0
0

اعتماد به نفس در زنان | اهمیت خودباوری زنان در جامعه امروز

2321 بازدید

در مقالات گذشته در مورد خودباوری و عزت نفس و اعتماد به نفس بسیار صحبت کردیم. اما امروز می خواهم به صورت ویژه در مورد اعتماد به نفس در زنان مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

چرا موضوع اعتماد به نفس در زنان را انتخاب کردم؟

به چندین علت من این موضوع را به عنوان مقاله امروز انتخاب کردم :

 1. زنان در همه جوامع نقش بسیار کلیدی و پر رنگی را بازی می کنند. حتی اگر فرض کنیم در دنیا جامعه ای باشد که زنان در آن تنها و تنها در منزل به کار خانه داری و فرزند پروری بپردازند بازهم نقش شان کلیدی خواهد بود. چراکه فرزند پروری یعنی آماده کردن نسل آینده یک جامعه. آیا کار پیش پا افتاده و بی اهمیتی است؟؟

البته در حال حاضرنقش و حضور زنان در کار آفرینی، صنعت، آموزش، سیاست و مدیریت نیز غیر قابل انکار است. کما اینکه هم اکنون در جهان امروز مشاهده می کنیم که زنان رئیس جمهور، نخست وزیر و پست های سیاسی فوق العاده مهم و حیاتی را به دست می گیرند. مانند آنجلا مرکل صدراعظم کشور آلمان، خانم معصومه ابتکار، اولین زن ایرانی است که پس از انقلاب وارد کابینه دولت شده است. دیلما روسف اولین رئیس جمهور زن برزیل ، که قبلا به عنوان وزیر انرژی خدمت می کرده است.

 1. بیشترین کسانی که به من مراجعه می کنند خانم ها هستند. این درست است که اعتماد به نفس هم برای زنان و هم برای مردان از ملزومات است اما نمی توانیم این واقعیت را کتمان کنیم که در بیشتر جوامع مخصوصا کشور ما زنان به نسبت مردان، بیشتر از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند.
 2. همچنان در کشور ما بیشترین نقش در رشد و بالندگی فرزندان را مادران دارند. هر اندازه میزان اعتماد به نفس زنان در یک جامعه بالاتر باشد قطعا نسل آینده ای که به دست آنها تربیت خواهد شد نیز از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار خواهد بود. درواقع ما با تقویت اعتماد به نفس در زنان کشورمان، نه تنها به رشد شخصیت و خودباروی آنها کمک کرده ایم بلکه آنها را مسلح به اعتماد به نفسی کرده ایم که با آن فرزندان یک کشور را بتوانند به درستی تربیت کنند.

سقف شیشه ای مانع از بالا رفتن خودباوری و اعتماد به نفس در زنان می شود

در گذشته سازمان ها از فرهنگ سنتی پیروی میکردند که در آن فرمانبرداری مطلق کارمندان و احترام بی چون و چرا به قدرت مدیران از ملزومات آن بود. اما امروزه سازمان های جدید با رویکردهای نوینی مانند نوگرایی، مسئولیت پذیری، آزادی عمل، نوآوری و خودباوری سازگار شده اند. سازمان های امروزه (البته بیشتر در خارج از ایران و در آینده ای نزدیک در خود ایران) به کارکنانی نیاز دارند که مستقل، با اعتماد به نفس، خوداتکا و خلاق و در یک کلام خود باور و جسور باشند.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  شش ستون عزت نفس براندن

اما مسئله ای که مانع از پیشرفت کردن و ارتقا جایگاه زنان در پست های مدیریتی در سازمان ها شده است، پدیده ای به اسم سقف شیشه ای است.

