hamedMatin-logo

دانلود درس ششم دوره رایگان عزت نفس

دانلود درس ششم از دوره رایگان عزت نفس :

در درس ششم در مورد نشانه های عزت نفس بالا صحبت می کنم. در مورد اینکه افراد با عزت نفس بالا چه نشانه هایی دارند و برای اینکه ما هم عزت نفس بالایی داشته باشیم باید چه مدلی باشیم و چه خصوصیاتی داشته باشیم.

قبل از اینکه به سراغ درس ششم برویم اجازه بدهید مروری کوتاه و خیلی خلاصه بر درس های گذشته باشیم :

۰. در درس مقدماتی به معرفی مدرس دوره ( حامد متین) و همچنین توضیحاتی مهم و تکمیلی در مورد دوره و نحوه استفاده از آن پرداختیم.

۱.در درس اول مفاهیم پایه و بنیادین در این مورد را به تفصیل توضیح دادیم و گفتیم که عزت نفس، اعتماد به نفس و خودباوری به چه معناست.

۲.در فایل جلسه دوم اگر خاطرتان باشد راجه به فواید و اهمیت داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس در زندگی مطالبی را عنوان کردیم و دانستیم که تا چه اندازه مهم است که ما در زندگی مان از این ویژگی ها بهره مند باشیم.

۳.در این درس در مورد بحث اولویت ها صحبت شد و گفته شد که آیا در حال حاضر لازم است که ما عزت نفس و اعتماد به نفس خود را بسازیم یا اینکه کارهای مهمتر از این داریم و می توانیم این فرآیند را به بعدها موکول کنیم.

۴.در درس شماره ۴ ما به یک پرسش بسیار مهم پاسخ دادیم و آن اینکه آیا عزت نفس و اعتماد به نفس قابل ساختن هستند یا خیر؟ آیا می شود این دو ویژگی را پرورش داد؟ اگر در کودکی خرد شده باشند چطور؟

۵. و نهایتا در درس پنجم انواع اعتماد به نفس را توضیح دادیم و گفتیم که اعتماد به نفس بر چهار نوع است و ممکن است ما در زمینه های مختلف هر چهار نوع را در وجودمان داشته باشیم.

 

حال نوبت به این می رسد که به سراغ درس ۶ برویم و بدانیم که نشانه های عزت نفس بالا در زندگی ما چه می تواند باشد.

برای دانلود این درس کافیست که بر روی دکمه زیر کلیک کنید :

مطالعه فایل متنی این جلسه :

سلام دارم خدمت همه شما عزیزان که همچنان با ما همراه هستید در دوره صوتی رایگان عزت نفس و اعتماد به نفس شالوده شخصیت هر انسان

به درس ششم از این دوره رسیدیم

توی این درس میخوام نشانه های افرادی رو که از عزت نفس بالایی برخوردارند برای شما بازگو کنم تا بدونیم که آدمایی که از این سطح عزت نفس برخوردارند رو چطور میشه شناخت.

یکی از مهمترین شاخصه های افراد با عزت نفس اینه که اونا اصلا مغرور و متبکر نیستن. گرچه بعضیا به خاطر عدم شناخت صحیح از عزت نفس و عدم توانایی تشخیص  تفاوت های عزت نفس و غرور گمان می کنند که افرادی که از این ویژگی برخوردار هستن، آدمای مغروری هستند .اما باید بدونید که افراد با عزت نفس خودشون رو خیلی دوست دارند و جالب اینجاست که دیگران رو هم خیلی دوست دارن. اما افراد مغرور فقط خودشون رو دوست دارن.نهایتا همین قدر بدونیم که افراد با عزت نفس توانایی هاشون رو به رخ دیگران نمی کشن و انسان های متواضعی هم هستن.

متاسفانه تعداد افرادی که از عزت نفس بالا برخودار باشند زیاد نیست، اما هستند کسانی که انقدر عزت نفس دارند که تا حدودی بتوانند زندگی و فعالیت هایشان رو پیش ببرند.البته این دسته آدما زندگی عادی شونو رو پیش می برن اما یکی از این مورد رو نیمتونن تجربه کنن :

۱-موفقیت ها ی چشمگیر و رسیدن به خواسته های و آروزهای بزرگ شوم

۲- اگر هم به آروز ها شون برسون به خاطر اینکه همچنان از عزت نفس کم رنج می برن، خیلی نمیتونن از دستاوردهاشون لذت ببرن دقیقا مثل بعضی از بازیگرها و خواننده های موفق بزرگ دنیا که گرایش به مواد مخدر پیدا کردند یا دست به خودکشی زدند.

مورد دوم اینه که افرادی که عزت نفس بالایی دارند معمولا نقاط قوت و ضعف خودشون رو می شناسن. و جالبه بدونید که به خاطر نقاط ضعف شون نه تنها احساس حقارت نمیکنن، بلکه بعضی از اونا رو برای دیگران با خنده تعریف میکنن و خودشون هم میخندند.مثلا دست خط بدشون یا اینکه چقدر بد نقاشی میکشن رو برای دیگران می گن و میخندن….البته ناگفته نمونه برای برطرف کردن نقاط ضعف شون هم تلاش می کنن.

افراد با عزت نفس استقلال عمل دارند. یعنی اینکه نگاه نمی کنن که دیگران چکار میکنن اونا هم همون کارو بکنن. بلکه از خودشون استقلال نظر و عمل دارند. البته اگر دیگران کار درستی انجام بدن اونا هم از انجام اون کار درست فقط چون شبیه دیگرانه دست نمی کشن.

