0
0

عقده حقارت چیست؟ و چرا دچار آن می شویم؟

1285 بازدید
عقده حقارت جیست؟

معنای عقده حقارت چیست؟ و چرا دچار آن می شویم؟

 

طرف خیلی عقده ایه…

ولش کن، داره عقده هاشو خالی میکنه !

می بینی چطور عقده گشایی می کنه !

عقده داری که اینجوری می کنی؟

 

حتما شما هم این جملات رو تا حالا شنیدید یا حتی در مورد کسی اینارو گفتید یا ممکنه در مورد شما عده ای این حرفا رو زدند.

معنای عقده در روانشناسی با معنای اون در گفتگوهای روزمره متقاوته. معمولا در عرف و در بین صحبت های ما، عقده ای به کسی میگن که در زمینه ای احساس کمبود می کنه، و وقتی برای رفع اون کمبود اقدام می کنه، اگر اون اقدام از نظر ما خیلی واضح باشه که برای رفع اون کمبوده، ما بهش می گیم عقده ای.

مثلا  :

طرف ماشین مدل بالا خریده و باهاش پُز میده،میگن که عقده ماشین مدل بالا داشته

طرف ازدواج میکنه و شرایط مالی و جایگاه اجتماعی همسرشو به رخ بقیه میکشه میگن بهش عقده ای

طرف توی جمع همه رو خراب می کنه و دل بقیه رو میشکنه، بهش میگن عقده ای

طرف برای جلب توجه لباس های آنچنانی میپوشه یا آرایش غلیظ می کنه بهش میگن عقده ای

اینکه واقعا این افراد عقده دارند یا نه بحث ما نیست، بلکه مسئله اینجاست که برچسب عقده ای به این افراد میزنن، بدون اینکه واقعا بدانند که عقده چیه و آیا این افراد واقعا به خاطر عقده هاشون هست که این کارها رو انجام میدن یا نه.

نکته خیلی جالب :

اکثر مردم وقتی از لفظ عقده ای برای کسی استفاده می کنند، بیشتر منظورشون عقده حقارته. چون همون طوری که در بالا گفتیم، معمولا این لفظ برای کسانی استفاده میشه که فکر می کنیم کمبود یا کاستی ای دارند و این رفتارها رو برای جبران این کمبود انجام میدن.

اما حالا بریم یه اشاره کوچیکی به معنای درست عقده داشته باشیم و بعدش بریم سراغ :

عقده حقارت (همونی که بقیه فکر می کنن همه آدمای بالا این عقده رو دارند)

 

عقده چیست؟

نمی خوام به صورت تخصصی وارد بحث عقده بشیم، و بهتره با عبارات قابل درک و ساده تری به تعریف عقده و مفهوم آن بپردازیم :

عقده ، مجموعه ای از افکار، ایده ها، احساسات و خاطرات درباره یک مفهوم خاص است.

عقده ممکن است اطراف یک شخص یا یک شی خاص در ذهن ما تشکیل شود.

عقده در فارسی یعنی گره

مثلا عقد مادر، عقده سیندرلا، عقده قدرت، عقده حقارت و …

وقتی می گوییم کسی عقده قدرت یا مقام دارد به این معنی است که به قدری دل مشغول و درگیر این موضوع است که رفتار و زندگی اش را تحت تاثیر قرار داده. این فرد ممکن است با تمام وجود برای تصدی یک پست در محل کار خود بجنگد یا زندگی اش تحت تاثیر تلاشی سخت برای گرفتن یک پست سیاسی باشد یا حتی با سرعت خیلی بالا رانندگی کند برای اثبات قدرت خودش به بقیه.

مثلا عقده مادر به مجموعه ای از احساسات، افکار و خاطراتی اشاره دارد که از تجربه شخصی ما از مادر ظاهر شده است. معمولا افرادی که عقده مادر دارند، مقداری از وقت خود را صرف کارهایی می کنند که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با مفهوم مادر سروکار دارد. در مورد مادر شعر میخونه، رمان می خونه، فیلم می بینه، دائم حرف میزنه، خاطره تعریف می کنه و کارهایی از این قبیل.

حالا مراقب باشید از فردا هر کی توی خیابان تند رانندگی کرد یا به مادرش خیلی اهمیت می داد نگید طرف عقده قدرت یا عقده مادر داره 😉

نکته آخر و مهم در مورد عقده :

همه عقده ها بد نیستند، عقده می تواند مفید یا مضر باشد.

