چگونه در زندگی فردی جسور باشیم و بتوانیم رفتار جرات مندانه داشته باشیم؟

جسور بودن از آن ویژگی هایی است که تقریبا همه آدم ها دوست دارند آن را داشته باشند اما نمی دانند واقعا چطور باید جسور باشند.

حتی گاهی مرز بین جسارت و حماقت را گم می کنند و نمی دانند که آیا در شرایط موجود باید جسور باشند یا خیر.

البته اگر از من بپرسید می گویم گاهی سکوت، یعنی جسارت. گاهی فریاد زدن یعنی جسارت. گاهی صبر کردن،مسئولیت پذیری، عاقلانه رفتار کردن و گاهی صداقت داشتن و دروغ نگفتن یعنی جسور بودن.

پس در هر شرایطی باید جسور بود. مگر جایی که جسارتت حقی از آدمها ضایع کند.

در نهایت جسور بودن یک انتخاب است. کسانی که در زندگی جسارت را “انتخاب” نمی کنند محکوم به ترسیدن و تحمل شرایطی هستند که اصلا دوستش ندارند.


جسارت یعنی چه و جسور به چه فردی گفته می شود؟

جسارت در فرهنگ لغت به معنای دلیری،بی باکی، بی پروایی و در نهایت گستاخی هم آمده است.البته ما در این مقاله با معنی منفی آن چندان کار نداریم. ولی اگر در صحبت های روزمره بین افراد این جملات را شنیدید بدانید منطور از جسارت همان گستاخی است. مثلا :

بنده قصد جسارت نداشتم…

جسارته ولی اگه میشه این کار رو انجام بدید.

هدف از به کار بردن این جملات در واقع یک جور اظهار ادب است.

اگر برگردیم به معنای اصلی جسارت که بی باکی و دلیری است، به این نتیجه می رسیم که :

هر گاه فردی بدون ترس و با شجاعت، گفتار یا رفتار و یا حتی عقیده ای را ابراز کرد می توانیم بگوییم او فردی جسور است.

برای دانلود و گوش کردن به فایل صوتی این مقاله می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید :

آیا لازم است واقعا جسور باشیم؟

جسارت داشتن از ملزومات زندگی هر انسانی در روی کره زمین است و از آن دسته ویژگی هایی است که بدست آوردن ویژگی های دیگر در سایه داشتن آن محقق می شود.

فرض کنید که می خواهید که یکی از آلات مویسقی را یاد بگیرید. اول از همه باید جسارت داشته باشید که تصمیم بگیرید. سپس جسارت داشته  باشید که به دنبال آموزش آن بروید. سپس جسارت داشته باشید که آنقدر اشتباه کنید تا آن را یاد بگیرید. سپس جسارت کنید و به سطوح بالاتر یادگیری بروید.

می بینید….در همه مراحل یادگیری، البته نه فقط در موسیقی بلکه در جای جای زندگی باید جسارت داشته باشید. جسارت آنقدر مهم است که وینستون چرچیل ( نخست وزیر سابق کشور انگلستان و از سیاست مدارترین افراد جهان) در مورد آن گفته است که :

جسارت مهمترین ویژگی یک انسان است. زیرا سایر ویژگی ها به آن بستگی دارد.

 

چکونه جسور باشیم؟

این مثال یادگیری آلات موسیقی را تعمیم دهید به کل زندگی.

حتما در زندگی تان یکی موارد زیر اتفاق افتاده :

۱. فردی حق تان را خورده و شما چون که ترسیدید نتوانستید حق تان را بگیرید.

۲. کسی را دوست داشتید ولی هیچ وقت جرات نکردید که به او بگویید دوستش را دارید و نهایتا او را از دست داده اید.

۳. با افرادی ارتباط داشته اید که با رفتار و گفتار شان شما را ناراحت می کردند اما می ترسدید که به آنها بگویید که این کار را نکنند.

۴. دوست داشته اید کاری را انجام دهید ولی از اینکه مردم یا اطرافیان تان ممکن است چی بگویند واهمه داشته اید.

۵. می خواستید کاری را شروع کنید اما از اینکه نکند شکست بخورید ترسیده اید.

۶. فرصت های مهم زندگی را از دست داده اید فقط چون شهامت استفاده از آنها را نداشته اید.

