0
0

حرمت نفس چیست؟

3860 بازدید

همه ما کم و بیش مطالبی راجع به حرمت نفس احتمالا شنیده ام اما شاید تا به حال به صورت جدی به دنبال معنای دقیق و واضحی از آن نرفته باشیم.

معنای لغوی حرمت نفس :

اگر برای فهمیدن معنای لغوی حرمت نفس به لغت نامه های فارسی مراجعه کنید عبارت حرمت نفس را پیدا نمی کنید.عزت نفس و اعتماد به نفس وجود دارند اما حرمت نفس وجود ندارد

در حال حاضر عده ای تصور می کنند که عزت نفس همان حرمت نفس است و فرقی با یکدیگر ندارند اما چنین نیست.گرچه این دو مفهوم به یکدیگر مرتبط و وابسته هستند. تا آنجا که عزت نفس بدون حرمت نفس قطعا ناقص خواهد ماند.

بالاخره حرمت نفس به چه معناست؟ شاید همچنان تصور می کنید که حرمت نفس همان عزت نفس یا اعتماد به نفس است.

اما سوال اینجاست که کدام است؟ عزت نفس یا اعتماد به نفس؟

تفاوت حرمت نفس و عزت نفس :

اگر بخواهم حرمت نفس را تعریف کنیم باید بگوییم که حرمت نفس بحشی از عزت نفس است. در واقع آن بخشی از عزت نفس که ما از آن به اسم “احترام به خود” یاد می کنیم همان حرمت نفس است.

در مقاله عزت نفس یعنی چی؟ عزت نفس را اینطور تعریف کردیم که هر گاه فردی سه معیار را داشته باشد می توانیم بگوییم که او عزت نفس دارد :

۱.خودش را دوست داشته باشد ( و دیگران را نیز دوست داشته باشد)

۲.برای خودش ارزش و احترام قائل باشد ( و برای دیگران نیز احترام و ارزش قائل باشد) ( این همان بخش از عزت نفس است که آن را حرمت نفس می نامیم)

۳.خودش را هر چه که هست پذیرفته باشد ( و دیگران را نیز همانطور که هستند پذیرفته باشد)

هر انداره که این سه معیار در انسانی بیشتر باشد عزت نفس او نیز بیشتر است.

و چنانچه فردی باشد که این سه معیار را فقط در مورد خودش رعایت کند آنگاه باید بگوییم او فردی متکبر و فاقد عزت نفس است. چراکه فردی که عزت نفس دارد قطعا علاوه بر خود این معیارها را برای دیگران نیز قائل است.

 

تفاوت حرمت نفس و اعتماد به نفس :

در یک مقاله دیگر با نام فرق عزت نفس و اعتماد به نفس من به طور کامل تفاوت این دو را توضیح داده ام. از آنجایی که تفاوت حرمت نفس و عزت نفس را دانستید پس درک اینکه حرمت نفس و اعتماد به نفس چه فرقی دارند دیگر مشکل نیست.البته به شرطی مقاله فرق “عزت نفس و اعتماد به نفس” را مطالعه کنید. اما توصیه می کنم که در دوره رایگان و صوتی سایت شرکت کنید چرا که در مورد این تفاوت با ذکر یک مثال کاملا مملوس صحبت کرده ام.این دوره را بههیچ وجه از دست ندهید. زیرا شامل یک ساعت فایل صوتی آموزشی و رایگان است که به مسائل مختلفی در مورد عزت نفس و اعتماد به نفس پرداخته است.

جنانچه تا به حال در دوره صوتی و کاملا رایگان سایت ما شرکت نکرده اید می توانید ایمیل خود را در کارد مشخص شده وارد کنید و دکمه ثبت را بزنید تا درس ها برای شما ارسال شوند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  ناتانیل براندن کیست؟

آیا لازم است که حرمت نفس داشته باشیم؟

در این مورد بارها در مقالات گذشته توضیح داده ایم که حرمت نفس یا بهتر بخش کامل تر یعنی  عزت نفس تا چه اندازه می تواند زندگی یک انسان را تحت تاثیر خودش قرا دهد.

به جرات می گویم علت بسیاری از مشکلاتی که در زندگی خود با آنها با روبروئیم کمبود عزت نفس است.

اگر خواسته یا نیازی داریم اما در خود این توانایی یا شایستگی را نمی بینیم که به آن برسیم ایراد از کمبود عزت نفس است.