کسانی که عزت نفس دارند آدم های بسیار مسئولیت پذیری هستند. هر کاری که انجام میدن مسئولیت شو به عهده می گیرن، اگر اشتیاهی کنن مسئولیتشو به عهده می گیرن. به هیچ وجه عادت ندارن خطاهاشونو بندارن به گردن دیگران و یا اینکه ناکامی هاشونو بندازن گردن خدا.

آدمایی که از عزت نفس بالایی دارند برای خودشون و دیگران احترام بسیار بالایی برخوردارند و همچنین معتقدند که کسی که بیشترین نقش رو توی زندگی شون داره، خودشونن.

این افراد بسیار انتقاد پذیر هستند  و همواره به انتقادات دیگران راجع به خودشون خوب گوش میدن و حاضر هستن که بابت اون انتقادات حتی تشکر می کنند و به نقد های وارده فکر میکنند و در صورت لزوم برطرشون می کنند.

اگر شکست بخورن، شکست رو قبول میکنن و هیچوقت به خاطر شکست هاشون خودشون رو تحقیر نمی کنن و عزت نفس شون رو به نتایج کاراشون گره نمی زنن. یعنی اینجوری نسیت که اگر در کاری موفق بشن عزت نفس داشته باشن، اگر شکست بخورن عزت نفس شون نابود بشه. بلکه همواره عزت نفس دارن. فقط ممکنه شکست باعث بشه کمی خدشه دار بشه که اون هم سریع ترمیمش می کنند.

این جور افراد در بحث با آدما اشتباه کنن حاضر به اعتراف هستن و حرف درست را از هرکسی که گوینده آن باشد قبول می کنند. اگر نظر شان در مورد چیزی تغییر کند بدون اینکه بترسند اعلام می کنند که نظرشون راجع به مسئله ای تغییر کرده و جور دیگه ای فکر میکنن.

افراد با عزت نفس بالا به راحتی تسلیم مشکلات نمی شن و معمولا جز آخرین افرادی هستن که ناامید میشن. اونا همیشه به دنبال راه حل برای مسائل مختلف زندگی شون می گردند و شاید تعجب کنید اگه بدونید افراد با عزت نفس معمولا انسان های خلاقی هستند. شاید بپرسید که چه ربطی داره. زمان این فایل اقتضا نمیکنه که این مورد رو براتون توضیح بدم اما توی کتاب مهم تر از مهم این مسئله خیلی خوب باز کردم و شرح دادم.

و یکی از مهمترین مشخصه های این افراد اینه که اونا به تفاوت های فردی بین انسان ها اعتقاد دارن و خودشون را به هیچ عنوان با دیگران مقایسه نمی کنن و این مسئله کاملا براشون حل شده اس و میدونن که نباید با همه آدما به یک شکل رفتارکرد.

و موارد آخر اینکه معمولا دیدگاه افراطی به مسائل و آدمها ندارند و کمتر تعصب دارند.همچنین معتقدند همه انسان ها ارزش های و قابلیت های بسیاری دارند که فقط کافیه روی اونا کار بشه تا استعدادهاشون شکوفا بشه.

البته اینو بگم که نشانه های افراد با عزت نفس بالا بیشتر از اینهاست اما مواردی که در این فایل بهشون اشاره شد از مهمترین نشانه های این افراد بود.

حالا نوبت به تمرین شما میرسه :

کدوم از نشانه هایی که گفته شد در شما وجود داره و کدوما در شما نیست.

لطفا از  ۱ تا ۱۰ به خودتون برای هر کدوم از نشانه نمره بدید.۱ به معنای کمترین مقدار و ۱۰ به معنای بیشترین مقدار.

اگر این نشانه هارو اصلا ندارین عدد صفر رو قرار بدین.

این کار باعث میشه بدونین که توی کدوم زمینه ها باید بیشتر کار کنین و وقت بزارین تا عزت نفس تون تقویت بشه

 

 

  محمد نظر حزین یار دردوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷

  سلام دوست خوبم وقت شما بخیر؛
  درسهای اول تا پنجم را بصورت گذرا مطالعه نمودم و از صدای خوب شما لذت بردم، اما درس ششم شما واقعأ آموزنده ودرخورستایش است، موفق باشیدو به امید ادامه ی چنین شاهکارهای اجتماعی شما.

   حامد متین حامد متین دردوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷

   سلام خدمت جناب حزین یار عزیز
   سپاسگزارم از شما
   حتما فعالیت ما در جهت آموزش و آگاهی در زمینه عزت نفس، اعتماد به نفس و خودکارآمدی ادامه خواهد داشت

  nazila درسه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶

  ba salam
  jalase Aval nemidonestam moshkelam chiye, ama Alan fek minonam ezat nafse payini daram. in masale kheili yajram mide. tavanayiam shayad az yeseri bishtare ama kheili dir be cheshm miad. kheili vagta az ona nemitonam estefade konam.rahat nemitonam nazaramo begam mitarsam eshtebah bashe. shadidan niaz daram in masala ro hal konam
  mamnoon
  omidvaram rozi berese ke betonam shakhse ba etemad be nafs va ezate nafse balayi basham.
  mamnon

   حامد متین حامد متین درسه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶

   سلام به شما دوست بزرگوار
   مواردی که فرمودید مربوط به هر دو موضوع بود. هم عزت نفس و هم اعتماد به نفس
   توصیه می کنم این ویدئو را تماشا کنید که خیلی بهتون در تفکیک این دو مهارت کمک زیادی می کنه :
   http://hamedmatin.com/?p=2281
   اگر واقعا بخواین که عزت نفس و اعتماد به نفس تون رو ارتقا کنید می تونید اینکارو انجام بدید.
   اراده انجام این کار از شما و راهکار از ما