0
0

چرا باید شجاع باشیم؟ | چرا نباید بترسیم؟

1094 بازدید
اثرات ترس

چرا باید شجاع باشیم؟ | ترس با ما چه می کند؟

همه ما کم و بیش می دانیم که باید شجاع باشیم. می دانیم که نباید به ترس ها اجازه دهیم که مانع از حرکت ما شوند. اما دقیق نمی دانیم که محصول شجاعت چیست. یا بهتر است بگوییم که نمی دانیم که ترس با ما چه می کند. در این مقاله می خواهم به اثرات و عوارض ترس اشاره کنم. و همچنین این جمله اشتباه که ” ما نباید بترسیم” را زیر سوال ببرم.

می توانید این مقاله را در قالب یک فایل صوتی هم بشنوید :

فایل متنی این مقاله هم برای کسانی که علاقه به مطالعه متن دارند :

سلام به شما دوست بزرگوای که در حال شنیدن این فایل صوتی هستید.

من حامد متین مدرس مهارت های عزت نفس و اعتماد به نفس هستم

موضوعی که انتخاب کردم تا در مورد آن با شما عزیزان صحبت کنم در مورد ترس است.

ترس موضوعی است که همه ما با آن با در زندگی مواجه بوده ایم و همچنان هم هستیم. و قطعا در آینده هم با انواع جدیدی از آن روبرو خواهیم شد.

اجازه بدهید در مورد محصولات و اثرات ترس صحبت کنم. یعنی ترس باعث به وجود آمدن چه ویژگی های منفی در ما شده است :

اثرات ترس :

۱.کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس :

شاید ما می ترسیم که اگر باعزت نفس شویم دیگر دوست مان نداشته باشند. و خودخواه در حضور دیگران جلوه کنیم.جالب است که بدانید یکی از ریشه های خودخواهی هم ترس است. به این معنی که گاهی خودخواهی هم خودش محصول ترس است. وحشت از اینکه اگر خودمان را نگیریم ممکن است کسی تحویل مان نگیرد. پس یکم خودم را بگیرم خوب است.

یکی از اثرات ترس کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس است

۲.تنبلی و اهمال کاری :

یکی دیگر از محصولات ترس ، تنبلی و اهمال کاری است. چون که می ترسیم یک کار جدید را شروع کنیم. می ترسیم که در آن شکست بخوریم. می ترسیم که اگر به نتیجه نرسیم تحقیرمان کنند. هیچوقت کاری که باید را انجام نمی دهیم و دچار یک مدل اهمال کاری می شویم.

۳.خساست :

گاهی محصول ترس خساست است. بخل.

یکی از عوارض ترس بخل و خساست است

می ترسیم که فقیر شویم. بی پول شویم. می ترسیم که محتاج شویم. جالب است  که خیلی از آدم ها تا آخر عمر با خساست زندگی می کنند در حالی که شاید هیچوقت حتی اگر خساست هم به خرج نمی دانند محتاج کسی نمی شدند. و خودشان را تا آخر عمر از داشتن چیزها و حتی کسانی که دوست شان دارند محروم کردند.

۴.دروغ گویی  :

ما گاهی دروغ می گوییم چون از برملا شدن واقعیت می ترسیم. چون می ترسیم بقیه واقعیت را فهمیده و حقیقت را بدانند.

۵.ریاکاری و نقاب زدن :

خیلی از ما کلی انرژی می گذاریم که کسی خود واقعی ما را نشناسد و مشخص نشود که در درون ما چه می گذرد؟

یکی دیگر از اثرات ترس دو رویی و ریاکاری است

ترجیح می دهیم که نقاب بزنیم و خود آرمانی مان را به دیگران نشان بدهیم. اما اینکار بسیار از ما انرژی می گیرد و دقیقا یکی از محصولات ترس است.

