0
0

ایجاد عزت نفس در کودکان

1944 بازدید

ایجاد عزت نفس در کودکان آنقدر مهم است؟

چند وقت پیش در منزل در حال انجام کاری بودم که ناگهان مطلبی توجه مرا جلب کرد. برنامه ای از تلویزیون در حال پخش شدن بود. این برنامه یکی از مدارس در کشور انگلستان را مورد بررسی قرار میداد.وقتی که گزارشگر برنامه از یکی از مسولان مدرسه سوالی درمورد هدف آنها از اجرای برنامه های موردنظر شان برای بچه ها در مدرسه پرسید خیلی پاسخ جالبی شنید.آن مسئول پاسخی داد که سخت مرا (حامد متین) هم متحیر و هم ناراحت کرد.نکته ای که بیش از پیش به من نشان داد که ایجاد عزت نفس در کودکان تا چه اندازه امر حیاتی و مهمی است.

پاسخ او این بود :

بزرگترین هدف ما در مدرسه این است که عزت نفس و اعتماد به نفسی در بچه ها ایجاد کنیم که بوسیله آن در سراسر زندگی شان قادر به انجام هر کاری که می خواهند باشند.

چرا متحیر شدم؟

واقعا مدرسه ای وجود دارد که ایجاد عزت نفس در کودکان هدف اصلی آن باشد…!؟؟

انصافا تعجب برانگیز بودکه نگفت هدف اصلی ما رشد و پیشرفت تحصیلی ، آموزش دروس به بهترین شیوه، آماده کردن بچه ها برای زندگی اجتماعی، بالا بردن مهارت های آنان در زمینه هایی که در زندگی آینده آنها موثر است و مسائلی از این قبیل. به نظرم مسولان مدرسه خوب فهمیده بودند که باید دقیقا چکار کنند. خوب فهمیده بودند با ایجاد عزت نفس در کودکان می توانند بنیان فوق العاده محکمی در وجود آنها بنا کنند تا بوسیله آن هر کاری که در آینده می خواستند انجام دهند را فقط بخواهند و اراده کنند. چون زمانی که کودک به خودباوری و عزت نفس سالم و کافی رسیده باشد این ویژگی در او نهادینه می شود. در آینده هر کاری را که بخواهد انجام دهد دیگر درگیر منجلاب ” آیا می توانم انجامش دهم، آیا از پس آن برمی آیم” نیست.

چقدر خوب فهمیدند که باید چه هدفی را نشانه بگیرند تا به بچه های مدرسه بزرگترین خدمت را کرده باشند.

چرا ناراحت شدم؟

ناراحت شدم چون در کشور ما ایجاد عزت نفس در کودکان حتی در آموزش های فوق برنامه مدارس هم نیست چه برسد به اینکه بخواهد هدف مدرسه باشد.

ناراحت شدم چون کودک ما در مدرسه مهارت هایی را می آموزد که ممکن است به دردش بخورد نه مهارت هایی که قطعا و یقینا به دردش می خورد.

واقعا با این شیوه آموزش و پرورش اگر انتظار داریم کودکان ما آینده ساز ممکلت شوند و در توسعه و رشد همه جانبه کشور تاثیری شگرف بگذارند انتظار بیجایی است.

 

نکاتی در باب ایجاد عزت نفس در کودکان :

به پدران و مادران عزیز، مربیان مهدکودک،معلمان مدرسه و همه کسانی که به نحوی با کودکان سرو کار دارند توصیه می کنم که ایجاد عزت نفس در کودک را بسیار بسیار جدی بگیرند.

اگر واقعا نگران آینده کودک هستید، اگر واقعا نگران این هستید که چنانچه روزی نباشید آیا او از پس زندگی خود بر می آید یا خیر، اگر دوست دارید خدمتی به او بکنید که تا آخر عمر از آن در زندگی اش بهره ببرد و از شما به نیکی و بزرگی یاد کند تمام تلاش و سعی خود را در ایجاد عزت نفس در او بگذارید. به شما قول می دهم این سرمایه گذاری ای است که به هیچ عنوان پشیمانی و ضرر در آن راه ندارد.

و اما نکات مهم در ایجاد عزت نفس اولیه در کودکان :

در این مقاله فقط به صورت خلاصه و اجمالی به مواردی که در عزت نفس کودکان تاثیر به سزایی دارند اشاره می کنم :

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  عقده حقارت چیست؟ و چرا دچار آن می شویم؟

۱.حتما حتما کودک را در آغوش بگیرید :

نه فقط زمانی که کار خوبی انجام میدهد، نه فقط زمانی که شما دلتان می خواهد، بلکه گاهی بی دلیل او را بغل کنید. نه بغل گرفتنی که در ایران باب است، بلکه کودک را طوری در آغوش بگیرید که بزرگ سالان را بغل می کنید. ( به تصویر زیر توجه کنید)

۲.وقتی می خواهید از او تعریف کنید حتما دلیل تعریف کردنتان را برای او توضیح دهید:

وقتی نقاشی ای کشیده و به شما نشان می دهد فقط نگویید به به چقدر قشنگ است. بلکه دقیقا به او بگویید چرا قشنگ است.مثلا اینطور :

 • چقدر این دوتا رنگی که اینجا استفاده کردی به هم میان و نقاشی رو خیلی دوست داشتنی تر کرده.
 • لباسش رو چقدر خوب کشیدی.
 • این گلی که کنار درخت کشیدی باعث شده نقاشی خیلی قشنگ تر بشه

۳.موقع صحبت کردن کودک سکوت کرده و به او گوش دهید :

هنگامی که در جمع خانوادگی دور هم نشسته اید و کودک می خواهد صحبت کند سعی کنید مانند زمانی که بزرگتری می خواهد صحبت کند همگی ساکت شوید و به او گوش کنید. اگر دیگران توجه نکردند حتما از آنها بخواهید که توجه کنند. چنانچه سایرین توجه نکردند شما با نهایت دقت و علاقه اینکار را برای او انجام دهید.

