0
0

چگونه عزت نفس را افزایش دهیم؟| راه های افزایش عزت نفس

1973 بازدید
راه های اقزایش عزت نفس

تا به حال در سایت هیچ مقاله ای منتشر نکرده بودم که به طور مستقیم و گام به گام به موضوع افزایش عزت نفس پرداخته باشد. البته برای اینکار هم دلیل محکمی داشتم. من عقیده دارم که ما ابتدا باید معنای عزت نفس و اعتماد به نفس را به خوبی درک کنیم. بعد از آن به این آگاهی برسیم که اهمیت عزت نفس و اعتماد به نفس در زندگی هر انسانی تا کجاست .سپس آنگاه به دنبال افزایش این دو مهارت برویم. فردی که معنای عزت نفس را درک نکرده، چطور می تواند آن را در خودش افزایش دهد.چطور می تواند خودش را در چیزی که درک درستی از آن پیدا نکرده قوی کند.دقیقا مثل این است که فردی نداند معنای درست آرامش چیست و ما از او بخواهیم که آرامش داشته باشد. کاملا واضح است که تا زمانی که او فهم صحیحی از آرامش نداشته باشد، هر قدر هم تلاش کند بازهم نمی تواند آنظور که باید آرامش را بدست آورد.با من موافق هستید؟

بهترین اساتید و نویسندگان این حوزه چه کسانی هستند؟

اساتید زیادی در زمینه عزت نفس و اعتماد به نفس، تا به حال در ایران و جهان کار کرده اند. بیشتر سبک ها معمولا مشابه و برگرفته از یک منبع خاص هستند. کمتر مدرس و نویسنده ای وجود دارد که در زمینه عزت نفس صاحب سبک خاصی باشد یا تعریفی متفاوت از آن داشته باشد. اگر بخواهم از معروف ترین کتاب های حال حاضر جهان در زمینه عزت نفس نام ببرم :

کتاب ” روانشناسی عزت نفس” نوشته دکتر ناتانایل براندن فقید ( از دنیا رفته)

و دیگری ” رشد و افزایش عزت نفس” نوشته دکتر ماتیو مک کی و پاتریک فنینگ اشاره کنم.

تا به حال جامع تر از این دو کتاب ندیده ام.

البته کتاب “ده گام تا عزت نفس” نوشته دکتر دیوید برنز هم جز کتاب های خوب در این زمینه است.

سبک من ( حامد متین) در زمینه افزایش عزت نفس چیست؟

خود من سبکی متفاوت از اکثر اساتید در این زمینه دارم اما تمایل بیشتری به سبک ها و گفته های این سه نویسنده و روانشناس بزرگ که در پاراگراف قبلی اشاره کرده ام دارم.

شاید دوست داشته باشید که بدانید چرا سبکی متفاوت از سبک بیشتر اساتید در این حوزه انتخاب کرده ام. راستش را بخواهید در کتابهای حوزه عزت نفس و اعتماد به نفس و همچنین در بیشتر مقالات و مطالب موجود در سایت های ایرانی و خارجی، از روش های شبیه به هم و با اثرگذاری پایین صحبت شده است. البته به هیچ عنوان قصد زیر سوال بردن تمامی این روش ها را ندارم. جرا که این روش ها هم، بالاخره مفید و موثر هستند. اما اثر گذاری که مد نظر من است حکایت دیگری دارد.بیشتر روش های گفته شده، روی احساسات لحظه ای ما تاثیر می گذارند و در دراز مدت پایدار نیستند.