۶.خجالت و کم رویی :

محصول دیگر ترس خجالت و کم رویی است. ما می ترسیم که نیازهای مان را ابراز کنیم. خجالت می کشیم که بگوییم ما کی هستیم، چه هستیم و تا به حال چه دستاوردهایی داشته ایم. ما خجالت می کشیم که بگوییم در حال حاضر به چه چیزی نیاز داریم.

محصولات ترس خیلی بیشتر از این موارد است و اگر یکی دیگر از محصولات آن را بخواهم بگویم خشم است.

۷.خشم :

گاهی اوقات ترس به صورت خشم خودش را نشان می دهد. فرض کنید از یکی از دوستان ، اعضای خانواده یا کسی که با او رابطه عاطفی دارید دلخور شده اید اما می ترسید که دلخوری تان را با او در میان بگذارید. چون ممکن است از دستش بدهیم و او از ما نارحت شود.

دائما سعی می کنیم این دلخوری را از او پنهان کنیم اما بعد از گذشت مدتی این دلخوری تبدیل به یک خشم می شود و شما ترس تان را که حالا به شکل خشم در آمده بروز می دهید. و گاهی به صورت مستقیم به او خشم می گیرید. یا سرش داد می زنید و حتی شاید بدون اینکه دلیل دلخوری یا خشم تان را با او بگویید از او جدا می شوید.

ریشه ترس چیست؟

 خیلی از بزرگان و دانشمندان می گویند که ترس حاصل یک تردید کوچک است. 

بدین صورت که از یک تردید کوچک شروع شده و به تدریج رشد کرده وتبدیل به یک ترس بزرگ شده است.

متاسفانه یکی از باور های اشتباهی که از کودکی توسط والدین ، معلمان یا نزدیک مان به ما القا شده این باور غلط است که نباید بترسیم.

از کودکی در گوش ما خوانده اند که نباید بترسیم

آنها این جملات را از کودکی در گوش ما خوانده اند :

برای چی می ترسی؟

مرد که نباید بترسه؟

تو دیگه بزرگ شدی؟

 

چقدر این جملات اشتباه است. چقدر این جملات تا به حال به ما صدمه زده است. چرا نباید بترسیم. چطور می توانیم آن را منکر شویم. چرا به خاطر ترس هایمان احساس گناه می کنیم. ترسها همیشه بد نیستند.

در اینجا من ( حامد متین) می خواهم خدمت شما یک مطلب مهم را بگویم :

ترسهای خود را بپذیرید . به حرف های ترسهای تان گوش بدید. آن موقع است که می توانید که یک راه برای کنار گذاشتن این ترسها پیدا کنید. ترس تان را بپذیرید و باور ش کنید. باوجود آن اقدام کنید.

پیام بعضی از ترس ها چیست؟

ترس یک پیام خوب هم برای ما دارد.ترسیدن گاهی به این معناست که کاری را داری انجام می دهی که تا به حال انجامش نداده ای. قدم در مسیری گذاشته ای که تا به حال در آن نبوده ای. و حرکت در آن مسیر باعث می شود تو به رشد برسی. کی گفته ما نباید بترسیم؟؟ما باید بترسیم. گاهی لازم است. هر چقدر که شما از ترسهایتان روی گردان باشید، هر چقدر از آنها فرار کنید و آن را نپذیرید سبب می شوید که ترس تان قدرت بیشتری بگیرد. فرار و عدم پذیرش آن سبب می شود که شما مقاومت بیشتری نسبت به اقدام کردن داشته باشید.

همانطور که حضرت علی علیه السلام می فرمایند برای از بین بردن ترس باید برویم در دل آن. باید انجامش بدهیم. ما تا زمانی که ترس مان را نپذیریم، تا زمانی که نقاب شجاعت داشته باشیم، معلوم است که نمی توانیم با ترسهایمان روبرو شویم.