مثلا کسی که عقده موفقیت و پیشرفت دارد (که احتمالا من خودمم دارم)، این عقده سبب میشه که واقعا رشد کنه و سختی های مسیر پیشرفت رو بیشتر از بقیه تحمل کنه. اما گاهی این عقده می تونه آسیب زا باشه. مثلا ممکنه جوری زندگی آدم رو تحت تاثیر قرار بده که دیگه به هیچی به جز پیشرفت فکر نکنه و کل روابط فردی و خانوادگی و حتی سلامتیش به خطر بیفته. چون دیگه به خودش نمیرسه و خیلی براش مهم نیست.(البته من فعلا به اینجا نرسیدم، در ضمن عقده ای هم خودتونید 😛 )

 

آیا من عقده ای هستم؟

با توجه به تعریف عقده، میشه گفت همه ما عقده هایی داریم، اما لزوما این عقده ها بد نیستند. پس میشه گفت :

من عقده ای هستم

تو عقده ای هستی

آنها عقده ای هستند

گرچه عقده داشتن در فرهنگ ما بد است و به عنوان فحش یا توهین استفاده می شود، اما چون عامه مردم درک صحیحی از کلمه عقده ندارند، پس معمولا موقع استفاده از آن، منظورشان چیزی غیر از معنای واقعی عقده است. که البته در قسمت ابتدایی مقاله توضیح دادیم.

همین الان یه سرچ کوچولو در زندگی تون بکنید و ببنید با توجه به تعریف عقده، شما چه عقده هایی ممکنه داشته باشید؟

 

عقده حقارت یعنی چی؟

گرچه در مقاله ” خودکم بینی چست؟ ” ، عقده حقارت را توضیح دادیم، اما در این مقاله مفصل تر به این موضوع می پردازیم. چون میدانم که بسیاری به دنبال درک عقده حقارت هستند و دوست دارند در مورد آن بیشتر بدانند.

آلفرد آدلر (روانشناس فقید و مشهور) معتقد بود که احساس حقارت همیشه به عنوان نیرویی انگیزه دهنده در رفتار ما وجود دارد؛و چون این احساس در همه انسان ها مشترک است، پس علامت ضعف یا نابهنجاری نیست.

احساس حقارت منبع تمام تلاش های انسان؟

آدلر اعتقاد داشت که احساس حقارت منبع تمام تلاش های انسان است ( که البته امروزه نمی توان گفت منبع تمام تلاش ها، اما می تواند یک منبع انگیزه باشد) و در طول زندگی ما دائما در حال تلاش برای جبران کردن این احساس حقارت ها هستیم.

احساس حقارت گریزناپذیر است و همه ما درگیر آن می شویم. چون از کودکی در ما به وجود می آید.در کودکی، تماما وابسته به بزرگترها هستیم و در برابر قدرت آنها و کارهایی که می توانند انجام دهند و ما نمی توانیم، احساس حقارت می کنیم؛ و همین احساس منبعی می شود برای جبران این حقارت ها.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  تست منتقد درونی

نوبت میرسه به عقده حقارت :

ناتوانی در چیره شدن بر احساس حقارت، باعث تشدید شدن آنها می شود و به پرورش عقده حقارت می انجامد

احساس حقارت می تواند تبدیل به توانمندی یا عقده حقارت شود

خیلی راحت و قابل درک بگیم :

خودکم بینی همون احساس حقارت های گاه و بیگاهه که برای همه پیش میاد و کاملا طبیعیه

اما وقتی خودکم بینی به هر دلیلی دائمی میشه، دیگه باید بهش گفت عقده حقارت.

کسانی که عقده حقارت دارند، نسبت به خود احساس خوبی ندارند و تصور می کنند نمی توانند از عهده چالش های ضروری زندگی بربیایند.

 

چرا دچار عقده حقارت می شویم؟

عوامل زیادی دست در دست یکدیگر می دهند تا فردی دچار عقده حقارت می شود. همانطور که در بالا گفتیم، نمی شود احساس حقارت نکرد یا اینکه آن را به طور کامل از بین برد. از طرفی اصلا نیاز به این کار هم نیست. چون گفتیم احساس حقارت می تواند منبع انگیزه باشد.

اما چطور می شود که احساس حقارت تبدیل به عقده حقارت می شود؟

اولین پایه های خودکم بینیِ دائمی یا عقده حقارت در محیط خانواده شکل می گیرد. والدین مقایسه گر، کمال گرا و سرزنشگر در خودکم بین شدن کودکان و نوجوانان نقش اساسی دارند.