در واقع من به دنبال روشی بودم تا توسط آن بتوانم تغییراتی اساسی و بنیادین در فرد دچار کمبود عزت نفس به وجود آورم. البته خوب می دانم که این نوع تغییر کار راحتی نیست. اما این را هم میدانم که بدون تغییر دادن نگرش، افکار و رفتار یک فرد نمی توان عزت نفس او را تقویت کرد. پس بر آن شدم تا روشی به وجود آورم که بتواند چنین تغییری را به همراه داشته باشد. پیدا کردن این روش اصلا آسان نبود و بسیار برای آن وقت و هزینه صرف کردم. اما مطمئنا از تمام روش های موجود، اثرگذارتر ، مفیدتر و پایدارتر خواهد بود.در دوره جامع عزت نفس و نفس که به صورت حضوری برگزار خواهم کرد، این روش نوین را پیاده سازی کرده و افرادی که در این دوره ها شرکت کنند، می توانند این تغییرات فوق العاده را در خود به وجود آورند.

تغییراتی که در تمام زندگی می توان به آنها تکیه کرد. تغییراتی که به ما کمک می کنند تا از پس چالش ها و مشکلات ریز و درشتی که با آنها روبرو می شویم به خوبی بر بیاییم.تغییراتی که نوع نگاه ما به زندگی و خودمان را دچار دگرگونی خواهد کرد.

قطعا زمان و مکان برگزاری این دوره ها در سایت، کانال تلگرام و پیج اینستاگرام اعلام خواهد شد.

یکی از بهترین سبک ها در زمینه افزایش عزت نفس چیست؟

از نظر من یکی از بهترین روش ها برای افزایش عزت نفس، پیروی از روش دکتر ناتانایل براندن است. او در این زمینه کتاب های بسیاری را تالیف کرده و از اساتید و روانشناسان به نام و پرآوازه در حوزه عزت نفس است.گرچه کتاب های او کمی ادبیات سنگینی نسبت به سایر کتاب ها در این حوزه دارند، اما واقعا معنا و اهمیت عزت نفس را عمیقا از آنها می توان دریافت کرد. در معروف ترین کتاب او یعنی ” روانشناسی عزت نفس” که در ایران هم بارها تجدید چاپ شده، به ارکان عزت نفس اشاره شده است.

او معتقد است که عزت نفس یک نتیجه است و ما نمی توانیم مستقیما روی آن کار کنیم. در واقع عزت نفس را نتیجه اموری می داند که در ذهن و درون یک انسان می گذرد.عزت نفس چیری نیست که مستقیم بتوان به آن پرداخت. بلکه باید به منابعی که آن را تولید می کنند، رجوع کنیم و آنها را توسعه دهیم.اگر این منابع را بشناسیم و بدانیم که چه هستند، آنگاه می توانیم با تقویت آنها، روی افزایش عزت نفس خود کار کنیم. براندن معتقد است که تمرین های تقویت کننده عزت نفس باید در مدارس و حتی ادارات ما تشویق و ترغیب شوند. او ۶ مورد را در زندگی همه انسان ها شناسایی کرد که بیشترین تاثیر را در افزایش عزت نفس دارد. و به دلیل اهمیت بسیاری بالایی که داشتند، آنها را ارکان عزت نفس نامید.

بعد از اینکه این تمرینات را درک کردیم، تازه به مرحله انتخاب می رسیم. مرحله انتخاب از نظر من ( حامد متین) مهمترین مرحله هر کار و اقدامی در دنیاست.( عمدا نام خودم را بعد از کلمه “من” می نویسم تا خوانندگان عزیر مقاله بتوانند تشخیص دهند که کدام نظریات مربوط به براندن و سایر اساتید است و کدام حرف ها متعلق به خود بنده است. چرا که هر مخاطبی حق دارد بداند که کدام حرف را چه کسی زده و نهایتا انتخاب کند کهآن را بپذیرد یا خیر).اگر انتخاب کردیم که این تمرین ها و ارکان را در زندگی مان جدی بگیریم و آنها را اجرایی کنیم، آنگاه عزت نفس مان از هر سطحی که هست شروع به رشد می کند.

ارکان عزت نفس کدامند؟

همانطور که گفتیم  عزت نفس ۶ رکن مهم دارد که توسط آنها می توانیم روی افزایش عزت نفس خودمان کار کنیم.

