0
0

چگونه ارزش خود را پایین می آوریم؟

1138 بازدید
احساس ارزشمندی و عزت نفس

به رادیو عزت نفس شماره ۶ خوش آمدید.

موضوع این قسمت :

چگونه سبب می شویم که ارزش مان پایین بیاید؟

همواره و در همه مقالات به تاثیر احساس ارزشمندی در میزان عزت نفس اشاره کرده ام. اگر بخواهم یک جمله قطعی و بسیار مهم در مورد احساس ارزشمندی بگویم این جمله است :

هیچکس به اندازه خودمان در تجربه یا عدم تجربه احساس ارزشمندی اثرگذار نیست

می دانم که این جمله گرچه بدیهی است ، اما بسیاری آن را قبول ندارند. و برای اینکه در زندگی احساس ارزشمندی کنند به دنبال دریافت آن از سوی دیگران هستند. اما چه تلاش بی فایده ای. این مسلئه را قبول دارم که انسان های اطراف ما در اینکه ما خود را ارزشمند بدانیم یا نه موثر بوده و خواهند بود. اما هرگز این را نمی پذیرم که تاثیرشان از نقش خودمان در این مقوله بیشتر است.

فرار از مسئولیت پذیری :

هر فردی که  فقط در انتظار دریافت احساس ارزشمندی از سوی اطرافیانش باشد  قطعا به دنبال گریز از پذیرفتن مسئولیت است. زیرا که نمی خواهد مسئولیت این مسئله را بپذیرید که خودش مسبب و عامل تجربه این احساس است و نه دیگران. افزایش عزت نفس ما از زمانی شروع می شود که جسارت پذیرش این مسئولیت را داشته باشیم.

در رادیو عزت نفس شماره ۶ به یک عامل بسیار مهم در میزان احساس ارزشمندی در درون مان اشاره کرده ام که می دانم برای تان بسیار جالب خواهد بود. این عامل گرچه فوق العاده اهمیت دارد ، اما متاسفانه در جامعه امروز ما نادیده انگاشته شده و همین غفلت سبب شده که ما روز به روز کمتر خود را ارزشمند بدانیم. چرا که آگاه به تاثیر این عامل نیستیم و از ناحیه آن بارها و بارها بدون آنکه متوجه باشیم ضربه می خوریم.

 

شما را دعوت می کنم که به فایل صوتی این قسمت از رادیو عزت نفس گوش فرا دهید :

برای دانلود این فایل صوتی روی عبارت زیر کلیک کنید :

رادیو عزت نفس شماره ۶

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=2524
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چگونه ارزش خود را پایین می آوریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.