(حالا نرید یقه پدر و مادرها رو بگیرید بگید تو باعث شدی من عقده حقارت داشته باشم :-|. اوناهم خودشون قربانی تربیت غلط خانواده و آموزش اشتباه از سمت فرهنگ و جامعه هستن )

اگر بخوام چندتا اساسی ترین رفتارهایی که می تواند در کودک و نوجوان احساس خودکم بینی به وجود آورد عبارتند از :

عدم توجه و محبت کافی به کودک یا نوجوان

محبت بیش از حد یا همان لوس کردن کودک یا نوجوان

تمسخر و تحقیر توسط والدین و دیگر اعضای خانواده

تنبیه بدنی و تنبیه لفظی بیجا

انتظارات فراتر از توان او

سرزنش شدید او به خاطر اشتباهات و عدم موفقیت

بی احترامی به کودک و مقایسه او با دیگران

داشتن نقض جسمی یا روانی

تربیت غلط یکی از پایه های اساسی در تشکیل عقده حقارت است

تقریبا همه ما با بعضی از این موارد روبرو بوده ایم. و امروز در زمینه هایی با عقده حقارت درگیر هستیم. عده ای در شغل شان، عده ای در روابط عاطفی شان، عده ای هم در تمام چالش های ریز و درشت زندگی.

محیط خانواده برای کودک و نوجوان اولین محیط است اما آخرین محیط اجتماعی نیست.مدرسه، روابط با دوستان، اعضای فامیل و جامعه هر کدام در تشدید یا کاهش عقده حقارت نقش دارند.

مدارس در زمان ما ( دهه ۷۰ ) بیشتر محیطی برای تخریب و له کردن شخصیت دانش آموزان بود تا کمک به رشد او و جبران بعضی کاستی های موجود در خانواده.( قشنگ تابلو شد دهه ۶۰ ای هستم 🙂 ) حالا بزارید یه خاطره از خودم بگم براتون :

موهای بلند و تحقیر سر صف مدرسه :

یادمه وقتی چهارم ابتدایی بودم، ناظم مدرسه هر روز به موی بلند بچه ها گیر میداد. بعد یه مهلت یکی دو روزه می داد که موها رو کوتاه کنیم.فکر کنید منه ۱۰ ساله اون دو روزه با چه استرسی زندگی می کردم که مبادا به هر دلیلی موفق نشم موهامو کوتاه کنم. بعد از دو روز هم اگر کسی موهاشو کوتاه نکرده بود، سر صف صبحگاهی، سکه یه پولش می کرد و تنبیه سخت بدنی و لفظی در انتظارش بود، اونم کجا، جلوی بقیه بچه ها. باباااااااا….شاید یکی پول نداشت، شاید پدر یا مادرش اعتنا نکرده بودن و هزاران دلیل دیگه.

کابوس بزرگ بیا پای تابلو :

وقتی پای تابلو می رفتی و درس بلد نبودی. اصلا نمی پرسید که چرا درس نخوندی؟ مشکلی داشتی؟ جایی از درس رو نمی نفهمیدی؟ وقت نکردی؟

کابوس بیا پای تابلو و عقده حقارت

همونجا لطف می کرد با چند تا تیکه سنگین تحقیر آمیز بدرقه ات می کرد سر جات. تازه اینا برای موقعی بود که شانس میاوردی و یه کشیده نثارت نمی کرد.یادم نمیره اول راهنمایی بودم که معلم مون با سیلی چنان زد توی صورت یکی از بچه ها که طفلکی با سر رفت توی سطل آشغال.

البته هدفم تخریب معلمان نیست. اشکال اصلی متوجه سیستم آموزشی پوسیده کشور ماست.

 

اما در بزرگسالی چه عواملی سبب خودکم بینی یا عقده حقارت می شود؟

فرض کنید کودک یا نوجوان با مشکلاتی که در بالا گفتیم بزرگ شده و در بزرگسالی و در اجتماعات دیگر هم کاری برای تخفیف این حقارت چه توسط خودش و چه توسط جامعه صورت نگرفته است. این شخص به احتمال زیاد با خودکم بینی دست به گریبان است که البته شدت آن می تواند متفاوت باشد.

عواملی مانند شکست در زمینه های مهم زندگی مثل ازدواج، شغل و تحصیلات، عقده حقارت را تشدید می کند.