این ارکان عبارتند از :

 1. زندگی آگاهانه
 2. خودپذیری
 3. مسئولیت پذیری در قبال خود
 4. قاطعیت و ابراز وجود
 5. زندگی هدفمند
 6. انسجام و یکپارچگی

حال  بهتر است به توضیح مختصری در مورد این ۶ رکن اساسی بپردازیم تا درک بیشتری نسبت به آنها پیدا کنیم.

اولین رکن در افزایش عزت نفس : زندگی آگاهانه

هر اندازه که یک انسان از آگاهی بالاتری در زندگی برخوردار باشد، فهم، درک و درایت بیشتری نیز نسبت به مسائل و اتفاقات پیرامونش خواهد داشت. داشتن آگاهی سبب می شود که ما بدانیم که در محیط اطرافمان، در ارتباطات مان، در زندگی شخصی و کاری مان چه می گذرد.آگاهی به ما کمک می کند تا به بدانیم کجا هستیم، مشغول انجام چه کاری هستیم و داریم به کجا می رویم. اگر از میزان مشخصی از آگاهی در فعالیت هایمان استفاده نکنیم، اگر هشیار نباشیم، دچار کبمود احساس توانمندی می شویم. چون به خوبی حس می کنیم که داریم باری به هر جهت عمل می کنیم.

اولین رکن افزایش عزت نفس ، زندگی آگاهانه است

اجازه دهید برای تان مثال واضحی بزنم. فرض کنید فردی می خواهد ازدواج کند. دو نفر هستند که خواهان ازدواج با او هستند. یکی را دوست دارد. اما آن یکی اخلاق و شرایط بهتری دارد. واقعا نمی داند که باید چه کند. اگر این فرد آگاهی لازم برای گرفتن یک تصمیم مناسب و صحیح را نداشته باشد، به نظر شما چقدر احتمال دارد که بتواند انتخاب درستی داشته باشد. وقتی او معیارهای انتخاب همسر را نداند شاید با خودش فکر کند همین که نفر اول را دوست دارد می تواند با او زندگی خوبی داشته باشد. یا اینکه بر این تصور باشد که چون فرد دوم اخلاق و شرایط بهتری دارد پس در آینده می تواند او را در زندگی دوست داشته باشد. قطعا هر دو این احتمالات بدون دخالت آگاهی و بررسی از روی دانش، می تواند به یک شکست بزرگ بیانجامد. جالب اینجاست که خود آن فرد هم می داند که تصمیمش بر پایه آگاهی نیست و به همین دلیل اطمینان لازم را در مورد درستی تصمیمش ندارد. و همین عامل، همین عدم آگاهی، همین انتخاب بدون پشتوانه، سبب می شود که عزت نفس او آسیب ببیند.

در نهایت برای درک بیشتر باید بگویم که :

زندگی آگاهانه یعنی توجه داشتن به همه چیزهایی که روی هدف ها، اعمال و ارزش های ما اثر گذارند.زندگی آگاهانه یعنی بر اساس آنچه می بینیم و آنچه می دانیم، رفتار کنیم.زندگی آگاهانه یعنی اینکه بدانیم که آیا اعمال و رفتار ما با هدف های مان همخوانی دارد یا خیر؟ زندگی آگاهانه یعنی اینکه اشتباهات خود را ببینیم و سعی در اصلاح آنها داشته باشیم.

تمرین :

از همین لحظه به بعد تلاش کنید آگاهی را به همه افکار و اعمال تان وارد کنید. مثلا از خود بپرسید :

من که می دانم کشیدن سیگار اشتباه است پس چرا می کشم؟

من که می دانم دروغ گفتن کار اشتباهی است پس چرا دروغ می گویم؟

من که می دانم این رفتارم دیگران را ناراحت می کند، پس چرا آن را ادامه می دهم؟

من که می دانم مسیری که در آن قرار دارم مرا به مقصود و هدفم نمی رساند پس چرا در این راه مانده ام؟

وقت بگذارید و پاسخ این سوالات را پیدا کنید. به شما قول می دهم جواب هایی پیدا می کنید که باعث تعجب شما می شود.

