقعیت های اجتماعی مواجه بشید و اضطراب ناشی از اونو تحمل کنید تا آرام آرام این اضطراب کمتر بشه. سعی کنید از موقعیت های آسون تر با اضطراب کمتر شروع کنید.

   ۸

  1. سلام خدمت سرکار خانم نازنین گرامی
   از اونجایی که فرد در جهت ارزش های زندگی خودش حرکت می کنه و اجازه نمیده که ترسها و استرس هاش و دیگران براش تصمیم بگیرن که چکار کنه و در چه مسیری قدم بگذاره. فرد جسور فردی نیست که اصلا نترسه، بلکه کسی هست که با ترسهاش روبرو میشه و با اینکه می ترسه ولی حرکت می کنه

   ۸

 3. سلام ممنون از مقاله خوبتون .من از بچگی بشدت اعتماد به نفسم پایین بود از اینکه تو جمع بخوام اظهار نظری کنم یا همیشه از اینکه کاری کنم که خلاف عرف باشه و باعث بشه تو چشم به نظر بیام بشدت میترسیدم و الانم هنوز همینجوریه. سال پیش کنکور داشتم و به خاطر ترس ازاینکه من اینهمه خوندمو الان بقیه چی میگنو فلان خراب دادم و نتونستم قبول شم(سر ازمونای ازمایشی هیچوقت اینجوری نمیشد و اتفاقا خوب هم میدادم)کلا با اینکه همه منو قبول دارن(تعریف نباشه ولی حقیقته حداقل .چیزیه که از بقیه زیاد میشنوم..) اما من اصلا نمیتونم به خودم باور داشته باشم این عزت نفس پایینم داره منو نابود میکنه مثلا تا ی نفر ازم تعریف میکنه سریع پس میکشم و افت میکنم نه فقط درس سر هرچیزی خصوصا اگه جو رقابتی باشه که حس کنم بقیه هم دستی تو اون مهارت دارن که دیگه ب کل عقب میکشم و احساس نادانی تمام میکنم… من از مقالات کتابها کلاسهای یوگا مشاوره هاو.. زیادی کمک گرفتم و اینقدر پیگیر این قضیه بودم و این مشکلو واسه خودم بزرگ کردم که حس میکنم دیگه از غلبه کردن بهش ناتوان شدم…امسال پشت کنکوری هستم راستش خ زحمت کشیدم تا ب اینجا برسم میترسم امسال هم مشکلی برام پیش بیاد چون تقریبا متاسفانه تمام عمرمو وقف درس کردم بنظرتون چجوری میتونم از این حالت خارج شم از اینکه شرایط تغییر کنه جسارت داشته باشم باهاش تغییر کنم اینکه بتونم رو خودم مسلط باشم(مثلا من واسه اینکار شرایط مختلفی رو حین ازمون طراحی کردم ولی متاسفانه هردفه با شکست روبرو بودم و تمرکزم ازبین میرفت)این قضیه خ مهمه چون این ن تنها کنکور بلکه قطعا در اینده هم مشکل ایجاد میکنه وقتی پزشکی یا جراحی نتونه تو وضع وخیم خودشو کنترل کنه و پس بکشه..انتخاب طبیعی هم اونو ب مرور حذف میکنه
  در حال نکته ی جالبی که در این مقاله بود راجب تصویرسازی موقعیت بود ولی چون دیدم به پزسشها پاسخ میدین خواستم این مطلبو با شما در میون بذارم و نظرتونو بدونم…

  ۶

  1. سلام به سرکار خانم مهرنوش بزرگوار
   تمرین تصویر سازی که بسیار تمرین عالی و کاربردی هست که سعی کنید به طور مداوم انجامش بدید
   اما در متنی که نوشته بودید متوجه مدلی از طرز فکر در شما شدم به اسم طرز فکر ثبات. این مدل طرز فکر یکی از عوامل اصلی عدم موفقیت شماست. و البته کمبود عزت نفس هم یکی از موارده.
   پیشنهاد می کنم هم برای اینکه این طرز فکر رو بشناسید و هم عزت نفس تون رشد کنه، در دوره رایگان سایت ما شرکت کنید.
   در این دوره رایگان و غیرحضوری من به صورت مفصل هم در مورد طرز فکر ثبات صحبت کردم و هم درس های زیادی ارائه کردم برای رشد عزت نفس و اعتماد به نفس.
   برای شرکت در دوره رایگان روی عبارت زیر کلیک کنید :
   دوره رایگان عزت نفس و اعتماد به نفس
   بعد از اینکه در دوره شرکت کردید، پیشنهاد می کنم ویدئوی زیر رو هم تماشا کنید :
   جدید ترین راز موفقیت چیست؟

