0
0

احساس گناه چیست؟| چطور می توان احساس گناه را درمان کرد؟

1167 بازدید

احساس گناه یک احساس ناخوشایند است که به خاطر انجام یا عدم انجام کاری در گذشته و یا در آینده در ما ممکن است به وجود آید.

معمولا احساس گناه با انتقاد شدید از خودمان همراه است و آثار تخریبی بسیاری دارد.

احساس گناه مربوط به عملی درگذشته :

ممکن است در گذشته دروغ بزرگی به یکی از عزیزان خود گفته اید و آن دروغ باعث به وجود آمدن مشکل بزرگی شده است. و یا شاید پشت سر کسی چیزی گفته اید که باعث شده دیگران نسبت به او بدبین شده باشند.

یا مثلا اینکه در گذشته باید کاری را انجام می دادید اما دست دست کرده اید و انجام آن را پشت گوش انداخته اید و حالا زمان انجام آن دیگر گذشته و شما به خاطر اهمال کاری تان احساس گناه می کنید.

احساس گناه مربوط به عملی درآینده :

مثال بعدی در مورد آینده است. می دانید که باید کاری را در چند روز آینده انجام دهید اما متاسفانه بنا به دلایلی نمی توانید و به خاطر آن احساس گناه می کنید.مثلا باید به شخصی که او را دیگر دوست ندارید جواب منفی دهید. با خودتان احساس گناه می کنید که چرا زودتر به او نگفته ام و با گفتنم چه بلایی سر او خواهد آمد.

یا به دوستی قبلا تحت یک شرایط خاص قول داده اید که کاری را برایش انجام می دهید اما وقتی که بعدا خوب به آن فکر کرده اید متوجه شده اید که اصلا دوست ندارید آن کار را انجام دهید و از اینکه چرا قول داده اید ولی نمی خواهید انجامش دهید احساس گناه می کنید.

یا حتی میتونه این باشه که دوستی از ما درخواست پول کرده و ما بهش نه گفتیم و حالااحساس گناه می کنیم که چرا کمکش نکردیم.

احساس گناه به شکل های مختلفی به سراغ ما می آیند اما چیزی که باید بدانید این است که احساس گناه هرگز از هیچکس یک قهرمان نساخته و تنها باعث درد، عذاب و رنج شده است.

اثرات مخرب احساس گناه :

به جرات می گویم که احساس گناه یکی از بدترین احساساتی است که یک انسان ممکن است در طول زندگی اش با آن مواجه باشد و من از آن به عنوان غارتگر عزت نفس یاد می کنم. احساس گناه مانند اژدهایی می ماند که انگیزه، عزت نفس و امید شما را می بلعد.

در واقع کسی که احساس گناه می کند انگار که سر خود را در دهان یک اژدها گذاشته و در فضای دهان اژدها به سختی نفس می کشد و زندگی می کند.

احساس گناه زمانی که ادامه دار باشد، انگیزه هر گونه حرکت و پیشرفت را از شما می گیرد.می دانید چرا؟

چون همانطور که گفتیم غارتگر عزت نفس است که کسی که عزت نفس خود را از دست داده باشد شدیدا احساس بی لیاقتی و عدم شایستگی می کند. احساس عدم لیاقت همان چیزی است که از شما اجازه هر گونه رشد را می گیرد.

احساس گناه، نمی گذارد که شما لذت بردن را دوباره تجربه کنید و احساس لذت را از شما می گیرد.

احساس گناه، مانع از این می شود که شما از ته دل شادی کنید. شاد بودن را به منزله گناهی مجدد می داند و به شما خاطر نشان می کند که چطور می توانی شاد باشی وقتی چنین کاری انجام داده ای. واضح است که شما از ترس اینکه احساس گناه تان شدیدتر نشود از شادی کردن خودداری می کنید.

احساس گناه، با خود احساس طرد شدگی و عدم دوست داشته نشدن از طرف خداوند و اطرافیان را با خود به همراه دارد. معمولا کسی که بابت اشتباهی چنین احساس  دارد تصورش بر این است که خداوند دیگر او را دوست نداشته و توجهی به او نخواهد کرد. حتی منتظر عذابی سخت از طرف او هستند. همچنین فکر می کنند که از نظر دیگران نیز بی ارزش شده اند و دیگران برای آنها اهمیتی قائل نمی شوند.

