hamedMatin-logo

دانلود درس هفتم دوره رایگان عزت نفس

 

دانلود درس هفتم دوره رایگان عزت نفس :

موضوع این جلسه از آن دست جلساتی است که مطمئن هستم برانون شندینی و جالب خواهد بود.چون خیلی ها درگیر آن هستند و می خواهند بدانند که چطور باید این مشکل شان را حل کنند.

در این درس من موضوعات زیر را تعریف وبررسی کرده ام :

۱.کم رویی

۲. پررویی

۳.اضطراب اجتماعی

۴.آیا شما اضطراب اجتماعی دارید؟

۵.چطور پر رویی و کم رویی خود را کنترل کنیم؟

در این فایل صوتی شما متوجه می شوید که آیا کم رویی خوب است یا پررویی و اینکه کدام باشید بهتر است.

حتما مشتاق هستید تا بدانید که محتوای درس هفتم چیست. پس برای دانستن این موضوع فقط کافی است که بر روی دکمه زیر کلیک کنید تا این درس دانلود شود :

 

محتوای متنی جلسه هفتم دوره رایگان عزت نفس برای کسانی که دوست دارند و ترجیح می دهند که این درس را مطالعه کنند :

سلام می کنم به شما عزیزان و همراهان گرامی

با یک فایل دیگه در خدمت شما هستم از دوره صوتی و رایگان عزت نفس و اعتماد به نفس شالوده شخصیت ما

این بار می خوام در مورد یه موضوع جالب صحبت کنم که مطمئنم دغدغه ذهنی خیلیاست

امروز می خوام راجع به پررویی و کم رویی حرف بزنم…

بعضیا فکر می کنن آدمای پررو، همونقدری که رو دارن به همون اندازه هم عزت نفس و اعتماد به نفس دارن

اما من به شما می گم که اصلا اینطور نیست…

ولی قبل از اینکه بخوام در موردش به شما توضیحاتی ارائه بدم، ترجیح میدم که اول پررویی رو تعریف کنم.

پر رویی

پررو معمولا توی عرف جامعه به کسی میگن که نظر و حرف دیگران تقریبا براش ارزشی نداره، تحت هر شرایطی به خواسته اش می رسه حتی اگر اون خواسته حقش نباشه و  خیلی اوقات هم حق دیگران رو پایمال می کنه و معمولا هم آدم پرخاشگریه …. نهایتا و خیلی خلاصه  بگم هر کاری که دلش می خواد انجام میده.

با توجه به این تعریف ، صراحتا عرض می کنم که آدم پررو از عزت نفس پایینی برخورداره….و به جای عزت نفس، در حضور دیگران بیشتر تکبر و غرور داره…و در خلوت با خودش احساس تهی بودن می کنه…این مسئله رو من در آدمای پررو اطراف خودم به وضوح دیدم…

اگر پر رویی این باشه طبیعتا من توصیه نمی کنم که شما پررو باشین…چون نتیجه نهایی  پررویی به ضرر شما خواهد بود و باعث میشه از چشم اطرافیان تونم بیفتید…

اما کم رویی چیه؟

یکی از مشکلات و معضلاتی که خیلیا باهاش درگیرن بحث  خجالت و کم روییه…که معمولاً از اثرات کمبود عزت نفس و اعتماد به نفس است.

اصطلاح کم رویی معمولاً به کناره گیری، اضطراب و یا احساس ناراحتی در وضعیت‌های برقراری رابطه با دیگران مثل گفتگو، ملاقات با جنس مخالف، پرسیدن سؤال، ملاقات افراد جدید، صحبت با تلفن، حل تعارضات، صحبت در مورد خود و ابراز نیاز و خواسته خود اشاره دارد. افراد کم رو در مقایسه با سایر افراد از لحاظ اجتماعی منزوی‌ترند.

اضطراب اجتماعی :

البته مفهوم دیگری به نام «اضطراب اجتماعی» وجود دارد که با کم رویی تفاوت دارد اما به یکدیگر مرتبط‌اند.