سقف شیشه ای درواقع باورها و نگرش های منفی و اشتباهی است که اجازه نمی دهد به زنان تا مانند مردان در پست های مهم و مدیریتی به سمت بالا رشد کنند. اما همه ما خوب می دانیم که رهبری و مدیریت جهان فردا قطعا به عهده زنان و مردان خودباور خواهد بود. مسلما برای شکستن این سقف شیشه ای زنان ما نیاز به خودباوری و اعتماد به نفس دارند.به نظر من علت نامگذاری این نگرشها به عنوان سقف شیشه ای این است که این سقف ( باورها) بسیار شکننده و قابل عبور کردن هستند اگر و فقط اگر :

 1. پیدا و دیده شوند.
 2. جسارت عبور کردن و شکستن آنها وجود داشته باشد.

چگونه می توان اعتماد به نفس در زنان را افزایش داد؟

خودباوری در واقع به نوعی باعث درگیری و چالش یک فرد با شهامتش می شود.

دکتر ناتانایل براندن که عده ای او را پدر نهضت خودباوری نیز می نامند گفته است :

در هنگام بررسی مسئله خودباوری، دو جنبه باید در نظر گرفته شود.

۱.اول اینکه ابتدا باید آسیب های روانی به جای مانده از دوران کودکی که منجر به احساسات منفی و نامطلوب شده است را برطرف کرد. در واقع باید بدبینی نسبت به خود را از بین برد. که چنانچه این مورد حاد باشد نیاز به درمان های روان شناختی توسط متخصصان روانشناسی است.

۲. دوم ساختن نکات مثبت است. یعنی یاد گرفتن اصول عملی و روش هایی که سبب تقویت حس شایستگی و ارزشمندی شوند. برای این مورد شخصی که واقعا علاقه داشته باشدکه خودباروی را در خود تقویت کنید میتواند با دنبال کردن آموزش هایی که در سایت قرار می گیرد و همچنین مطالعه و تلاش خود به اعتماد به نفس و خودباوری مورد نظر دست یابد.

برای بالا بردن خودباوری و عزت نفس خود می توانید کتاب “مهم تر از مهم” را که در آن از نکات کاربردی و عملی ای صحبت شده استفاده کنید. برای دانلود ۴۸ صفحه از این کتاب به صورت رایگان فقط کافی است که درکادر پایین ایمیل خود را وارد کنید و دکمه ثبت را بزنید تا فایل pdf آن به ایمیل شما ارسال شود.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=555
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

15 نظر در مورد اعتماد به نفس در زنان | اهمیت خودباوری زنان در جامعه امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سپاسگزار از نکته سنجی شما در انتخاب موضوع و دقت در این خصوص که آینده جامعه در دست مادران و به عبارتی زنان است. بارها دیده ام که مادران مؤفق و با اعتماد به نفس بالا فرزندان شکست ناپذیری را تربیت کرده اند. از نظر آنان شکست مفهومی ندارد و هر لحظه فرزندانشان را به حرکت در مسیر درست راهنمایی می کنند.نمونه بارز آن را هم در زندگی پروفسور محمود حسابی می توان به وضوح مشاهده کرد.

  لایک

 2. خیلی جالبه که یک آقای اندیشمند به این مقوله پر داخته اند ، بانوان دارای پتانسیل بسیار زیاد برای کسب درجات بلندمرتبه هستند در عین حال که مسولیت خانه و فرزندان را هم بر دوش دارند با صبوری به فعالیت اجتماعی نیز می پردازند و واقعا نیاز به رسیدگی روحی و روانی از طرف خانواده و اجتماع دارند تا بتوانند خودباوری و اعتماد به نفس و عزت نفس در زندگی تجربه کنند
  از شما بخاطر پرداختن به این موضوع سپاسگزارم

  لایک

 3. با سلام
  موضوع مقاله‌تون از این نظر که در ایران با توجه به فرهنگ و پیشینه‌ی حاکم بر روابط و مناسبات اجتماعی، زنان از اعتماد به نفس پایینی برخوردارن،‌ خیلی کاربردی و هوشمندانه بود.