احساس گناه

وای از روزی که احساس گناه در شما تبدیل به یک عادت شود و شما در کنار این احساس زندگی کنید. قطعا شما را تبدیل به فردی افسرده و بی هدف می کند و طراوت و شادابی را مانند غارتگری از زندگی شما می رباید.

آیا احساس گناه فوایدی هم دارد؟

صد البته احساس گناه با خود اثرات مثبتی دارد. اما تنها به دو شرط :

اولا بسیار کوتاه باشد و حالت تلنگر برای شما داشته باشد.

دوما شما را ترغیب به جبران و عدم تکرار اشتباه کند.

در غیر این صورت احساس گناه، هیچ فایده ای ندارد و فکر نکنید بااحساس گناه کردن و تلخ کردن زندگی به کام خودتان اشتباهتان جبران می شود. یا اینکه تصور کنید چون مستحق مجازاتید پس باید حالا حالاهااحساس گناه کنید. احساس گناه شما نه برای کسی که از شما ناراحت است فایده ای دارد و نه برای خودتان.

البته به نظر من اگر توانستید بدون اینکه احساس گناه کنید به فکر جبران و عدم تکرار آن بیفتید دیگر نیازی نیست که حتما آنرا تجربه کنید.

انواع احساس گناه :

احساس گناه از دو منظر قابل بررسی است :

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  قاتل عزت نفس چگونه به ما آسیب می زند؟

برای رهایی احساس گناه، مسلما لازم است که بین احساس گناه سالم و ناسالم تفاوت قئل شویم.باید ذهن خود را نسبت به انواع احساس گناه، شفاف کنیم تا بتوانیم با آن برخورد مناسبی داشته باشیم.

۱.احساس گناه سالم:

احساس گناه به خاطر یک کار اشتباه.

اگر در زندگی با چنین مواردی روبرو شدید احساس گناه شما سالم است :

چیزی را بدون اجازه صاحبش برداشته اید و یا اینکه سَرَکی در آن کشیده اید

درباره کسی از روی غرض و فقط چون از او خوشتان نمی آید حرفی زده اید.

برای اینکه حرفتان را به کرسی بنشانید به کسی توهین و یا بی احترامی کرده اید.

برای خودشیرینی و رسیدن به هدفتان، به دیگران دروغ گفته و آنها را فریب داده باشید.

خودتان یا دیگران را تحقیر و خرد کرده و پشت آنها را عمدا خالی کنید.

 1. احساس گناه ناسالم:

احساس گناه به خاطر کار درستی که فکر می کنیم اشتباه است.

مثل زمانی که به پیشنهاد دوستی جواب منفی داده ایم چون بر اساس منطق و قوه تعقل مان به این نتیجه رسیدیم که نباید انجامش دهیم اما دائم خودخوری می کنیم که چرا جواب رد دادیم، نکند ناراحت شده باشد، نکند فکر کند که من نمی خواستم کمکش کنم و یا افکاری از این دست.

به طور کل در موارد زیر ما نباید احساس گناه داشته باشیم :

وقتی به دنبال لذت بردن از زندگی هستید

وقتی از دیگران توقع داشته باشید که با شما محترمانه برخورد کنند.

وقتی عقاید و احساسات خود را صادقانه ابزار کرده اید بدون اینکه قصد تغییر عقاید دیگران را داشته باشید.

از هر آنچه که توی زندگی خداوند به شما داده نهایت لذت را ببرید.

وقتی در موردی کاری از دستتان بر نمی آید.

در هر دو مورد احساس گناه داشتن اشتباه است و بی فایده است. چرا که هیچ کمکی به شما نمی کند و فقط فرصت، انگیزه و حس و حال شما را برای جبران اشتباه می گیرد.

چطور می توان احساس گناه را درمان کرد؟

و اما راه های درمان احساس گناه چیست :

۱.پذیرش و به زبان آوردن آن :

اولین گام در درمان و رهایی از احساس گناه پذیرش این مسئله است که ما دچاراحساس گناه شده ایم. وقتی احساس گناه کردید، پیش خودتان اعتراف کنید : که وای…دوباره احساس گناه دوباره به سراغم آمد. همین که به زبان می آورید، خودش سبب احساس سبکی و راحتی می شود و همین مسئله می تواند شروعی قدرتمندانه برای ادامه مسیردرمان احساس گناه باشد.

