0
0

چرا اعتمادبنفس ندارم؟ | دلایل اعتمادبنفس پایین

906 بازدید

واقعا دلایل اعتمادبنفس پایین چیست؟

دوباره با مقاله ای دیگر از سری مقالات شبکه اعتمادبنفس در خدمت شما عزیران هستیم. این ویدئو، سومین قسمت از این مجموعه تصویری است.

تا به حال در مورد دلایل اعتمادبنفس پایین مطالب زیادی منتشر شده است. که بسیاری از این مطالب هم درست بوده اند. اما همه این دلایل زیر مجموعه ۵ دلیل اصلی هستند که در این مقاله به آنها پرداخته ایم.

می توانید با تماشای ویدئوی زیر با ۵ دلیل اعتمادبنفس پایین آشنا شوید و در واقع موانعی که مانع از رشد اعتمادبنفس ما می شنوند را پیدا کنید :

متن ویدئوی دلایل اعتمادبنفس پایین برای علاقه مندان به مطالعه ی متن در زیر موجود است :
 سلام به همه کاربران سایت حامد متین دات کام یک ویدیو دیگر از سری ویدیو های شبکه اعتماد به نفس در خدمت شما عزیزان هستیم.

در این ویدئو می‌خواهیم راجع به این مسئله حرف بزنیم که چرا اعتماد به نفس نداریم یا بهتر بگم چه عواملی سبب شده که ما در بعضی از زمینه ها توی زندگیمون که  خیلی هم تاثیر گذارند اعتماد به نفس نداشته باشیم؟

قبل از اینکه من این عوامل را خدمت شما یکی یکی بگم لازم است که یک قانون را در زمینه اعتماد به نفس ما بدانیم و آن، قانون اطمینان است .

قانون اطمینان می گوید تا زمانی که ما در انجام کاری به اطمینان نرسیم نمی‌توانیم در آن کار اعتماد به نفس هم داشته باشیم .

سوال اینجاست که چطور می‌شود به این اطمینان رسید. در ویدیو بعدی من راجع به عواملی که اعتماد به نفس مان را  در زمینه‌های مختلف بالا می برند صحبت خواهم کرد.

و اما عوامل اعتمادبنفس پایین :

اما در این ویدیو می‌خواهیم در مورد عواملی صحبت کنیم که مانع از این می شود که اعتماد به نفس مان بالا رود. زمانی که ما این عوامل را شناسایی کنیم می توانیم اعتماد به نفسمان را در زمینه‌های مهم و تاثیرگذار زندگی ارتقا بدیم.

عامل اول:  قضاوت اشتباه راجع به خودمان

عامل اول قضاوت اشتباه راجع به خودمان است. متاسفانه ما طوری تربیت شده ایم که یک تمایل طبیعی به قضاوت و انتقاد راجع به خودمان داریم. والدینمان، معلمانمان و کسانی که از کودکی با آنها در ارتباط بودیم بلد نبودند که چطور از ما انتقاد کنند و دائم ما را در مورد قضاوت و انتقاد اشتباه خودشان قرار می دادند.

همچنین یاد گرفته ایم انتظار بدترین ها را داشته باشیم. یک کاری را که شروع می‌کنیم فکر می‌کنیم حتماً باید اتفاق بدی بیفتد و مسئله بعدی که وجود دارد این است که ما تمرکزمان در زمانی که داریم کاری را انجام می‌دهیم بیشتر روی منفی هاست و خاطرات بد گذشته هم می تواند روی این مسئله تاثیر گذار باشد

چرا خاطرات بد گذشته تاثیر گذار است :

اگر در گذشته زمان انجام کاری دو سه بار شکست خورده باشیم، دفعه بعدی که بخواهیم آن کار را انجام دهیم به احتمال قوی پس زمینه ذهن ما این است که باز هم شکست می‌خوریم.

جالبه که ما این مسئله را به سایر کارها نیز تعمیم می‌دهیم .اگر من رانندگی بلد نباشم و یا اینکه بد رانندگی کنم و هر چقدر تلاش کردم شکست خورده باشم، و دو سه بار هم تصادف کرده باشم، وقتی یک کار جدید دیگر را می خواهم شروع کنم که ظاهراً هیچ ربطی هم به رانندگی ندارد اما باز هم یک ذهنیت منفی راجع به خود دارم که نمی‌توانم آن کار را انجام دهم تا زمانی که این قضاوتها و انتقادات اشتباه را راجع به خودمان داریم نمی‌توانیم اعتمادبنفس مان را افزایش دهیم.

عامل دوم :  داشتن توقع بیجا از خودمان

همه ما یک استانداردهای بالایی از خودمان انتظار داریم. اما سوال اینجاست  :

لازم است که ما این استانداردها را داشته باشیم؟

بگذارید این جوری بگویم. همه ما درصد بالایی از کمال گرایی را داریم. دوست داریم همه کارها را به نحو احسن انجام دهیم اما می‌دانیم که واقعا این ممکن نیست.

