0
0

تاثیر عزت نفس پایین در زندگی ما ۱

710 بازدید
تاثیر عزت نفس پایین

عزت نفس پایین بر روی زندگی انسان تاثیر به سزایی دارد تا آنجا اگر تلاشی برای بالا بردن آن نکنیم نه تنها فرصت های بزرگ ، مهم و سرنوشت ساز زندگیمان را از دست می دهیم بلکه در مواردی زندگی و روابط خانوادگی و اجتماعی مان دچار اختلال می شود.
در این مقاله به مواردی از زندگی اشاره می کنیم که عزت نفس پایین در آنها برای ما میتواند مشکل ساز شود
تا هر چه بیشتر به این نکته پی ببریم که این مسئله چه جنبه هایی از زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
درکل علت اصلی عزت نفس کم و پایین ” برداشت های منفی ” درباره خودمان است.
حال ببینیم این مشکل در کدام جنبه ها برای ما دردساز می شود :

۱-طرز فکر و نحوه صحبت کردن با خومان :

همانطور که می دانید که همه انسان ها با خود گفتگوی درونی دارند و در طول یک روز به صورت خودآگاه و ناخودآگاه با خود صحبت می کنند که بیشتر به صورت درونی است ولی عده ای هم در مکانی که خلوت باشد و تنها باشند با خود بلند بلند صحبت می کنند. طرز فکر منفی درباره خود داشتن، روی شیوه بیانی که اشخاص معمولا با خود دارند تاثیر می گذارد.ازخود انتقاد می کنند، خود را سرزنش می کنند و دچار شک و تردید در مورد مسائل مختلف می شوند.اینها از میزان جنبه های مثبت می کاهد و به نقاط ضعف و اشکالات و کمبودها تمرکز میکند.

۲- رفتار :

عزت نفس پایین روی اعمال و رفتار اشخاص تاثیر می گذارد.کسانی که عزت نفس کم دارند نمی توانند ابراز وجود کنند، مرتب عذرخواهی میکنند و از چالشها و فرصت های مناسب فرار می کنند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  قاتل عزت نفس چگونه به ما آسیب می زند؟

تاثیر عزت نفس پایین

۳-احساسات و عواطف :

عزت نفس پایین روی حالات احساسی موثر است.در بسیاری از اوقات، علت اصلی اندوه، اضطراب،احساس گناه،احساس شرم و خجالت،ناراحتی و یاس و خشم، عزت نفس پایین است.
شاید سوالی در ذهنتان شکل بگیرد که چطور عزت نفس پایین در حالات احساسی ما نقش دارد.
دوستان عزیز…! منشا اصلی احساسات ما، افکار ما هستند.یعنی طرز فکر و برداشت ما از مسائل مختلف ، احساس ما را در مورد آن تعیین میکند و کسانی که عزت نفس پایین دارند چون معمولا برداشت های منفی و اشتباهی از اتفاقات پیرامون خود دارند به دنبال آن احساسشان نیز خراب می شود و این احساس خراب نهایتا منجر به افکار منفی دیگری می شود و این چرخه همچمنان ادامه دارد .

۴-حالات بدن :

وقتی ما افکار منفی و به دنبال آن احساس بدی داشته باشیم این مسئله به طور حتم روی فیزیک و حالات بدن ما تاثیر میگذارد و در مواردی سبب خستگی ، انرژی کم ویا تنش می شود.پر واضح است کسی که عزت نفس پایینی دارد معمولا افکارش منفی و احساسش نیز با افکارش همخوانی دارد.این مسئله که ذهن و احساس انسان بر روی حالت فیزیکی بدنش اثرگذار است سالهاست که اثبات شده است.

چهار موردی که در بالا ذکر شد در مورد تاثیر عزت نفس پایین بر خود فرد بود و برای جلوگیری از طولانی نشدن مقاله ، بقیه موارد رو در مقاله بعدی توضیح خواهیم داد.
ادامه این مقاله در رو در تاثیر عزت نفس پایین در زندگی ما (۲) مطالعه فرمائید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=98
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تاثیر عزت نفس پایین در زندگی ما ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.