۲. تشخیص سالم و ناسالم بودن آن :

در قسمت اواع احساس گناه در همین مقاله توضیح دادیم که چطور باید تشخیص دهیم که احساس گناه مان سالم است یا ناسالم. برای تشخیص آن می توانیم سوالات زیر را نیز از خود بپرسیم :

احساس گناه

۱.آیا عمل من به دیگران آسیبی رساند؟

۲.آیا این عمل کاملا بی فایده بود و نفعی برای کسی نداشت؟

۳.آیا رفتار من خارج از ادب و نامحترمانه بود؟

۴.آیا واقعا من مقصر اتفاقی که افتاده هستم؟

اگر پاسخ شما به این سوالات خیر است پس یعنی احساس گناه شما ناسالم است و شما نباید به آن ادامه دهید و اگر بله است پس احساس گناه تان سالم است و باید آن را درمان کرد.

۳.اقدام کنید

اگر لازم است جبران کنم چه طور می توانم این کار را انجام دهم :

اگر واقعا فکر می کنید که اشتباه کرده اید، پس بهترین راه رهایی از آن جبران آن است.به این فکر کنید که چطور و از چه راهی می توانم جبران کنم. به جای صرف انرژی برای تحمل کردن احساس بدِ گناه، تلاش کنید که بهترین راه جبران اتفاق افتاده چیست. انرژی تان را برای پیدا کردن بهترین راه حل مصرف کنید.

احساس گناه

چنانچه برای جبران اقدام کردید و تحت هیچ شرایطی موفق نشدید، دیگراحساس گناه معنایی ندارد. چون شما تمام توان خود را برای جبران هزینه کرده اید. ( البته اگر اینطور باشد)

۴.در نهایت خودتان را ببخشید

حتما در یک مقاله مفصل به این موضوع که چطور باید خودمان را ببخشیم خواهم پرداخت اما همین قدر بدانید که با انجام مراحل بالا تقریبا مرحله ۴ یعنی بخشیدن خودتان نیز عملی می شود.هنگامی که خودتان را می بخشید احساساتی نظیر احساس گناه، شرمندگی، حقارت، پشیمانی و تنهایی نیز از شما دور می شوند و احساس رها بودن پیدا می کنید.

4686701

در نهایت رهایی از این احساس به شما کمک می کند عزت نفس از دست رفته را برگردانید و دوباره تبدیل به فردی با عزت نفس شوید که می تواند از زندگی اش لذت ببرد و با انگیزه مجدد به سمت خواسته هایش حرکت کند. در واقع بعد از اینکه یاد گرفتید یک بار از احساس گناه رهایی یابید بازهم می توانید این کار را انچام دهید و روش کنار آمدن با آن را فرا می گیرید.

اگر این مقاله را مفید دیدید و می خواهید از سایر فایل های و مقالات آموزشی ما با خبر شوید و استفاده کنید می توانید در دوره رایگان سایت شرکت کنید. فقط کافی است که ایمیل خود را در قسمت مربوطه وارد کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://hamedmatin.com/?p=619
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
حامد متین
مطالب بیشتر

نظرات

5 نظر در مورد احساس گناه چیست؟| چطور می توان احساس گناه را درمان کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. صمیمانه و از اعماق وجودم از روشنگری و اطلاعاتی که در این صفحه در اختیار عموم قرار دادید ممنونم . خودم به شخصه فهمیدم و آرام شدم . از شفافیت و زبان ساده و نیز کامل بودن مقاله سپاس گذارم .

  ۳

  1. سلام خدمت سرکار خانم زهرای بزرگوار
   خیلی خوشحالم که این مطلب توانسته نظر شما رو جلب کنه و ممنونم که نظر ارزشمند خودتونو با ما درمیون گذاشتید

   ۴

 2. ممنون از مقاله ارزشمندتون.بیشتر افرادی که قدر خیلی از فرصت ها و نعمت هایی که داشتند و ندونستند و حالا هیچ راهی برای بازگشت ندارند، این احساس گناه براشون درونی شده و داره باهاشون زندگی میکنه و موندن تو این وضعیت یعنی نابودی.

  ۲