دومین رکن در افزایش عزت نفس : خودپذیری

قبلا در مقاله عزت نفس یعنی چی؟ عنوان کردم که میزان خودپذیری در افزایش و کاهش عزت نفس تاثیر چشمگیری دارد. تا آنجا که بدون خودپذیری، یقینا عزت نفس ما لنگ می زند.به قدری این دو مقوله به هم پیوسته هستند که گاهی آنها را با هم اشتباه می گیرند.در واقع عزت نفس چیزی است که ما آن را تجربه و احساس می کنیم. اما خودپذیری کاری است  که انجام می دهیم. و نتیجه خودپذیری با خودش افزایش عزت نفس را به ارمغان می آورد.

خودپذیری به این معناست که فکری که در سر من می گذرد، احساسی که در من وجود دارد، شرایطی که الان در زندگی ام دارم، خانواده و دوستانی که دارم، قیافه و ظاهری که الان آن شکلی هستم، همگی مال من هستند. نباید آنها را انکار کنم، گرچه در موارد بسیاری اینکار را می کنم.

به عنوان مثال فرض کنید در ذهن ما این تفکر وجود داشته باشد که دوست صمیمی مان آدم نادان و احمقی است. بعد با خودمان می گوییم :

این چه طرز فکری است که راجع به دوستت داری.

نه این فکر مال تو نیست.

تو چنین آدمی نیستی.

اما انکار این فکر کاملا اشتباه است. چون در واقعیت ما اینطوری فکر می کنیم.آمدن این فکر در ذهن ما بد نیست و نباید آن را انکار کنیم. بلکه باید به این توجه کنیم که چرا راجع به او چنین تصوری داریم. وقتی داشتن چنین فکری را انکار می کنیم در واقع از پذیرش وجود آن فکر در ذهن مان با اینکه واقعیت دارد، فرار می کنیم و این خودپذیری را زیر سوال می برد.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  شش ستون عزت نفس براندن

دومین رکن در افزایش عزت نفس خودپذیری

مثال بعدی انکار احساسات و نیازها است.به عنوان مثال همه انسان ها نیاز به محبت و توجه دارند. اما عده ای این احساس نیاز را به خاطر غرور انکار می کنند.می گویند نه چنین نیست. من نیازی به محبت هیچکس ندارم.در حالی که خوب می داند که این نیاز را دارد.انکار نیازی که در ما وجود دارد، سبب کاهش عزت نفس می شود. چون مانع از خودپذیری می شود.همه ما نیازها و احساساتی داریم.

اگر بخواهم یک مثال روشن تر بزنم، داشتن احساس ترس است. حتما اطرافتان دیده اید آدم هایی که واقعا از بعضی چیزها می ترسند اما با قدرت این ادعا را می کنند که من از هیچ کس و هیچ چیز نمی ترسم. چون این ادعا را نوعی اقتدار می دانند. آن را شجاعت می دانند. در حالی که شجاع واقعی کسی است که ترس خود را بپذیرد نه اینکه آن را انکار کند. چرا که انسان تا بر واقعیت داشتن یک ترس در وجودش پذیرش نداشته باشد، نمی تواند آن را برطرف کند.

تمرین :

از همین الان با خود بیندیشیم و حتما بنویسیم که وجود چه چیزهایی را در خود منکر می شویم؟

آیا من نزد همکلاسی هایم انکار می کنم که در پایین شهر زندگی می کنم؟

آیا من از پذیرش این نکته که از بعضی چیزها می ترسم، طفره می روم؟

آیا از اینکه بینی بزرگی دارم، در عذابم؟

آیا احساس نیاز به محبت و توجه از طرف دیگران را منکر می شوم؟

بگردید و پیدا کنید که از پذیرش چه چیزهایی که واقعا وجود دارند اما شما منکر آنها هستید، طفره می روید.