   ۸

 4. سلام
  اول خیلی ممنون بخاطر مقاله ی خوبتون دوم اینکه خب من دخترم و تا الان یک ابراز علاقه کردم به پسری که دوست داشتم و خب این باعث میشه من انسان جسوری باشم؟
  و این جسور بودن به نظر شما برای من که دخترم تو این مورد بد نیست؟

  ۳

  1. سلام خدمت سرکار خانم حنانه گرامی
   جسور بودن به خودی خود بد نیست، چه برای آقایون چه خانمها. ولی آنچه مهمه اینه که چقدر حاضر باشید بهای جسور بودن رو بدید.
   مثلا در موردی که فرمودید شما دو تا راه داشتید :
   یکی اینکه صبر می کردید آقا بیاد جلو که گویا نیومدن
   دوم اینکه خودتون اقدام می کردید
   هر دو مسیر هزینه های خودش رو داره. اولی ممکن بود ایشون رو از دست بدید بدون اینکه از احساس شما باخبر باشند
   دومی هم ممکنه ایشون قبول نکنه و بقیه متوجه بشن که شما اول ابراز علاقه کردید
   البته هر دو مسیر خوبی های هم دارن
   وظیفه شما اینه که پیامدهای مثبت و منفی هر دو مسیر رو بررسی کنید و ببنید حاضرید کدوم از این پیامدها رو قبول کنید. و بعد از اون مسیر موردنظر را انتخاب کنید
   کلا انتخاب کردن جسارت می خواهد. ولی هر چه انتخابی که می کنیم سخت تر و پرهزینه تر باشد جسارت بیشتری را می طلبد. البته یادتون باشه همیشه بهترین راه پر هزینه ترین راه نیست. بهترین راه اونیه که من حاضر به پذیرش پیامدهای اون باشم علاوه بر اینکه درصدی از نتیجه گیری و عقلانیت هم همراهش باشه.

   ۵

 5. چطوری تنها و مستقل بشیم میخوام بدونم ٢۴ساعت شبانه روز اینجور فردی چطوری میگذره؟
  من الان موقعیتی دارم که میتونم برم به خاطر کارم شهر دیگه ولی ازاینکه خونوادم پیشم نباشن صرفا به خاطر اینکه تنها میمونم میترسم امیدوارم متوجه شده باشید من ازتنهایی واهمه دارم تنها بودم مثلا ٢ماه تمام تنها بودم ولی موقتی بوده نمیدونم واقعا چیکارکنم اینم بگم میتونم شهرخودمم باشم ولی من دلم میخواد دنیاموبسط بدم آدمای زیادی توش باشن نه مثل الان

  ۴

  1. سلام به شما سرکار خانم تینای بزرگوار
   هر تصمیم و هدفی که ما می گیریم قطع به یقین پیامدهایی خواهد داشت. و هیچ تصمیم و مسیری در زندگی نیست که بدون پیامد و هزینه باشد. اما آنچه مهم است اینه که شما می خواهید با توجه به ارزشهای خودتون در زندگی مسئولیت پذیرش کدوم از دسته از پیامدها را به عهده بگیرید. مثلا رفتن برای شما هم پیامدهای مثبت دارد و هم منفی. ماندن هم همینطور.حالا این شما هستید که باید انتخاب کنید. این پیامدها را بنویسید و فکر کنید. ببنید کدوم رو ترجیح می دید

   ۹

 6. سلام اقای متین
  من ۵ ماهه ک به ی خانومی علاقمندم و تقریبا هر یه چهار روزی میبنمش ولی جرعت حرف زدم با اونو ندارم حتی جرعت نگا کردن تو چشاشم ندارم و بد جور این روزا حالم بده چون نمیتونم هیچ جور بگم به کمکتون واقعا نیاز دارم

