0
0

تعریف اعتماد به نفس

1183 بازدید
اعتماد بنفس چیست؟

اعتمادبه نفس و معانی گفته شده برای آن

اگر معنای اعتمادبه نفس را از افراد مختلف بپرسیم به احتمال بسیار زیاد هر کدام تعریفی متفاوت از آن دارند و بسیاری اعتمادبه نفس داشتن را حس خوبی می دانند اما نمی توانند به صورت دقیق تعریف کنند که واقعا چیست.
عده ای آن را اعتماد به خود و توانایی هایشان می دانند و بعضی ها آن را محکم و قوی بودن در برابر ناملایمتی های زندگی تصور می کنند و افرادی آن را میزان علاقه به خود و حس خوب داشتن مهارت های مختلف می دانند.
جالب اینجاست که اگر به کتابهای نوشته شده در مورد این موضوع هم مراجعه کنید نیز با تعاریف مختلفی روبرو خواهید شد که البته از نظر مفهوم تقریبا به یکی دو موضوع اساسی اشاره دارند که پایه و اساس اعتماد به نفس را تشکیل می دهد.
در نهایت اگر در اینترنت معنای اعتمادبه نفس را جستجو کنید، با سایت های بسیار زیادی روبرو می شوید که در آنها به تعریف آن پرداخته اند و این موضوع نشان از اهمیت بسیار زیاد این ویژگی در زندگی انسان ها دارد.

تعریف من از اعتمادبه نفس

من در اینجا قصد دارم تعریفی از اعتمادبه نفس ارائه دهم که فکر میکنم تعریف جامعی باشد و با استفاده از آن میتوانیم تا حدود بسیار زیادی این ویژگی اساسی و بنیادین را درک کنیم :
اعتمادبه نفس یعنی میزان اعتماد فرد به توانایی ها و ظرفیت ها و ویژگی هایش و تکیه بر همین عوامل در ارتباط با خود، دیگران و چالش های زندگی.
لازم به ذکر است که در زبان انگیلسی اعتمادبه نفس را self confidence گویند.

(البته در مقاله ای جدیدتر و بروز مفهوم اعتماد به نفس را در یک ویدئوی آموزشی به خوبی توضیح داده ام که توصیه می کنم حتما این ویدئو را تماشا کنید. برای تماشای آن روی اعتماد به نفس چیست کلیک کنید)

 

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  شش ستون عزت نفس براندن

اعتماد به نفس یعنی چه؟

اثرات اعتمادبه نفس

اعتمادبه نفس بر همه کارهایی که در زندگی انجام می دهید تاثیر می گذارد و در واقع ویژگی های اخلاقی شما را به کسانی که با آنها در ارتباط هستید انعکاس می دهد.
این ویژگی امری ثابت نیست و به آنچه در زندگی تجربه و احساس می کنید بستگی دارد و با توجه به اتفاقات و مسائل پیرامونی شما در نوسان است.
به طور کلی تجربه های دوران کودکی، تمام اتفاقات زندگی، نوع رابطه شما با اطرافیان اعم از والدین، همسر، فرزندان، معلمان ،دوستان و سایرین، رسانه های گروهی و شرایط فرهنگی و اجتماعی و در اصل نوع برداشت و دیدگاه شما نسبت به این مسائل تعیین کننده میزان اعتماد به نفس شما در زندگی است.
دوستان عزیر….اعتمادبه نفس از سرمایه های مهم در زندگی محسوب می شود و به شما کمک می کند که بر شک و تردید تان غلبه کنید، چالش های زندگی را فرصت تلقی کنید، سنجیده و عاقلانه ریسک کنید و سریع تصمیم بگیرید و مهم تر از همه اینها مسئولیت کامل تمام زندگی تان را به عهده بگیرید.

اما تعریف شخصی شما از اعتمادبه نفس چیست؟

به موقعیتی فکر کنید که در آن در اوج اعتمادبه نفس بودید. لطفا نگویید تا حالا در همچین موقعیتی نبودم.چون بالاخره شده که در زندگیتان کاری انجام دهید و به خاطر آن احساس خوبی رو داشته باشبد و به خودتون افتخار کنید.هر چند کوچک،اما وجود دارد.

پس به آن موقعیت فکر کنید و سعی کنید به یاد آورید که آن لحظه چه احساسی داشتید.مثلا ممکن است که بگویید “احساس می کردم برایم ارزش قائلند” یا ” به نظرم کنترل همه چیز در دستم بود” یا اینکه” احساس می کردم که دیگران قدر مرا بیشتر می دانند” و یا ….
با این کار درک بهتر و درست تری از اعتمادبه نفس و کارهایی که باعث می شوند شما این احساس را داشته باشید پیدا خواهید کرد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=90
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تعریف اعتماد به نفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.