آیا برای داشتن اعتماد به نفس بالا، باید پولدار باشیم؟

یکی از سوالاتی که همواره ذهن انسان ها را در همه زمان ها در طول تاریخ به خود مشغول کرده و میکند این مسئله است که آیا پول و میزان درآمد ما در بالا و پایین رفتن اعتماد‌به‌نفس‌مان نقش دارد یا خیر…!؟ آیا اعتماد به نفس در انسان به پر یا خالی بودن جیبش یا حساب بانکی اش وابسته است یا خیر؟

در این مقاله عمدا به جای کلمه ثروت از کلمه پول استفاده کردم.زیرا همانطور که می دانید تعریف ثروت بسیار گسترده است و موارد زیادی را شامل می شود. گاهی ثروت می تواند یک خانواده خوب، یک همسر خوب، فرزندانی سالم، آگاهی، رضایت قلبی از زندگی و حتی دوستان خوب باشد.

اما زمانی که می گوییم ” پول” دقیقا میدانیم منظورمان خود پول و کل چیزهایی که قابل تبدیل شدن به پول هستند است.مثل املاک، ماشین، مغازه، طلا و غیره.

وابستگی پول و اعتماد به نفس به یکدیگر :

اینکه عده ای اعتماد به نفس و میزان درآمدشان به یکدیگر به شدت وابسته است، مسئله ای غیر قابل انکار است.خیلی از انسان ها چون پول دارند اعتماد به نفس هم دارند و دقیقا با کم و زیاد شدن پولشان، اعتماد به نفسشان نیز کم و زیاد می شود.اینکه ما به واسطه درآمد بالای خود اعتماد به نفس داشته باشیم خیلی خوب است اما این مسئله زمانی دردسر ساز می شود که بر حسب یک اتفاق، میزان زیادی از پولمان را از دست می دهیم.اینجاست که اعتماد به نفس ِ وابسته به پولمان نیز سقوط میکند و ما تبدیل به فردی فاقد اعتماد به نفس می شویم.

ارتباط پول با اعتماد به نفس چطور باید باشد؟

اعتماد به نفس به جای اینکه به میزان درآمد ما یا پول ما وابسته باشد باید به “مهارت های کسب درآمد” ما تکیه کند.اگر انسانی مهارتی داشته باشد که بتواند توسط آن مهارت، درآمد داشته باشد آنگاه چون مهارت در انسان از دست رفتنی نیست، پس دیگر نگرانی در مورد اینکه یک روز ممکن است آن را از دست بدهد ندارد. و اگر زمانی میزان قابل توجهی از دارایی خود را ازدست داد ، می داند که هنوز مهارت هایی دارد که بتواند با استفاده از آنها مجددا کسب درآمد کند و این نکته سبب خودباوری و انگیزه ای برای شروع مجدد و البته شروعی همراه با اعتماد به نفس می شود.

پس ما باید سعی کنیم اعتماد به نفس خود را به جای حساب بانکی مان به میزان مهارت هایمان گره بزنیم.

 

چکار کنیم تا اعتماد به نفس مان بالا رود؟

هر چه میزان مهارت های انسان بالا رود اعتماد به نفس او نیز افزایش می یابد. ازآنجا که به صورت اجتناب ناپذیری اعتماد به نفس  به مهارت ما در کسب درآمد وابسته است پس باید تلاش کنیم تا می توانیم در یادگیری این مهارت کوشا باشیم.علت این وابستگی این است که استقلال مالی ما به میزان درآمدمان بستگی دارد. و استقلال مالی از آن دسته ویژگی هایی است که در میزان عزت نفس و اعتماد به نفس یک فرد واقعا موثر است.

اگر شما جز کسانی هستید که مهارتی دارند و از آن درآمدی کسب می کنند، خوب می شود اگر یک مهارت جدید یاد بگیرید که توسط آن بتوان پول درآورد.و یا اینکه به فکر افزایش درآمد خود از مهارت فعلی تان باشید. البته اگر واقعا احساس نیاز می کنید.

اما اگر جز کسانی هستید که درآمدی ندارید با خود بیندیشید و بر روی یک کاغذ بنویسید چه مهارت هایی دارید که دیگران حاضرند به خاطر کارهایی که شما می توانید با آن مهارت ها انجام دهید به شما پول بدهند.اگر مهارتی را در خود نیافتید حتما برای یادگیری یک مهارت اقدام جدی بکنید. زیرا انسانی که مهارتی نداشته باشد که بتواند با آن درآمدی بدست آورد احتمال بسیار قوی اعتماد به نفسش پایین و یا حداقل در معرض خطر جدی خواهد بود.