  لایک

 4. پدیده ایی به نام سقف شیشه ایی مثال کاملی بود از وضعیت فعلی کار کردن ما در این کشور
  مطلب بسیار آموزنده و زیبایی بودممنونم

  لایک

  1. با تشکر از شما که نظر خودتونو برای سایت ما گذاشتید…منظور بنده این بود که هم آقابان و هم خانمها باید در مسیر همراه باشند تا بتوان اعتماد به نفس از دست رفته زنان در جامعه را زودتر به آنها برگرداند….اگر آقابان نخواستند پس این وظیفه خود خانمهاست….

   لایک

 5. قطعا مادری که اعتماد به نفس نداشته باشه، نمی تونه فرزندی تربیت کنه که دارای اعتماد به نفس باشه، چرا که یکی از منابع بزرگ عزت نفس و اعتماد به نفس کودکان، مادران هستند.
  سپاسگزارم استاد

  لایک

 6. باید در تربیت فرزندان تجدید نظر کرد تا از کودکی افرادی با عزت نفس و اعتماد به نفس در خور خودشان بار بیایند. درست است که در بزرگسالی می‌توان این دو را تصحیح کرد، ولی با سالهای از دست رفته و خاطرات بجا مانده چه کنیم!؟

  لایک

 7. سلام
  سقف شیشه ایی و توضیحاتی که در موردش دادین، زیبا بود.امیدوارم که روزی همه به اینگونه خودباوری ها برسند.و مردان هم به دیگر باوری برسند تا در کنار هم به پیشرفتهای بزرگی برسیم.

  لایک

 8. سوال من اینه که چرا اینقدر زن ها در تاریخ عقب افتاده هستن؟ آیا این یک مشکل ژنتیکیه یا مثل همیشه میخواین تقصیر اونو گردن آقایون بندازید؟! سردمدار علم، صنعت و هنر دنیا مردان هستن. دانشمند زن در تاریخ بسیار کم دیده شده و اونی هم که دانشمند شده اینقدر واسه همه عجیب بوده که الان همه ما اسمشون رو بلدیم! من فکر میکنم این موضوع بر میگرده به اینکه زنها در طول تاریخ همیشه سعی کردن خودشون رو به مردا بچسبونن تا مردها از اونا حفاظت کنن و خرج زندگیشون رو بدن. مسلما از یک زندگی انگلی هم آدم دانشمند و با عزت نفس بالا بیرون نمیاد!

  لایک

  1. دلایل بسیاری وجود داره : یکیش به خاطر بالاتر بودن قدرت فیزیکی مردان نسبت به زنان است….دیگری باوری است که از قرنهای بسیار دور در ذهن زنان نهادینه شده که آنها همواره باید برای بقای خود به مردان وابسته باشند..دلیل سوم هم خود مردان هستند…چراکه بعضی از مردان دوست ندارند که زن ها اعتماد به نفس و خودباوری بالا داشته باشند

   لایک

  2. به نکته جالبی اشاره کردید “سردمدار علم، صنعت و هنر دنیا مردان هستن.” ولی ای کاش شهامت داشتید بگید همه می دانند پشت هر مرد موفق، یک زن موفق است. واقعا حیف که عموم مردان اینقدر قدرنشناس هستند که تا به جایگاه برسند حامیشان را فراموش کنند و همه چیز را از آن خود کنند و اینقدر هم تنگ نظر هستند که اگر زنی بخواهد کنارشان وجودش را اعلام کند، بلافاصله حذفش می کنند.مثل همین بیان نازیبای شما: خداییش اگر یک زن الان کنارتون نبود که آسایش اولیه زندگی رو براتون فراهم کنه و هلتان بدهد، الان شما اینجا درحال اظهارنظر بودید یا گوشه خونه در التماس غذا و نظافت و …… اگه انصاف داشتید می دید که عموما مردان هستند که با تکبه به زنان به جایی می رسند وگرنه مردان تن پرورتر از آنند که قدم از قدم بردارند. جناب آقای متین انتظار می رفت بهشون تذکر بدید مودب باشند.

   لایک