۴.به او همواره احساس مهم بودن را القا کنید :

به هر طریقی که می توانید به او نشان دهید که مهم است و نظر و وجودش از اهمیت بالایی برخوردار است :

به عنوان مثال زمانی که برای او به خرید لباس می روید و خودش هم همراهتان هست، ابتدا چند دست لباس را که فکر می کنید مناسب است خودتان انتخاب کنید سپس به او بگویید که کدام را دوست دارد. اجازه دهید خودش از بین آنها انتخاب کند.

 

یا اینکه به آنها در مورد مسائل مختلف اجازه اظهار نظر دهید. نگویید تو بچه ای و اینها به بزرگترها مربوط است. بلکه بگویید نظر تو را هم دوست داریم بدانیم. چون نظرت برای ما واقعا اهمیت دارید.در واقع از نظر کلامی این اهمیت را به او نشان دهید.

۵.خواهش می کنم هنگامی که خرابکاری میکند او را سرزنش نکنید :

به هنگام اشباهات و خرابکاری ها سرزنش شدید و تند کودک، عزت نفس او را خرد می کند.مثلا اگر لیوان آبی را ریخت روی فرش، به جای دعوا و سرکوفت به او بگویید حالا که لیوان آب رو ریختی خودت هم باید کمک کنی که آن را از روی زمین جمع کنیم.

کودک را سرزنش نکنید

در واقع با اینکار مسئولیت پذیری را یاد کودک داده اید. همین مسئولیت پذیری در ایجاد عزت نفس در کودکان اثر شگفت انگیزی دارد.

۶.کودک را درست تشویق کنید :

همواره سعی کنید میزان تشویقی که در نظر می گیرید مطابق با اندازه و بزرگی کاری که می کند باشد. وقتی یک صد آفرین در مدرسه می گیرد برایش ماشین شارژی نخرید. بلکه بگذارید تلاش کند کارهای بزرگتر انجام دهد تا جایزه های بزرگ را به عنوان پاداش آنها دریافت کند. نهایتا یادتان باشد که اگر می خواهید کودک یک کار خوب را دوباره تکرار کند بعد از اولین بار که انجامش داد او را به واسطه آن کار، زیاد تشویق کنید.

۷.بارها به کودک بگویید دوستت دارم چون دوست داشتنی هستی :

به کودک نگویید دوستت دارم چون مرتب و ساکتی. نگویید دوستت دارم چون به بزرگتر های احترام می گذاری. نگویید دوستت دارم چون نمرات خوبی در مدرسه می گیری.

بلکه به او بگویید دوستت دارم چون دوست داشتنی هستی.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=573
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

11 نظر در مورد ایجاد عزت نفس در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. عالی بود و بسیارممنونم از شما
  هیچ وقت به این موضوع توجه نکردم و بخصوص متاسفانه دخترم بخاطر اشتباهات سرزنش میکنم و امیدوارم با توجه به نکات و راههای عزت نفس کودکان و انجام ان بتونم تاثیر گذار باشم
  بازهم سپاس از شما

  ۱

 2. عالی بود. واقعا بوجود آوردن عزت نفس و اعتماد به نفس درکودکان آینده آنها را می سازد.در مورد در آغوش گرفتن بچه ها هم باید بگویم که بسیار تاثیر مثبتی دارد. بچه بیش از آنی که ما فکر می کنیم به آغوش پدر و مادر نیاز دارند.

  ۱

 3. بسیار سپاسگزارم از موضوع و مقاله تأثیرگذارتون. واقعا اکثر والدین و مربیان اصلا به عزت نفس کودکان توجهی ندارند و اتفاقاً با آموزش هاشون عزت نفس اون ها رو نابود می کنند.

  ۱

 4. بسیار زیبا بود. بعضی از نکاتی که گفتید رو رعایت می‌کردم، ولی از این به بعد سعی می‌کنم در ارتباط با فرزند خودم و فرزندان دیگران حتماً توجه بیشتری داشته باشم

  لایک

 5. با سلام
  اگر در مورد انسان تنها دو چیز وجود داشته باشه که باید از کودکی براش برنامه‌ریزی کرده و کاری انجام داد قطعا یکیش عزت‌نفسه.

  لایک

 6. ای عجب
  حالا قدیم تر که ما بودیم این قبیل علم ها نبود.الان که اساتیدی مثل شما هستند مردم باید استفاده کنند واقعا خیلی مهمه و عزت نفس سلزنده ترین وجه انسان میمونه و مثل کبد هستش تو بدن.
  مقاله عالی بود

  ۲