بعد از پیدا کردن آنها، شروع کنید به فکر کردن در موردشان و سعی کنید از راحت ترین آنها شروع کنید. از راحت ترین مسئله ای که پیدا کردید شروع کنید به پذیرفتن آن. پیش یک فرد مطمئن و معتمد اعتراف به داشتن آن کنید.نترسید، با پذیرش آن احساس سبک بالی خواهید کرد. احساس می کنید باری از دوشتان برداشته شده است. البته نیازی نیست تک تک آنها را نزد فردی اعتراف کنید. همین که سعی کنید آنها را بپذیرید و از اینکه کسی بفهمد ترسی نداشته باشید، گامی بزرگ در خودپذیری و به دنبال آن افزایش عزت نفس برداشته اید.

سومین رکن در افزایش عزت نفس : مسئولیت پذیری در قبال خود

در یکی دیگر از مقالات سایت به نام “مسئولیت پذیری، فاکتور مهمی در افزایش عزت نفس “این مورد را توضیح داده ام. و تمریناتی در این مقاله آورده ام که بسیار به شما کمک می کند تا در زندگی تبدیل به فردی مسئولیت پذیر شوید.حتما به این مقاله مراجعه کنید.

سومین رکن در افزایش عزت نفس مسئولیت پذیری در قبال خود

اما اگر بخواهم توضیحی مختصر اما مفید راجع به مسئولیت پذیری بدهم باید بگویم هر آنچه که هم اکنون در زندگی ما وجود دارد و از این به بعد هم اتفاق خواهد افتاد، اصلی ترین و بزرگ ترین مسئولیتش با خود ماست. اگر موفق شدیم یا نشدیم، اگر به خواسته هایمان رسیدیم یا نرسیدیم، اگر اشتباه کردیم، اگر شکست خوردیم یا پیروز شدیم، اگر رفتار کسی ناراحت مان کرد، اگر و اگر و اگر…مسئولیت اصلی اش با خودمان است.

تمرین :

مراجعه به این مقاله و انجام تمرین آن

داشتن عزت نفس بدون مسئولیت پذیری مثل این است که بخواهیم بدون توپ فوتبال بازی کنیم.

 چهارمین رکن در افزایش عزت نفس : ابراز وجود

ابراز وجود کردن از نظر دکتر براندن یعنی اینکه روی پای خود بایستیم، حرف خود را بزنیم و خودمان باشیم. یعنی به خودمان در همه زمینه ها احترام بگذاریم.

ابراز وجود کردن یعنی اینکه به خواسته ها، نیازها و ارزش های خود در زندگی احترام بگذاریم.ابراز وجود معنایش این نیست که که من به حق و حقوق خودم پایبندم اما حقوق دیگران را نمی بینم.ابراز وجود یعنی حق خود را گرفتن، حرف خود را زدن و در آخر خود بودن است.

حتما در موارد زیادی برای شما پیش آمده که حق تان را خورده اند اما نتوانستید حق تان را مطالبه کنید، چون عزت نفس نداشتید.

چهارمین رکن در افزایش عزت نفس ابراز وجود

حتما پیش آمده که در یک جمعی هستید که همه، عقاید و نظرات شان با شما در تضاد است و به خاطر ترس از مخالفت آنان ، دیدگاه خود را بر زبان نیاورده اید.

حتما پیش آمده از شما خواسته باشند کاری را انجام دهید که خلاف ارزش ها و اعتقادات شما بوده اما خجالت کشدید که بگویید اعتقاد من اجازه نمی دهد که اینکار را انجام دهم.

آیا شما تا به حال توانسته اید خودتان را ابراز کنید؟

تمرین :

تا به حال  کجاها حق تان خورده شده است؟

تا به حال در حضور چه کسانی از ابراز نظر و دیدگاه خود ترسیدید؟

تا به حال چه زمان هایی از گفتن خواسته قلبی و نیازتان سرباز رده اید؟

این موارد را در زندگی تان بگردید و پیدا کنید.آنها را یادداشت کنید.همین الان تصمیم بگیرید که شروع کنید خودتان را در این زمینه ها ابراز کنید. میدانم در اوائل کار سخت است. اما مطئمن باشید اگر شروع کنید و خودتان را یکی یکی در زمینه هایی که نوشتید ابراز کنید، آنگاه خودابرازی در سایر زمینه های مشکل تر برای تان ساده تر می شود.از اینکه “هستید و وجود دارید” احساس عزت نفس عمیقی می کنید. از اینکه با جسارت خودتان را ابراز می کنید احساس بزرگی خواهید کرد.