  ۴

  1. سلام به جناب علی رضای عزیز
   چند نکته در مورد موضوعی که فرمودید وجود داره :
   اول اینکه این احساسات همراه با اضطراب که در شما وجود داره رو فقط خودتون می بینید و می فهمید و کسی دیگر از جمله این خانم متوجه اونها نیست. پس تصور نکنید که بقیه هم ممکنه از حال درونی شما باخبر باشند.همه شما رو همون علی رضای روزای قبل می بینن، البته اگر در رفتارتون تغییر خاصی اتفاق نیفتاده باشه.
   یک از علل این اضطراب می تونه ترس از جواب منفی شنیدن از این خانم باشه. که خب جواب منفی دادن ایشون یک از احتمالاتی هست که ممکنه اتفاق بیفته و شما باید این مورد به عنوان یک احتمال در نظر بگیرید. قرار نیست که همیشه جواب مثبت بگیریم.
   اینکه نمی تونید به ایشون بگید به احتمال خیلی زیاد برمی گرده به اینکه شما تجربه اینکار رو ندارید. درسته؟
   یادتون باشه معمولا اولین باره هر کاری سخته. در نهایت به این موضوع فکر کنید که چه اتفاقی می تونه بیفته؟ اگر شما به ایشون ابرازعلاقه کنید و جواب منفی بشونید واقعا چی میشه؟ چه چیزی باعث میشه شما انقدر نگران و مضطرب بشید؟
   پیشنهاد من اینه که با کسی که بهش اعتماد دارید و تجربه اینکار رو داره مشورت کنید که چطوری این موضوع رو با این خانم مطرح کنید.
   در نهایت دو راه بیشتر وجود نداره : یا اینکه همه چیز رو به ایشون بگید یا قیدشو برای همیشه بزنید

   ۴

 7. سلام خسته نباشید بنده با دختری هستم که از لحاظ شخصیتی از طرف برادر واقعا تخریب شده و بنده میخوام بهش یاد بدم چطور جسور باشه تا بتونه تو خانواده حرفشو بزنه چون الان جرات هیچ کاریو نداره اگر ممکنه راهنمایی کنید ممنون

  ۷

  1. سلام به شما جناب آقای محمد عزیز
   به نظر بنده بهترین کمکی که شما می تونید به این ایشون بکنید این هست که متقاعدش کنید که به یک مشاور یا روان درمانگر مراجعه کنه.
   چون فقط یک مشاور یا روان درمانگر هست که با تخصص خودش میتونه به ایشون کمک کنه که جسارت از دست رفته خودشو دوباره به دست بیاره
   بزرگترین خدمت شما اینه که بتونید بدون اینکه ایشون ناراحت بشه بهشون بگید که برای به دست آوردن این جرات از دست رفته باید به روان درمانگر مراجعه کنه و زمانی که ایشون قبول کرد در طی مراحل مشاوره نقش حمایتگر داشته باشید و سعی کنید تشویقش کنید که به جلسات مشاوره ادامه بده و کارهایی که مشاور ازش می خواد رو انجام بده

   ۷

  1. سلام به شما جناب آفای حسین عزیز
   سوال تون خیلی کلی است. لطفا دقیقتر سوالتونو مطرح کنید تا پاسخ دقیقتری نیز دریافت کنید
   اما به طور کل به نظر من جسارت هر فرد باید آنقدر باشد که بتواند :
   از حقوق فردی خود در خانواده استفاده و دفاع کند
   به راحتی اظهار نظر کند و سلیقه و عقیده خود را بدون ترس بیان کند ( مگر جایی که صلاح نمی بیند و سکوت را ترجیح می دهد. که اینجا دیگر بحث ترس نیست بلکه با آگاهی و خرد است)

   ۶

 8. چون من خودمو فردی ضعیف و ناتوان میبینم ممکن است من با تجسم کردن افراد موفق تو ذهنم در واقع خودمو تو ذهنم جای اونا بذارم و هر کار بزرگی که انجام بدم بگم مثلا من خودم نیستم و کسی هست ک من تو ذهنم تجسمش کردم اینجوری اعتماد ب نفس من فوق العاده میشه چون قبلا تست کردم

  ۶

  1. سلام به شما دوست عزیز
   بله این روش گاهی می تونه مفید باشه
   ممنون که این نکته رو با ما درمیون گذاشتید

   ۵

 9. عرض سلام خدمت شما جناب آقای متین
  مقاله ی شما رو مطالعه کردم بسیار خوب و پر محتوا بود سوالی داشتم:
  امکانش هست جسارت تبدیل به وقاهت بشه؟

  ۴

  1. سلام به شما سرکار خانم قشقایی بزرگوار
   ممنون از لطف شما
   بله امکان دارد. انسان موجود جالبیه. هر لحظه ممکنه رفتاری عجیب ازش سر بزنه. گاهی هم ممکنه وقتی جسور میشه، این جسارتش تبدیل به وقاحت بشه.
   عزت نفس واقعی و براساس اصول شش گانه ناتانایل براندن، کمک میکنه که این جسارت کمتر تمایل به وقاحت داشته باشه.

   ۴