اضطراب اجتماعی به تجربه نگرانی یا ناراحتی در وضعیت‌هایی که احتمال دارد افراد، مورد مشاهده و بررسی و یا مورد قضاوت دیگران قرار گیرند اشاره دارد. برای مثال خیلی از افراد که خجالتی هم نیستند در وضعیت‌های مانند صحبت کردن در جمع، خوردن و نوشتن جلوی دیگران، استفاده از حمام عمومی، اجرا کردن  نمایشی یا حرکتی  ویا ابراز احساسات کردن،در حضور دیگران یا ورزش در باشگاه عمومی دچار ناراحتی می‌شوند یعنی لزوما همه افرادی که اضطراب اجتماعی رو تجربه می کنن کم رو نیستند، اما معمولاً افراد کم رو و خجالتی زمانی که باید با دیگران تعامل کنند دچار اضطراب اجتماعی می‌شوند. با این حال مواقعی وجود دارد که حتی افرادی که کم رو نیستند نیز ممکن است دچار اضطراب اجتماعی شوند.. پس اگه بخوام  به طور خلاصه بگم اگر کسی درباره دستپاچه شدن یا مورد انتقاد و قضاوت قرار گرفتن در یک وضعیت اجتماعی و عملی، احساس نگرانی کند، آن فرد دچار اضطراب اجتماعی است؛ اما اگر فرد معمولاً از تعامل با دیگران احساس ناراحتی کند، ممکن است به عنوان فردی کمرو توصیف شود. پس مجددا  تاکید می کنم که هم افراد کم رو و هم کسانی که کم رو نیستند ممکنه در مواقعی دچار اضطراب اجتماعی بشن. پس هم کم رویی و هم اضطراب اجتماعی در بعضی مواقع تجربیات طبیعی هستند؛ و اگر بعضی وقت‌ها به تعداد کم برایتان پیش می آید فکر نکنید که کم رو هستید یا اضطراب اجتماعی دارید.

کم رو و خجالتی بودن درجات مختلفی دارد. به عنوان مثال بعضی‌ها آنقدر کم رو هستند که حتی جواب دادن به تلفن برایشان مشکل است؛ اما عده‌ای این قبیل مسائل را ندارند و جلوی جمع صحبت کردن برایشان سخت است که البته این صحبت در جمع معمولاً برای اکثر انسان‌ها جز سخت‌ترین کارهاست.

در هر صورت علت اصلی کم رویی به خاطر پایین بودن عزت نفس و اعتماد به نفس است که با توجه به مسائلی که تا کنون گفته شد امری مشخص و واضح است. پس خبر خوب اینکه از آنجایی که کم رویی و خجالتی بودن به عزت نفس و اعتماد به نفس مرتبط هستند در نتیجه شما هر تلاشی که برای برطرف کردن یکی از این دو مشکل انجام دهید قطعاً روی مورد دیگه هم تأثیر خواهد گذاشت. یه طور مثال اگر شما تلاش کنید که عزت نفس خود را تقویت کنید آنگاه به صورت ناخودآگاه به برطرف کردن مشکل کم رویی خود نیز کمک خواهید کرد و اگر سعی در حل کم رویی خود داشته باشید به بالا رفتن عزت نفستان کمک کرده‌اید.

نهایتا باید اینطور جمع بندی کنم که نه پررویی و نه کم رویی هیچکدوم خوب و مناسب نیست…بلکه بهتره ما از عزت نفس و اعتماد به نفس بالا برخوردار باشین تا در همه شرایط رفتار درستی داشتی باشیم…

این جلسه سوال من از شما اینه که با توجه به مواردی که گفته شد شما آدم پررویی هستین یا کم رو؟

چند مورد از مواردی که با پررویی و کم رویی خودتون مواجه شدین بنویسید

مثلا ممکنه که قرار بوده با کسی ملاقات کنین اما روتون نشده

یا اینکه یه چایی عجله داشتین و با پررویی حق کسی دیگه رو خوردین و جاشو گرفتین یا هر موردی که برای شما پیش اومده

 اما یک تمرین عملی برای آدمای پررو :

گاهی اوقات خودتون حق تون رو به کس دیگه ای بدید و اینکار رو عمدا انجام بدین…

تمرین عملی برای آدمای کم رو :

راهکار من برای آدمای کم رو اینه که توی هر موردی که کم رویی بیشتری دارین وارد بشین و اون کاری رو تا به مدتی به عنوان هدف اصلی تون انجام بدید….مثلا اگر روتون نمیشه وارد مغازه ها بشین و ازشون قمیت اجناس شونو بپرسین یه مدتی اینکار رو انجام بدید….میتونین چند بار اول با دوستانتون برید….اما بعدش سعی کنین این کاررو تنهایی انجام بدید….بعد از مدتی می بینید که کم رویی تون توی این زمینه به طور کامل از بین رفته….امتحانش کنید….مطمئن باشید که نتیجه می گیرید.

 

  سیداسلام موسوی نسب درچهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷

  مرسی از تلاشهایتان درتهیه این مجموعه؛راضی بودم مخصوصا این قسمت (درس ۷)عالی بود؛ضمنا درس ۶ برای من نیومد توی اسپم هم نبود متشکرم

   حامد متین حامد متین درچهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷

   سپاسگزارم از شما
   درس ۶ به ایمیل تون مجددا ارسال میشه