اگر در زندگی شکست بزرگی خورده ایم و اکنون دیگر توان و یا انگیزه شروع مجدد را نداریم مشکل از کمبود عزت نفس است.

اگر دائما در روابطمان با اطرافیان اعم از پدر و مادر، همسر، دوستان، رئیس و حتی فرزندان خود دچار مشکل هستیم شک نکنید که حرمت نفس تان لنگ می زند.

اگر در زندگی شغلی و شخصی دائما درجا می زنید و با گذشت زمان پیشرفت خاصی در شما حاصل نمی شود مطمئن باشید که حرمت نفس شما دچار خلل است.

حرمت نفس چیست؟

خلاصه به قول دکتر ناتانایل براندن که او را پدر علم خودباوری نیز می نامند به غیر از مشکلاتی که منشا زیستی و ژنتیکی دارند، مابقی مسائلی که به روح و روان و روابط انسان بر می گردد، ناشی از عزت نفس پایین اوست.

همه نکاتی که تا به حال بیان شد بیانگر این مطلب هستند که حرمت نفس و کامل تر از آن عزت نفس ، بنیان شخصیت هر انسانی است.شخصیت یک انسان را مجموعه افکار، احساسات و رفتار او تشکیل می دهد و عزت نفس تمام این موارد را تحت شعاع خویش قرار میدهد.شاید اگر بخواهیم عزت نفس را فقط و فقط در یک جمله توضیح دهیم باید بگوییم که عزت نفس نفس یعنی اینکه : در مورد خودت چی فکر میکنی؟

و از آنجایی که می دانیم که احساسات یک انسان از افکار او سرچشمه می گیرند پس اینکه شما در مورد خوتان چه فکری می کنید در نوع احساسی که دارید بسیار تاثیرگذار است. در نهایت چون رفتار انسان از مجموع افکار و احساسات او نشأت می گیرند پس می توانیم بگوییم که عزت نفس اساس بسیاری از رفتارها و عملکردهای ما را در زندگی تشکیل می دهد.

به عنوان مثال اگر شما فردی با عزت نفس بسیار بالا باشید :

آنگاه دیگران نمی توانند به راحتی شما را تخریب کنند.

آنگاه به راحتی با یک بار نه شنیدن دست از تلاش نمی کشید.

آنگاه زمانی که فرد مورد علاقه تان به شما جواب منفی می دهد و یا ترکتان می کند از درون متلاشی نمی شوید.

آنگاه خود را لایق هر خواسته ای که داشته باشید می بینید و به راحتی تن به هر شرایطی در زندگی نخواهید داد.

یادمان باشد که برای ساختن هر بنایی باید از بنیان و اساس آن شروع کنیم.حرمت نفس اساس شخصیت همه انسان هاست. پس اگر می خواهید شخصیتی محکم و قدرتمند بساید باید ابتدا عزت نفس خود را پرورش دهید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=882
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

9 نظر در مورد حرمت نفس چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: عزت نفس دقیقا چیست؟ – آموزش عزت نفس، اعتماد به نفس و خودکارآمدی
 2. سلام.ای کاش من میتونستم فقط اینو به خودم بقبولونم که قرار نیست همه آدما تو دنیا منو دوس داشته باشن. انقدری که من حساسم و زودرنج دارم عذاب میکشم. فقط کافیه یه نفر ازم انتقاد کنه فورا مثل بچه ها گریه میکنم. نمیتونم خودمو کنترل کنم. اصلا توانایی گریه کردن رو نمیتونم مهار کنم. یه جایی خوندم به این میگن بی اختیاری احساسی. انگار کاملا ناتوانم. بیشتر وقتا حالم از قیافه خودم بهم میخوره . البته این شاید به این موضوع برمیگرده که با اینکه هیچ مشکلی از لحاظ خانوادگی نداریم خودمم بد نمیدونم اما هر کی میاد خاستگاریم ازم خوشش نمیاد. این منو نابود کرده. خودمو یه آدم بیخود میدونم که فقط باید بمیره. انقدر درد تو وجودم دارم که حد نداره. تو رو خدا به من بگید چیکار کنم که یه کم عزت نفسم رو ببرم بالا و به خاطر اینکه کسی منو دوس نداره انقدر خودمو عذاب ندم.