پنجمین رکن در افزایش عزت نفس : زندگی هدفمند

در کتاب ” مهمتر از مهم” که بسیار هم مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت، به این موضوع همراه با ذکر یک مثال جالب اشاره کرده ام. می توانید ۴۸ صفحه از این کتاب را به صورت رایگان از اینجا دانلود کنید.

اگر هدف نداشته باشیم، زندگی مان دستخوش شانس و بخت و اقبال می شود. چون بدون داشتن هدفی واضح، فهمیدن این موضوع که تا چه اندازه در مسیر درستی حرکت می کنیم غیر ممکن می شود.زندگی هدفمند یعنی اینکه در زندگی به سمت یک هدف مشخص در حرکت و تلاش باشیم. و از تمام نیرو و توان خود برای رسیدن به هدفی که انتخاب کرده ایم، استفاده کنیم.انسان بدون هدف هرگز نمی تواند سطح بالایی از عزت نفس را تجربه کند. چون احساس سردرگمی می کند. چون از اینکه نمی داند دارد چه می کند و به کجا می رود احساس بدی دارد. خودش را فرد مفیدی نمی بیند، زیرا نمی داند تلاش هایش قرار است به کدام نتیجه ختم شود که در نهایت نشان دهد او فرد مفیدی است.

پنجمین رکن در افزایش عزت نفس زندگی هدفمند

همانطور که می دانیم عزت نفس با داشتن احساس شایستگی و توانمندی در ارتباط است.چه فردی احساس توانمندی می کند؟ مشخص است، فردی که در زمینه هایی به توانمندی رسیده باشد.احساس توانمندی، بیهوده و بدون تلاش ایجاد نمی شود. این احساس با رسیدن به احاطه در زمینه و کارهای خاص امکان پذیر است.در واقع شما با داشتن توانمندی در انجام بعضی از کارها سبب افزایش عزت نفس خود و رسیدن به  حس قدرت می شوید.

تمرین :

آیا شما در حال حاضر هدفی دارید؟

اگر ندارید، اولین کارتان باید این باشد که هدفی واضح و مشخص پیدا کنید.

اگر هدف دارید، آیا به سمت آن در حال حرکت و تلاش هستید؟ آیا با گذشت زمان به آن نزدیک می شوید یا دور؟ آیا آنقدر هدف تان واضح هست که بدانید الان برای رسیدن به آن دقیقا چه کاری باید انجام دهید؟

به هیچ وجه این سوالات را دست کم نگیرید. پاسخ آنها می تواند تحولی عظیم در زندگی هر فردی ایجاد کند.

قطعا مقاله ای در مورد نحوه پیدا کردن اهداف و برنامه ریزی جهت رسیدن به آنها خواهم نوشت.اما شما در حال حاضر می توانید کتاب”هدف ها” نوشته برایان تریسی را مطالعه کنید.

یکی از بهترین حس های دنیا این است که وقتی صبح از خواب بیدار می شوید بدانید قرار است به دنبال چه چیزی بروید و چرا باید این کار را انجام دهید.

اگر شما هم می خواهید این حس را تجربه کنید و در زندگی احساس مفید بودن و فعال بودن را داشته باشید، می توانید محصول “رسیدن به اوج بهره وری و عملکرد” را تهیه کنید. این محصول شامل ۵ ساعت ویدئوی آموزشی بوده و بسیار پرمحتواست. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به این محصول اینجا کلیک کنید.

