0
0

چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

1310 بازدید

با اعتماد به نفس حرف زدن

همواره یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از افراد این بوده که چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنند تا بتوانند هم دیگران را تحت تاثیر قرار دهند و هم به مقصود و هدف خودشان برسند. اما خیلی ها بر این تصورند که اگر اعتماد به نفس خود را افزایش دهند کافیست.

اکنون ممکن است که علامت سوال بزرگی در ذهن شما نقش بسته باشد. و سوال این باشد:

برای اینکه با اعتماد به نفس حرف بزنیم مگر نباید اعتماد به نفس را افزایش داد…!؟؟

پاسخ :

بله باید اعتماد به نفس را افزایش داد.اما سوال این است که روش افزایش اعتماد به نفس نه فقط در این حوزه بلکه در همه زمینه ها چگونه است؟

روش بالا بردن اعتماد به نفس در همه زمینه ها :

توصیه می کنم قبل از مطالعه ادامه مطلب حتما مقاله اعتماد به نفس چیست را مطالعه کنید.

اگر مقاله اعتماد به نفس چیست را مطالعه کرده باشید پس حتما معنا و تعریف اعتماد به نفس را به خوبی فرا گرفته اید و متوجه شده اید که برای بالا بردن اعتماد به نفس در هر زمینه ای باید دو عامل را همواره در نظر گرفت :

۱.باور به اینکه من می توانم در آن زمینه رشد و پیشرفت کنم و به توانایی انجام آن دست یابم.

۲.بالا بردن مهارت خود در آن زمینه

نکته الماسی :

اگر چنانچه فردی یکی از دو عامل ذکر شده را در نظر نگیرد، آنگاه نمی تواند به اعتماد به نفسی بالا در زمینه مورد نظرش برسد. هر دو عامل مهم و به یکدیگر وابسته هستند.

برای اینکه در رانندگی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید هم باید باور داشته باشید که شما توانایی تبدیل شدن به یک راننده خوب را دارید و هم اینکه مهارت خود را با تمرین و آموزش در رانندگی بالا ببرید. هیچکدام به تنهایی نمی توانند باعث شوند که شما با اعتماد به نفس رانندگی کنید.

پس چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

۱.ابتدا باور من می توانم؟

طبق مطالبی که در بالا گفته شد ابتدا باید باور من می توانم را در مورد با اعتماد به نفس حرف زدن پیدا کنیم. برای تقویت این باور سوالات زیر را از خود بپرسید :

۱.آیا تا به حال کسی توانسته با آموزش و تمرین، با اعتماد به نفس حرف زدن را بیاموزد؟

۲.آیا من تا به حال موفق شده ام کاری را با آموزش و تمرین یاد بگیرم؟

۳.آیا با اعتماد به نفس حرف زدن کاری خارق العاده و عجیب است؟

۴.آیا تعداد کسانی که در اطراف خودم یا در مکان های مختلف و رسانه ها دیده ام و توانایی با اعتماد به نفس حرف زدن را داشته اند کم بوده است؟

اگر پاسخ شما به سوال های ۱ و ۲ بله و به سوالات ۳ و ۴ خیر است پس شما باور اینکه من می توانم با اعتماد به نفس حرف بزنم را دارید. اگر چنانچه جواب های شما غیر این است پس حتما سعی کنید در اطراف خود و یا در اینترنت حتما به دنبال افرادی باشید که توانسته اند این کار را انجام دهند. سعی کنید خوب ببینید و بشناسید کسانی را که موفق شده اند این کار را با آموزش و تمرین انجام دهند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  خودپذیری چیست؟

۲.سپس بالا بردن مهارت در زمینه با اعتماد به نفس حرف زدن:

بعد از اینکه باور من می توانم را پیدا کردیم حالا وقتش رسیده که مهارت گفتگو و صحبت کردن را در خودمان بالا ببریم. یادتان هست که گفتیم برای با اعتماد به نفس شدن در هر زمینه ای باید مهارت های لازم در آن زمینه را در خود تقویت کنیم.