  ۲

  1. سلام به شما سرکار خانم زهرای بزرگوار
   پیشنهاد می کنم برای درمان این میزان از حساسیت به یک روان درمانگر مراجعه کنید
   دقت کنید که حتما روان درمانگر باشه نه یک مشاور معمولی
   نگران نباشید
   مشکل تون رفع میشه

   لایک

 3. با سلام واحترام خدمت شما
  من یه مشکلی که دارم مسائل جزئی رو که هیچ ارزشی برای بقیه ندارند خیلی پیش خودم گنده ش میکنم ودائم بهش فک میکنم وشدیدا اذیت میشم.راهکار مقابله با این مشکل چیست؟ممنون میشم اگر لطف کنید وراهنمایم کنید‌.با سپاس.?

  ۱

  1. سلام به شما سرکار خانم رضایی بزرگوار
   شما دارای خطای ذهنی بزرگ نمایی هستید. درواقع آن مسائل به خودی خود بزرگ نیستند بلکه ذهن شما آنها بزرگ می داند. اولین گام اینه هر وقت به چنین مسائلی برخورد کردید به خودتان یادآوری کنید که این مسئله در دنیای واقعی بزرگ نیست بلکه ذهن من است که آن را بزرگ می داند.
   دوم اینکه وقتی چنین فکری به ذهن تان آمد از خودتان بپرسید که این موضوع چقدر در زندگی من اهمیت دارد؟ اگر ندارد پس لزومی ندارد به آن فکر کنم. سپس آگاهانه سعی کنید به چیز دیگری فکر کنید.
   در گام بعدی اگر در گام اول و دوم موفق نشدید، بهتر است از خود بپرسید این موضوع برای بقیه چقدر اهمیت دارد؟ یا این موضوع ۶ ماه بعد، چقدر برای خودم اهمیت دارد؟ اگرندارد پس لزومی ندارد که فکر کنم الان هم پر اهمیت است.
   خیلی بهتر است چند بار اول این گامها را روی کاغذ بنویسید.یعنی سوال ها را روی کاغذ بنوستید و روی کاغذ به آنها پاسخ دهید. بعد از مدتی ذهن شما کارآزموده می شود و می توانید این گام ها را ذهنی انجام دهید.

   لایک

 4. سلام ممنون از مطالب مفید شما من می خواهم اولین قدم ها را در این زمینه بردارم مشکلات فراوانی در این زمینه بردارم که این مطالب برایم بسیار مفید بود ممنونم

  ۱

 5. باسلام
  من یه برداشتی از این مطلب شما کردم. اون هم اینه که من اقتدار و عزت و عظمت یک شخصیت و یک انسان رو مثل یک ساختمان فرض می کنم که قراره از ابتدا شروع به ساختن بشه. پی این ساختمان حرمت نفسه و چاشنی و ملات این اساس و پی، عزت نفسه. حرمت نفس باید باشه تا این ساختمان بنا بشه و عزت نفس هم باید باشه تا این پی خوب ساخته بشه. در واقع این دو مفهوم روی همدیگه تاثیر گذارند ولی در نهایت با هم متفاوت اند و نقش خودشون رو دارن
  با تشکر از مطالب خوب تون استاد بزرگوار
  از اینکه از مطالب خوب شما انرژی می گیریم ممنون.
  موفق و پیروز باشید

  ۱

  1. اگر بخواهیم وارد معنای لغوی و ادبیاتی کلمات عزت نفس و حرمت نفس شویم باید بگویم که حرمت نفس زیر مجموعه عزت نفس است و عزت نفس است که اساس و پی شخصیت انسان است.
   حرمت و احترام از یک ریشه اند. اگر در معنای عزت نفس دقت کرده باشید یکی از موارد در تعریف عزت نفس بحث احترام گذاشتن به خود و دیگران بود. این یعنی حرمت نفس جزئی از عزت نفس است.
   اما گذشته از این بحث ها در روان شناسی حرمت نفس و عزت نفس در واقع یکی اند و تفاوتی ندارند.
   هر انسانی باید در زندگی اش به دنبال افزایش و ارتقای عزت نفس خود باشد.برای شروع همین کافیست.
   ممنون که به سایت آمدید و مقالات را مطالعه فرمودید.
   چنانچه باز هم سوالی دارید من در خدمت شما هستم

   لایک