ششمین رکن عزت نفس : انسجام و یکپارچگی شخصی

انسجام و یکپارچگی یعنی اینکه باورها،معیارها و برداشت ها و رفتارمان با یکدیگر همخوانی داشته باشند. زمانی می توانیم انسجام داشته باشیم که هدف هایمان با اعمال مان و همچنین رفتارمان با ارزش های مان سازگار باشند. اگر عملکرد ما با آنچه که اعتقاد داریم در تضاد باشد و همخوانی نداشته باشد، در واقع نزد خودمان بی اعتبار شده ایم.این عدم همخوانی باعث می شود که کمتر به خودمان احترام بگذاریم و اگر این شرایط ادامه دار باشد و در ما تبدیل به عادت شود، کم کم اعتمادمان به خودمان سلب می شود. و این آغاز نابودی عزت نفس است.چرا که بعد از مدتی خودپذیری ما هم دچار مشکل می شود. از طرفی می دانیم که کار درست چیست اما خلاف آن را انجام می دهیم.

می دانیم دروغ بد است اما دروغ می گوییم.

می دانیم باید درس بخوانیم، اما نمی خوانیم.

می دانیم نباید وقت مان را تلف کنیم اما هیچ برنامه ای برای استفاده صحیح از آن نداریم. ( برای استفاده صحبح از وقت و داشتن بالاترین عملکرد توصیه می کنم محصول رسیدن به اوج به بهره وری و عملکرد را تهیه کنید. برای آگاهی از مشخصات این محصول اینجا کلیک کنید).

ششمین رکن عزت نفس انسجام و یکپارچگی شخصی

می دانیم که نباید دائما در شبکه های اجتماعی باشیم اما نمی توانیم از آن دل بکنیم.

کسی که برای فرزندانش از صداقت و راستگویی حرف می زند اما به همسر ودوستانش دروغ می گوید، انسجام ندارد.

کسی که دیگران را به این دلیل که روی حرف خود نمی ایستند سرزنش می کند اما خودش زیر حرف خودش می زند، انسحام ندارد.

کسی که همواره از فروشندگان به خاطر فروش جنس بی کیفیت انتقاد می کنند، اما خودش جنس نامرغوب می فروشد، انسجام ندارد.

چنین فردی به عزت نفس خود لطمه سنگینی وارد می کند.

تمرین :

در چه زمینه هایی حرف و عملکرد شما در تناقض است؟

کجاها ارزش های شما با اقدامات تان یکی نیست و انسجام ندارید؟

این موارد را حتما یادداشت کنید. دقیقا به مانند تمرین های قبل، یکی از ساده ترین مواردی  را که در این تمرین نوشته اید و  می توانید در آن انسجام داشته باشید را انتخاب کنید. و هر چه زودتر تصمیم بگیرید که در آن حرف و عمل تان به هم نزدیک شود.نمی دانید وقتی در یک مورد انسجام پیدا کنید، چقدر حس تان نسبت به خودتان خوب می شود. و این حس خوب نوید دهنده این است که عزت نفس شما در حال رشد است. ممکن است اوائل تمرین کمی شکست های کوچک بخورید و نتوانید حرف و عمل تان را به هم نزدیک کنید. ناامید نشوید و پاپس نکشید. ادامه دهید. قطعا به موفقیت خواهید رسید اگر روی این کار پافشاری کنید.

حرف آخر…!

ارکان عزت نفس هر کدام به نوبه خود، بود و نبودشان در افزایش عزت نفس یا کاهش آن تاثیرگذار است. برای تقویت عزت نفس تان حتما لازم نیست که همه ارکان را با هم پیش ببرید. یکی یکی تمرینات آن را انجام دهید و جلو بروید. قطعا انجام و پیگیری آنها به پرورش عزت نفس شما خواهد انجامید. فقط صبر و مداومت در تمرین ها را فراموش نکنید.

