0
0

اعتماد به نفس نلسون ماندلا

974 بازدید
نلسون ماندلا

نلسون ماندلا اعتماد به نفس خارق العاده نداشت

شاید عده ای بر این باور باشند که نلسون ماندلا که توانسته ۲۷ سال از عمر عزیز خود را در زندان بگذارند، لابد از عزت نفس و اعتماد به نفس خارق العاده ای برخوردار بوده است. اما جالب است بدانید که چنین نیست. البته اینکه فردی توانسته این همه سال را در زندان بگذراند اما از مبارزه و عقاید انسان دوستانه اش دست برندارد، جای تحسین دارد. و تردیدی وجود ندارد که ماندلا عزت نفس و اعتماد به نفس بسیار بالایی داشته است.

مگر می شود بدون احساس ارزشمندی و توانمندی بتوان این همه سال را دوام آورد. مگر می شود فردی با ضعف شخصیت و عزت نفس پایین بتواند سال های متمادی رنج زندان، دوری از خانواده و وطن را تحمل کند.

و اما نکته جالب زندگی نامه نلسون ماندلا از منظر ما :

البته زندگی نامه نلسون ماندلا نکات جالب بسیاری دارد. اما آنچه که به موضوع سایت و مقاله حال حاضر مرتبط است، نکته دیگری است. شاید عده ای بر این باور باشند که او در تمام سالهای عمرش با قدرت و بدون کوچکترین ترس و ضعفی به مبارزه علیه دشمنانش پرداخت.اما خود نلسون ماندلا اینگونه می گوید که : البته که ترسیده بودم.

نلسون ماندلا

تعداد افرادی که  مانند نلسون ماندلا توانسته اند بر دیگران اثر بگذارند زیاد نیست. او فردی بود که برای رسیدن به آزادی و برابری و عدالت در مقابل مخالفت ها و دشمنان ایستاد. او در مخالفت با رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی ، بارها جان و زندگی اش را به خطر انداخت تا جامعه ای آزاد و برخوردار از دموکراسی بسازد. اینکه او در طول این مبارزه به قتل نرسید، بسیار عجیب و حتی باور نکردنی است.

اما دولت آفریقای جنوبی او را دستگیر و به ۲۷ سال حبس محکوم کرد. ماندلا ۱۸ سال از حبس خود را در جزیره روبن گذارند.

توصیف شرایط سخت زندان از زبان نلسون ماندلا :

تمام طول روز را زیر آفتاب و گرمای تند و سوزان در حال استخراج و خرد کردن سنگ های آهک بودیم. هر روز از طلوع تا غروب خورشید مشغول اینکار بودیم. همواره تحت شکنجه های روحی و جسمی بودیم.

همه به خوبی می دانیم که بسیاری از افراد پس از سال ها تحقیر شدن در چنین جهنمی، تسلیم شده و عزت نفس شان تبدیل به مشتی خاک می شود. اما ماندلا کسی نبود که تسلیم شود. او هرگز از عزت نفس و اعتماد به نفس خود دست نکشید. حتی وقتی در اسارت بود، بازهم خواستار عدالت و برابری بود و در نهایت با وجود مخالفت های زیاد از زندان آزاد شده و به عنوان نخستین رئیس جمهور سیاه پوست آفریقای جنوبی انتخاب شد.

اعتماد به نفس ماندلا چطور بود؟

نلسون ماندلا می گوید :

البته که می ترسیدم. نمی توانم تظاهر کنم که شجاع هستم و می توانم با تمام دنیا بجنگم.

اما ماندلا می دانست که برای اینکه در مبارزه اش پیروز شود باید ترس خود را پنهان کند. او نمی توانست کاری کند که اصلا هیچ ترسی نداشته باشد، اما می توانست ظاهر خود را حفظ کند و این ترس را در کلام و رفتارش نشان ندهد.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  پرسش از شما پاسخ از ما-شماره 1

زندگی نامه نلسون ماندلا

بله، ماندلا ترسیده بود. اما اجازه نمی داد دیگران متوجه ترسش بشوند. اما اجازه نمی داد این ترس مانع از حرکتش در مسیر مبارزه بشوند.

شاید با خود بگویید نکته جالب اعتماد به نفس نلسون ماندلا دقیقا کجا بود؟

نکته جالبش اینجاست که او با اینکه عزت نفس و اعتماد به نفس بالایی داشت اما می ترسید. وجود ترس را انکار نمی کند.