قبل از این که شما میخواهید کاری را انجام دهید باید این پرسش را از خودتان داشته باشید  :

آیا واقعاً لازم است که با این استاندارد این کار را انجام دهم؟

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  چگونه صدای منتقد درون را کنترل کنیم؟

و این را هم در نظر بگیرید که اگر شما در حال انجام کاری  با استاندارد بالایی هستید باید فکر زمان هزینه و انرژی را که می گذارید بکنید. چون یک کار با یک استاندارد بسیار بالا همه این منابع را مصرف می کند. قبل از اینکه انتظار یک استاندارد فوق العاده بالا را از خودتان داشته باشید این سوال را از خودتان بپرسید که آیا واقعا لازم است که با این استاندارد این کار را انجام دهم؟

چه تاثیری در زندگی حال و آینده من دارد اگر این کار با یک استاندارد متوسط انجام شود؟

این سوال را از خودتان بپرسید تا بتوانید از دام کمال گرایی رها شوید. چون واقعاً این عامل اجازه نمی دهد که اعتمادبنفس ما در کارها بالا رود.

عامل سوم : ترس

ترس به خودی خود بد نیست.

همه ما در زندگی مان ترس هایی داریم. از یک چیزهایی در زندگی می ترسیم اما آنچه که بد است ترس فلج کننده است. ترسی که باعث میشود ما نتوانیم حرکت کنیم .تا زمانی که این ترس در وجود ما باشد مطمئن باشید به شما اجازه نخواهد داد اعتماد به نفس تان در آن کاری که در حال انجامش هستید افزایش یابد یا حداقل به آن سطحی برسد که مورد انتظار شماست.

در مورد ترس هم من یک فایل صوتی در سایت گذاشته ام که حتماً  آن را گوش دهید که خیلی می‌تواند به شما کمک کند و متوجه می شوید که ما چرا می ترسیم و آیا این ترس ها واقعی هستند یا خیر؟

عامل چهارم :  عدم مهارت

ما در انجام کاری مهارت نداشته باشیم در واقع برای انجام آن اطمینان نداریم.  منظور همان اطمینانی است که در ابتدای ویدیو من به آن اشاره کردم. گفتم که ابتدا باید در کاری اطمینان داشته باشیم تا بتوانیم در آن به اعتماد به نفس برسیم. تا زمانی که شما مهارت تان در انجام کاری بالا نرود نمیتوانید ادعا کنید که اعتمادبنفس در آن کار بالاست.

و حتی نمی توانید تلاش کنید تا در آن کار اعتماد به نفستان بالا برود، چون باید مهارت داشته باشید، باید تمرین کنید تا مهارت تان بالا رود. اگر شما امروز رانندگی یاد گرفته اید نمی‌توانید فردا با اعتماد به نفس رانندگی کنید .

شما باید :

بارها و بارها تمرین کنید

بارها و بارها رانندگی کنید

در مکان های مختلف رانندگی کنید

در مکان های شلوغ رانندگی کنید

در جاده رانندگی کنید

آن موقع می توانید بگویید من در رانندگی اعتماد به نفس بالایی دارم.

عامل پنجم : عدم تجربه

و مورد آخر که مورد پنجم است و مانع از این می شود که ما اعتماد به نفسمان را در کارها بالا ببریم نداشتن تجربه است .

فرض کنید که در دانشگاه نزد دوستانتان یک ارائه داشته‌اید و راجع به یک مطلب برای آنها صحبت کرده اید و یا مسئله ای را برای آنها توضیح داده اید. در کلاستان  ۱۰ یا ۲۰ نفر بوده‌اند. اگر فردا از شما بخواهند همین مطلب را جلوی ۲۰۰ نفر ارائه دهید آن موقع آیا این اعتماد به نفس را دارید یا خیر؟

قطع به یقین اعتمادبنفس شما در این زمینه خیلی بالا نخواهد بود .چون تجربه ندارید. چون تا به حال برای ۲۰۰ نفر صحبت نکرده اید. مطمئناً اگر سه بار این کار را انجام داده بودید انجام آن دیگر برای تان انقدر سخت نبود.

خلاصه پنج عاملی که سبب اعتمادبنفس پایین شماست :

پنج عاملی را که مانع از این می شود که اعتماد به نفسمان را ارتقا دهیم به صورت خلاصه می گویم :

اول  :  قضاوت اشتباه راجع به خودمان

دوم : توقع بیجا راجع به خودمان( بحث کمال گرایی را در مورد آن صحبت کردیم)

عامل سوم : ترس فلج کننده

عامل چهارم : عدم مهارت در آن زمینه

و عامل پنجم :  بی‌تجربگی

تا زمانی که این عوامل وجود داشته باشند شما موفق به تقویت اعتمادبفس تان نخواهید بود. در ویدیوی بعدی راجع به این موضوع صحبت خواهم کرد چگونه می توانیم اعتماد به نفس مان را افزایش دهیم و به چه صورت باید با این عوامل برخورد کنیم. خیلی دوستتان دارم امیدوارم هرجا هستید با نشاط و با عزت نفس باشید

خدانگهدار

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=2469
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد چرا اعتمادبنفس ندارم؟ | دلایل اعتمادبنفس پایین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.