آنچه که عزت نفس بالا می تواند در زندگی به شما بدهد، از توان سایر ویژگی ها و مهارت ها خارج است. عزت نفس یک مهارت بنیادین و اساس شخصیت شماست.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=1743
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

12 نظر در مورد چگونه عزت نفس را افزایش دهیم؟| راه های افزایش عزت نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. خیلی عالی بود ولی متاسفانه من عزت نفسم را کاملا از دست دادم چون یک انتخاب غلط انجام دادم و تمام مشکلات بعد از اون به سراغم امد به جز رکن ششم که در وجود من نهادینه است. لطفا من را راهنمایی کنید از کجا شروع کنم متشکرم

  لایک

  1. سلام به شما سرکارخانم شمس بزرگوار
   شرایط فردی که احساس می کند عزت نفس خود را از دست داده کاملا درک می کنم
   پیشنهاد بنده این است که حتما در دوره رایگان سایت ما شرکت کنید
   برای شرکت در این دوره روی عبارت زیر کلیک کنید :
   دوره رایگان اعتماد به نفس و عزت نفس

   لایک

 2. باسلام آقای متین من واقعا از شما ممنونم به خاطر اینهمه مطالب مفید وراهکارهاتون من هر بار دوره ها رو گوش میکنم وراهکاری رو انجام میدم براتون صلوات میفرستم شما فوق العاده این

  لایک

  1. سلام خدمت سرکار خانم هاشمی بزرگوار
   واقعا سپاسگزارم از لطف شما و خیلی خوشحالم که فایل های آموزشی تونسته براتون مفید باشه

   لایک

 3. سلام استاد عزیز ،مرسی از مطالب خوبی که قرار میدید
  میخواستم اگه ممکنه راجب خود کم بینی و درمانش که من مدتهاست بهش مبتلام ،هم مطلبی بذارید
  ممنون میشم،
  موفق و پیروز باشید

  لایک

  1. سلام به شما کاربر بزرگوار سایت
   حتما در مورد خودکم بینی هم مطلب در سایت قرار می دهیم
   ممنونم که سوالات و خواسته های خودتون رو با ما در میان می گذارید
   اینجوری به ما کمک می کنید که سریعتر بدونیم که شما عزیزان به دنبال چه آموزش هایی هستید

   لایک

 4. سلام بر استاد قدرتمندم اقای متین عزیز
  مطالب مربوط به عزت نفس و ارکان شش گانه آن فوق العاده بودند،و خدا را شاکرم که با خواندن مقاله شما،حس ارزشمندی بیشتری به من دست داد زیرا که تمرینات شما کاملا شبیه به تمریناتی بود که چند ماه پیش شروع به انجام دادنشون کردم و تغییرات عالی و نتایج بی نظیر آن را در زندگی ام شاهد هستم. مقاله شما مهر تاییدی بود بر انچه که انجام دادم و نتیجه گرفتم.
  همیشه پیروز و قدرتمند تر از قبل باشید.

  ۱

  1. سلام بر شما دوست عزیز و بزرگوار
   خداروشکر می کنم که این مقاله تا این اندازه مورد پسند شما قرار گرفته و تونسته براتون مفید باشه
   امیدوارم همیشه حس ارزشمندی و عزت نفس تون همینطوربالا باشه

   لایک

 5. یلام ،خسته نباشید
  واقعا مطلبِ عالی و مفیدی بود….ممنون که به نظرات و درخواست ما توجه میکنید.
  امیدوارم همیشه سربلندو پیروز باشید.

  لایک

  1. سلام به شما دوست بزرگوار
   سپاسگزارم که نظر و دیدگاه خودتونو رو با ما در میان گذاشتید
   نظرات شما بسیار برای بنده حائز اهمیته و همه تلاشم را می کنم تا مظالبی را فراهم کنم تا براتون مفید و سازنده باشه
   پرنشاط و سرشار از عزت نفس باشید

   لایک

  1. سپاسگزارم از شما که همیشه با نظرات ارزشمندتون به ما دلگرمی می دید و کمک می کنید تا مطالبی بیشتر و با کیفیت بالاتر ارائه بدیم.

   لایک