همچین جبران احساس حقارت از راه های غلط مثل تخریب دیگران، فرار کردن از اجتماع، روبرو نشدن با ترس ها، عدم پذیرش مسئولیت های زندگی، تلاش نکردن به خاطر ترس از شکست خوردن، تواضع بیجا، خودبرتربینی، سو مصرف مواد مخدر و الکل، می تواند به تشدید یا شکل گیری عقده حقارت منجر شوند.

 

آیا گورِخرها احساس حقارت می کنند !؟

حرف آخر این مقاله با شما این است که فقط انسان ها احساس حقارت می کنند زیرا آنها می توانند یاد بگیرند و فکر کنند. در واقع هیچ کودکی با عقده حقارت متولد نمی شود، بلکه آن را با آموزش و تربیت غلط یاد می گیرد. در واقع احساس حقارت او که به صورت طبیعی در همه کودکان وجود دارد، اگر به درستی مدیریت و برطرف نشود، به عده حقارت تبدیل می شود.

نکته مهم و پایانی :

همانطور که با آموزش و تربیت غلط عقده حقارت در ما شکل گرفته، پس فقط با آموزش درست و اصولی می توان آن را از بین برد. تغییر نگرش فقط با آموزش دیدن اتفاق می افتد. حالا این آموزش دیدن می تواند از طریق کتاب، آموزش تصویری، حضوری یا اتاق مشاوره باشد.

اگر میخواهید بدانید چقدر خودکم بین هستید پیشنهاد می کنم در تست خودکم بینی ما شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون روی عبازت زیر کلیک کنید:

پرسشنامه خودکم بینی و احساس حقارت

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=19283
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

18 نظر در مورد عقده حقارت چیست؟ و چرا دچار آن می شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  اینکه مثلا یکی سوال ساده ای میپرسه به نظرت و مقایسه اش میکنی تو ذهنت و سعی میکنی با تند و جوری جواب بدی ک معلوم باشه . این رفتار از چه چیزی هست
  گاهی وقتا من خیلی ناراحت میشم ک یکی سوال چرت بپرسه و سعی می کنم بد جوابشو بدم . البته خودمم از این قضیه ترس دارم مطمعنا و مثلا بعضی اوقات سعی میکنم در حین درس سوالی نپرسم . و یه خصلتی توم هست ک حتما باید درست ترین راه رو برم درست ترین حرفو بزنم این منو دچار استرس کرده ک از اشتباه به شدت بترسم چیکار کنم ؟

  لایک

  1. سلام خدمت جناب محمد حسین عزیز
   این خصلت شما بیشتر برمی گرده به کمال گرایی منفی شما. در واقع شما کمال گرا هستید.
   افراد کمال گرا تصور می کنند که اصلا نباید اشتباه کنند، همیشه باید درست ترین راه رو انتخاب کنند و هیچ لغزش و خطایی نباید داشته باشند. جالبه که بعضی از کمالگراها در مورد بقیه هم این طرز فکر رو دارند. اینکه هیچ کس نباید اشتباه کنه، همه باید راه درست رو لزوما انتخاب کنند.
   در حالیکه اشتباه و خطا، جزئی از مسیر زندگی، یادگیری و رسیدن به خواسته هاست. در واقع کسانی که اشتباه نمی کنند، افرادی هستند که هیج کاری نمی کنند. وگرنه در مسیر یادگیری و رسیدن به خواسته ها، مگر میشه اشتباه نکرد. دیدگاه ما و جامعه ما به اشتباه خیلی خیلی غلط است.
   اشتباه یک تابلو است. تابلویی که به ما می گوید از این مسیر به چیزی که می خوای نمیرسی. حالا فکر کنید این تابلو نبود. باید تا انتهای مسیر می رفتید و یهو متوجه میشدید به جایی رسدید که با خواسته شما اضلا هماهنگی ندارد. پس این تابلو خیلی برای ما مفید و راهگشاست.
   می بینید ! به دیدگاه ما بستگی داره که به اشتباه چطور نگاه کنیم.
   اگر کمال گرایی تون خیلی شدیده، پیشنهاد می کنم به یک روان درمانگر مراجعه کنید.
   دقت داشته باشید که روان درمانگرها لزوما برای برطرف کردن اختلالات شخصیت و روان مفید نیستند، بلکه می توانند در توسعه شخصیت و کشف خودمون و برطرف کردن مشکلات مون خیلی مفید باشند.