پس باید به دنبال این باشیم که مهارت های زیر را فرا بگیریم :

۱.مهارت گفتگو :

برای فرا گرفتن این مهارت هم می توانید کتاب های موجود در این زمینه را با همین نام ( مهارت های گفتگو) مطالعه کنید و هم به کلاس های ارتباط موثر بروید که خوشبختانه اساتید زیادی در این زمینه کار می کنند. به عنوان مثال می توانید از کلاس های استاد محسن محمدی که از دوستان بنده هستند، سر بزنید. برای پیگیری کلاس ها،سمینارها و آموزش های ایشان می توانید به سایت ارتباط موثر مراجعه کنید.

 

۲. آموختن فن بیان و مهارت خوب صحبت کردن :

مسلما مهارت بعدی که در با اعتماد به نفس حرف زدن تاثیر به سزایی دارد فن بیان و خوب صحبت کردن است. برای آموختن این مهارت ها می توانید به سایت استاد امیر مصطفی که از اساتید این حوزه هستند مراجعه کنید. برای یاد گرفتن فن بیان نیاز به آموزش و تمرین دارید. اما مطمئن باشید با فراگرفتن آنها حتما اثراتش را در نوع صحبت کردن خود به وضوح خواهید دید.

 

۳.مطالعه کنید :

کسی که در چند زمینه اطلاعات بالایی دارد، وقتی که گفتگویی در آن زمینه ها در جمعی آغاز می شود به پشتوانه آن اطلاعات چنانچه بخواهد صحبت کند، حتما حرف هایی برای گفتن دارد. این حرف ها حاصل مطالعه کردن است. اگر می خواهید در زمینه ای اطلاعات خود را بالا ببرید حداقل ۳ کتاب در آن زمینه مطالعه کنید. یقینا اگر ۱۰ جلد کتاب در یک حیطه مطالعه کرده باشید جز کسانی خواهید بود در آن زمینه حق اظهار نظر و ابراز وجود دارند و قطعا به شما کمک می کند که با اعتماد به نفس حرف بزنید.

البته اگر از من (حامد متین) می شنوید مطالعه کردن را جز جدایی ناپذیر زندگی تان قرار دهید. هنگامی که مطالعه را آغاز می کنید تازه به لذت عجیب و مضاعفِ دانستن و آگاهی پی می برید.

۴. تقویت و رشد عزت نفس :

عزت نفس بنیان شخصیت و از ملزومات زندگی هر فردی است.اگر می خواهید باور من می توانم را در همه زمینه هایی که می خواهید در آنها از اعتماد به نفس بالایی برخوردار شوید تقویت کنید پس حتما عزت نفس خود را رشد دهید. عزت نفس به مانند اساس و فنداسیون عمل می کند. وقتی شما از فنداسیون یک سازه مطمئن باشید آنگاه با خیال راحت می توانید هر آنچه را که دوست دارید روی آن بنا کنید و بسارید.

عزت نفس خو را افزایش دهید

برای تقویت و رشد عزت نفس خود می توانید در دوره رایگان سایت ما شرکت کنید و از این به بعد آموزش های رایگانی در زمینه افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس دریافت نمایید.برای این کار کافیست ایمیل خود را در قسمت مشخص شده وارد کنید.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=595
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر

نظرات

9 نظر در مورد چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. ممنون از مقاله ارزشمندتون. دقیقا مطالعه و تمرین در کنار هم خیلی می تواند بر روی با اعتماد به نفس صحبت کردنمان تأثیر بگذاره.حتما بارها افرادی را دیده ایم که خیلی معلومات دارند ولی اعتماد به نفس بیان آن را ندارند و همچنین مهارت گفتگو و خوب صحبت کردن را بلد نیستند.به همین دلیل هم مسلما دیده نمی شوند.

    ۱

  2. با سلام
    من فکر می‌کنم در این زمینه همه چیز وابسته به اینه که چقدر تمرین می‌کنیم. با کسب مهارت‌های بیانی و تمرینات صداسازی خود به خود باور من می‌توانم هم به دست میاد. اما اگر این باور رو داشته باشیم و به خاطر عدم مهارت عملکرد بدی داشته باشیم رفته‌رفته این باور هم از بین میره.

    لایک