جوزف مورفی نویسنده کتاب پرفروش “قدرت فکر” در مورد تردید ( که در بالا گفتیم ریشه ترس در تردید است) می گوید :

 تردید اغلب اوقات با شماست. لعنتش نکنید. تردید بخشی از هویت یک انسان است. فقط با گذشتن از میان تردید می توانیم به حقیقت برسیم.  

چقدر این جمله زیباست.

مسئله ای دیگری هست که شاید تا به حال به آن توجه نکرده باشید. و من می خواهم از شما در مورد آن یک سوال بپرسم :

آن قدری که به خاطر ترس از اتفاق افتادن یک موضوع اذیت شده ایم از وقوع خود آن اتفاق رنج نکشیدیم.

لازم است بدانید که بسیاری از ترسهای ما اتفاق نمی افتند. و جالبه که رنج شان کمتر از رنجی است ما از ترس اتفاق افتادن شان کشیدیم.

همانطور که در کتاب مهمتر از مهم خدمت شما عرض کردم : شجاعت اصلا به معنای نترسیدن نیست.

شجاعت چیست؟

شجاعت دقیقا به این معناست که حتی اگر ترسیدید حرکت کنید. ترست را بپذیر  و باور کن که ترسیدی اما حرکت کن. بزرگ ترین انسان های تاریح آنهایی بوند که ترسیدند و  حرکت کردند. هرگز و هرگز شما در طول تاریخ هیچ انسان بزرگی را ندیده اید که بگوید من هیچوقت نمی ترسم و نترسیده ام.

همه آنها ترسیده اند. همانطور که جوزف مورفی گفته بود تردید جزئی از هویت ماست.

با ترس ها روبرو شوید…!

من خواهش میکنم ترس هایمان را منکر نشویم و از آنها فرار نکنیم . امیدوارم با شنیدن این فایل صوتی تصمیم بگیرید و انتخاب کنید که با ترس هایتان روبرو شوید. تصمیم بگیرید و انتخاب کنید که از این به بعد ترسهایتان را باور کنید و بپذیرید. نقاب شجاعت را از چهره برداید. و هر چه زودتر از یک ترس کوچک شروع کنید و با آن روبرو شوید و کنار ش بزنید و سپس به سراغ ترس بعدی بروید.

بهترین راه مقابله با ترس ها روبرو شدن با آنهاست

تا زمانی که برای از میان برداشتن ترسهای مان اقدام نکنیم،  هیچ چیز تغییر نمی کند. تا زمانی که از ترسها فرار می کنیم هرگز نمی توانیم بر آنها غلبه کنیم. این فایل صوتی  را بارها و بارها گوش دهید تا بتوانید بر ترسهایتان غلبه کنید.  امیدوارم که از این فایل لذت برده باشید و برای تان از صممیم قلب آرزوی شجاعت واقعی دارم نه نقاب شجاعت.موفق و پایدار باشید.

 

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  مسئولیت پذیری چیست؟ و چگونه مسئولیت پذیر باشیم؟
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=2402
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر

نظرات

6 نظر در مورد چرا باید شجاع باشیم؟ | چرا نباید بترسیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   1. در مواجهه با هر ترسی ما دو راه بیشتر نداریم
    یا اینکه انقدر با آن ترس مواجه شویم تا بالاخره شکستش دهیم. حالا شاید در این مسیر نیاز به کمک دیگران یا یک مشاور متخصص هم داشته باشیم. اگر ترس مان خیلی بزرگ باشد ممکن است مواجهه کامل با آن مدنها طول بکشد.
    یا اینکه بپذیریم این ترس در زندگی ما وجود دارد و سعی کنیم با وجود آن زندگی کنیم. که در این صورت باید از دستاوردهای مواجهه با ترس و شکست آن بگذریم.

    لایک

    1. شما درست میگویید ولی من در انجام هرکاری ترس دارم به خودم اطمینان ندارم فک میکنم کارمو خراب میکنم ولی اون کارها خیلی سادن ولی من میترسم

     ۱