   لایک

 2. سلام خسته نباشین من بعد از کلی تحقیق تازه فهمیدم عقده حقارت دارم .خودمو بی ارزش ترین ادم میدونم .پسرهستم ۳۲ سالمه هیچ کاری ندارم هیچ پولی ندارم در کنارش عقده حقارتم دارم حالم بده نمیتونم به پیش مشاور برم چون بی پول ترین ادمم اقای دکتر من چیکار کنم خواهش میکنم منو نجات بدین. دلیلشم کتک زدن بیجا و بی دلیل پدرم فقیر بودنمون و مادرم که حتی الانم مثل بچه ها باهام رفتار میکنه .حتی نون هم نمیزاره بگیرم میگه نمیتونی. اقای دکتر من الان فقط به خود کشی فکر میکنم امامیترسم.منزوی شدم از خونه بیرون نمیام .پیش ادم های حقیر میرم فقط .همش خودمونقد میکنم .عکسمو میزارم اینستا بعد میترسم مسخره ام کنن پاک میکنم … ولی الان فهمیدم من اتفاقا باهوشم خوش هیکل قد بلند خوش چهره و با استعدادم اما بازم عقده حقارت دارم .اقای دکتر راهی برای نجاتم هست ؟کمکم کنید هرجور که ممکنه / مثلا یکی بهم کمک کنه حس بدی دارم انگار مزاحم طرف شدم.یا فکر که میکنم من خونه دارم ماشین دارم فورا استرس میگیرم انگار تو ذهنم میگم محاله خونه و ماشین داشته باشم

  لایک

  1. سلام خدمت آقای زارع عزیز و گرامی
   لطفا همین سوال رو کپی کنید و در شبکه های اجتماعی ما در تلگرام و واتس آپ اونو دوباره مطرح کنید تا پاسخ تونو در قالب یک فایل صوتی ارسال کنم.
   اکانت ما در شبکه های احتماعی :
   ۰۹۱۹۸۰۴۰۴۰۱

   لایک

 3. با عرض سلام و وقت بخیر
  کاربردی و موثر این موضوع رو مطرح کردید.
  واقعا خود کم بینی در پیشرفت آدم می تونه موثر باشه، پیشرفت خودم در چند جا از مهم ترین جنبه های زندگیم و تحصیلم رو مدیون این حس با ارزشم، چون باعث شد به سمت بهتر شدن حرکت کنم.
  دوستانی هم که همچین حسی دارن، قدر خودشون بدونن شاید کلمه ای معنی منفی داشته باشه اما باعث جوشش انرژی مثبت در وجودت میشه و به سمت جلو پیشت می بره.
  به نظر بنده یکی از دلایلی که می تونه این حس ایجاد بشه می دونید چیه؟ اینکه توقع داشته باشی موفقیت هات رو اطرافیان نه تنها ببینن حتی به زبون بیارن، دوست عزیز منم یه زمانی همچین توقعی داشتم اما رو خودم کار کردم تا به جای این موضوع ، توقع داشته باشم که خودم، خودمو ببینم، خودم بپذیرم و دوست داشته باشم ، پیشنهاد من به همه همینه چون تجربه اش کردم و نتیجه گرفتم.
  آقای متین عالی بود.
  موفق باشید.

  لایک

  1. سلام و وقت بخیر خدمت شما سرکار خانم یزدی نژاد بزرگوار
   بسیار عالی بود. ممنون که تجربه و نظر ارزشمندتونو با ما درمیون گذاشتید
   امیدوارم که سایر عزیزان هم نظر شما رو بخونن و از تجربه شما استفاده کنن

   لایک

 4. سلام واقعا ممنونم از مطالب مفید وکاربردیتون .مطالبتون عالیه مررررسی.واقعا کسانی که پشت سر بقیه را به ناحق تخریب میکنند هم عقده حقارت دارند؟چطور بااین افراد که ناگزیر به ارتباطیم رفتار کنیم؟خیلی ممنونم

  لایک

  1. سلام به جناب آقای محمد عزیز
   خوشحالم که مطالب ما مورد توجه و تایید شما قرار گرفته
   تخریب بقیه اگر یک رفتار دائمی باشد، قطعا ناشی از عقده حقارت است
   در واقع قردی که چنین کاری می کند به دنبال پنهان کردن عیب ها و کاستی های خود است
   منظورتون از ارتباط، افرادیه که شما را تخریب می کنند یا افرادی که جلوی شما بقیه را تخریب می کنند؟