عده ای بر این باورند که اعتماد به نفس بسیار بالا یعنی نترسیدن. یعنی شجاعت بدون داشتن ذره ای استرس و اضطراب. اما اینطور نیست.

ممکن است شما در نهایت اعتماد به نفس باز هم کمی بترسید. کمی اضطراب داشته باشید. اما آنچه که مهم است این است که بتوانید این ترس و اضطراب را کنترل و حتی در بعضی مواقع پنهان کنید.

پس این باور اشتباه که اعتماد به نفس داشتن یعنی یقین و اطمینان صد در صد داشتن، از ذهن تان بیرون کنید. این تصور که نباید ذره ای ترس در دل داشت را از ذهن بیرون کنید.

به نظر شما زمانی که نلسون ماندلا در حیاط زندان قدم می زد، احساس اطمینان کامل داشت یا اعتماد به نفس داشت؟

کاملا واضح است که ماندلا با اینکه به پیروزی اش کامل مطمئن نبود، با اینکه نمی دانست تا کی دوام خواهد آورد، اما اعتماد به نفس خود را حفظ کرده بود.او اصلا احساس آرامش و آسایش نداشت اما در عمل به خودش اعتماد داشت. گرچه ترسیده بود، اما سربلند و با عزت نفس راه می رفت. او ترس خود را انکار نکرد.سعی در از بین بردن آن نداشت اما یاد گرفت که چطور با وجود ترس موفق شود.

نلسون ماندلا یاد گرفت که به خودش و توانایی هایش اعتماد کند و با وجود ترسش به مسیرش ادامه دهد.

بهترین نتیجه از زندگی نلسون ماندلا و اعتماد به نفس او :

حال که دانستید که ماندلا چگونه اعتماد به نفس داشت و چطور با وجود ترس به مبارزه اش ادامه داد، آیا همچنان فکر می کنید آن قدر باید صبر کنیم تا همه ترس ها و تردید هایمان برطرف شود بعد اقدام کنیم؟

فرض کنید که ماندلا در زندان  هر روز به این فکر می کرد که : من تا زمانی که احساس اطمینان کامل نکنم، نمی توانم سربلندانه در حیاط زندان قدم بزنم. اول باید سعی کنم همه ترس هایم را باز بین ببرم.

به نظر شما آن وقت چه اتفاقی می افتاد؟ آیا بازهم می توانست موفق شود؟

اعتماد به نفس نلسون ماندلا

ماندلا از معنای درست اعتماد به نفس کاملا خبر داشت. او از این قانون که قبل از هر کاری باید احساس اطمینان کامل داشت، پیروی نکرد.

همیشه به یاد داشته باشید:

اگر بخواهید پیش از انجام هر کاری منتظر شوید احساس اطمینان، خودش را به شما نشان دهد، باید تا ابد صبر کنید.

حتی اگر موفق شوید چنین احساسی (اطمینان کامل) را تجربه کنید قطعا دوام چندانی نخواهد داشت. پس حرکت کنید حتی اگر می ترسید. این است معنای درست جسارت داشتن.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=2335
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

4 نظر در مورد اعتماد به نفس نلسون ماندلا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. انتظار برای رسیدن به احساس اطمینان قبل از شروع کار، یک بازدارنده است.
  با شک هم می توان به مقصد رسید.
  مطالب شما باید سرفصل های آموزشی مدارس باشد.
  اما افسوس….

  لایک

  1. دقیقا حق با شماست
   هرگز تردیدها از بین نمی روند بلکه در روند پیشرفت کاهش پیدا می کنند و تردیدهای جدیدی ظهور می کنند
   و اینکه فرمودید این مطالب باید سرفصل های آموزشی مدارس باشد، بنده هم با شما کاملا موافقم. امیدواریم بتوانم در این مسیر موثر بوده و به همراه فرهیختگانی چون شما بتوانیم برای تغییر سیستم آموزشی گامی هر چند کوچک برداریم

   ۳

 2. با سلام خدمت شما آقای حامد متین امیدوارم در همه مراحل زندگیتان پیروز و سربلند باشید و از تمام زحمات شما متشکرم و از سایت خوبتون که مطالب مفیدی را که دانستن آنها لازمه ی زندگیست در اختیار مردم قرار می دهید نهایت سپاس را دارم.

  ۱