   لایک

   1. خیلی خیلی ممنونم از پاسخگوییتون.لطف میکنید وقت میگذارید.منظورم این است که افرادی در اطرافیان هستند که ناگزیر به ارتباط هستیم ولی وقتی کسی در جمعشان نیستخیلی وقتها به ناحق تخریبش میکنند .خیلی وقتها این مساله برای خودم اتفاق افتاده وپشت سرم به ناحق تخریب کرده اند وگاهی هم جلوی من دیگران را مورد عنایت قرار میدهند.این مساله عقده حقارت است یا حسادت ؟با این افراد باید چه کردببخشید خیلی طولانی شد.نمیخوام وقت شریفتون رو بگیرم اگه صلاح دیدید پاسخ بدید ولی در هر حال خیلی از مطالب مفیدتون استفاده کردم

    ۱

    1. سلام مجدد به جناب محمد عزیز
     خواهش می کنم
     تخریب دیگران همونطور که در نظر قبلی هم عرض کردم، قطعا برمیگرده به احساس حقارت فرد تخریب کننده. مخصوصا اگر زیاد اینکار رو انجام بده.
     حتی حسادت زیاد هم به دلیل خودکم بینی و عقده حقارته.
     این افراد دچار خودکم بینی هستند و به خاطر برطرف کردن این کمبود دست به تخریب بقیه می زنند
     اینکه بخواین ببخشیدشون یا باهاشون برخورد کنید، برمیگرده به انتخاب شما. هم سکوت شما و هم برخورد شما برمی گرده به اینکه هزینه کدومش بیشتر باشه. شاید اگر برخورد کنید با مقاومت و رفتار تند روبرو بشید، شایدم اگر سکوت کنید با تخریب شون به شخصیت آدما لطمه بزنن.
     در کل آدمای تخریب کننده از عقده حقارت رنج می برند و آگاهی از این مسئله حداقل میتونه کمک تون کنه کمتر اذیت بشید.
     نکته آخر هم اینکه چون کسی عقده حقارت یا خودکم بینی داره دلیل نمیشه دیگران رو تخریب کنه و بی احترامی کنه. هیچکس همچین حقی نداره. ولی اینکه باهاشون برخورد کنیم یا نه، برمیگرده به شرایط و نوع رابطه ما با این اشخاص و هزینه ای که ممکنه مجبور بشیم بپردازیم.

     ۱

      1. سلام خدمت آقا محمد عزیز
       تمنا می کنم
       پاسخگویی به سوالات مخاطبان عزیز سایت مایه افتخار و خوشحالیه منه
       در خدمتتون هستیم

       لایک

      1. سلام به جناب مهدی عزیز
       اگر تخریب دیگران یک رفتار تقریبا همیشگی باشه نشان از این داره که فرد دچار عقده حقارته که در عرف میگن آدم حقیریه
       اما اگر گاهی اتفاق بیفته بیشتر به دلیل احساس حقارت لحظه ای هست که این واکنش ار طرف فرد نشون داده میشه. البته اگر با هدف تخریب باشه.
       گاهی شما به ناچار برای دفاع از خود ناچار هستید حقایقی رو راجع به کسی بازگو کنید که به تخریب وجهه او در مقابل دیگران می انجامد. اما هدف شما تخریب نیست بلکه دفاع از خود است. این نشان از حقارت شما نیست.

       لایک

  1. سلام به سرکار خانم نوشین گرامی
   تمام تلاشم رو می کنم که مطالب آموزشی در عین اینکه عملی هستند، ساده و قابل درک هم باشند
   البته کار راحتی نیست ولی به نظرم واقعا جای همچین مقالاتی در اینترنت خالیه
   خیلی ممنونم از لطف و توجه شما

   لایک

  2. ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تشکر ویژه به دلیل مطالب آموزنده و بسیار عالی
   متاسفانه به دلیل سوء نظام آموزشی و تربیتی و تربیت اشتباه اکثر جوانان ما (هم چنین خودم) تقاضا دارم برای تربیت صحیح نسل های بعدی( همان فرزندانمان) لااقل توسط والدین مطالبی برای تربیت و شیوه صحیح رفتار با فرزندان را برای دچار نشدن به این عقده حقارت و خود کم بینی لطف بفرمایید

   لایک

   1. سلام به سرکار خانم الهام بزرگوار
    خوشحالم که این مطلب آموزشی براتون مفید بوده
    چقدر خوبه که به فکر تربیت فرزندانی سرشار از عزت نفس و احساس توانمندی هستید.
    در حال حاضر یکی از بهترین راهکارهایی که می تونم بهتون پیشنهاد کنم تماشای ویدئوی زیر که با کلیک روی عبارت زیر می تونید بهش دسترسی داشته باشید :
    چگونه عزت نفس کودکان را افزایش دهیم؟

    لایک