۷. سالها از موضوعی رنج کشیده اید و آن را تحمل کرده اید چون جرات رویارویی با آن را نداشته اید.

۸. خیلی وقت است که دیگر نمی توانید به زندگی با همسرتان ادامه دهید اما شجاعت جدا شدن از او را ندارید.

۹. افرادی هستند  در اطرافتان که به شما زور می گویند و شما جسارت ایستادن مقابل آنها را ندارید.

۱۰. جلوی جمع بارها و بارها می خواستید عقایدتان را ابراز کنید اما از اینکه نکند شما را آشکارا یا در دل خودشان مسخره کنند ترسیده اید.

۱۱. شغلمان را دوست نداریم و با اینکه خیلی کار می کنیم اما از درآمد خود راضی نیستم ولی می ترسیم که آن را تغییر دهیم.

۱۲.در روابط عاطفی با فردی بودیم و می دانستیم که ما را دوست ندارد اما شهامت جدا شدن از او را نداشتیم تا اینکه او ترک مان کرد.

و موارد مشابهی که در زندگی روزمره یا در گذشته ما بارها اتفاق افتاده اند و ما از این که چرا جسارت نداریم، ناراحت و ناامید شده ایم و گاهی هم خسته که تاکی قرار است این طوری باشیم.

اگر انسان نخستین جسارت خارج از شدن از غار را نداشت الان نسل ما خیلی سال بود که منقرض شده بود.

اگر در طول تاریخ انسان های بزرگی نبودند که جسارت دنبال کردن کنجکاوی ها و خواسته هایشان را نداشتند الان ما این همه امکانات و آسایش نداشتیم.

در هر برهه ای زمان فردی بوده که جسارت به خرج داده و در مسیری قدم گذاشته که شاید دیگران شهامت آن را نداشتند و دقیقا به همان دلیل چیزهایی را بدست آورده که دیگران در حسرت داشتن آنها ماندند.هرکاری که بخواهیم انجام دهیم در اولین گام باید جسور باشیم تا بتوانیم به مرحله بعدی دست پیدا کنیم.تا کی باید داستان های شجاعت و موفقیت افراد دیگر را بشنویم و با خودمان زمزمه کنیم که اگر از این اتفاق و آن اتفاق نمی ترسیدم من هم موفق می شدم.تا کی قرار است به خودمان دروغ بگوییم و بهانه بتراشیم که اگر شرایطش را داشتم کاری را که باید می کردم.غافل از اینکه اگر جسارت داشتی شراط هم تغییر می کرد.

یادمان باشد که اگر می خواهیم تغییر کنیم، حال هر تغییری که باشد، قبل از هر چیز باید و باید جسور باشیم و جرات داشته باشیم که در قدم در مسیر تغییر بگذاریم.تغییر و به دنبال آن پیشرفت، بدون جسارت داشتن کاملا بی معنی و قطعا محکوم به شکست است.

رابطه عزت نفس و اعتماد به نفس با جسور بودن :

یکی از شاخص های بارز افراد با عزت نفس، داشتن جسارت است. در واقع فردی که عزت نفس دارد قطعا فردی جسور است که توانایی ابراز وجود دارد و برای خودش به عنوان یک انسان، ارزش و احترام بسیاری قائل است.جسارت و عزت نفس با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند. یعنی با افزایش عزت نفس، شما تبدیل به فردی جسور می شوید. و برعکس، چنانچه روی بالا رفتن جسارت خود کار کنید، عزت نفس تان نیز تقویت می شود.

پیشنهاد می کنم از مقاله زیر دیدن کنید :
مقاله عزت نفس چیست؟ ( همراه با یک ویدئو)

و اما در مورد اعتماد به نفس هم با توجه به تعریف آن باید بگویم که هر چه اعتماد به نفس شما در انجام کاری بیشتر باشد، جسارت شما هم در آن کار بالاتر است. و جالب اینکه پیش نیاز داشتن اعتماد به نفس در هر کاری دقیقا جسور بودن و نترسیدن است.

پر واضح است که آدم های ترسو عزت نفس ندارند و عزت نفس از آنجایی شروع می شود که جسارت خودش را نشان دهد.

حتی برای ساختن عزت نفس و اعتماد به نفس تان نیز نیاز دارید جسور باشید.

چنانچه می خواهید عزت نفس و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید که به دنبال آن جسارت شما نیز تقویت می شود پس پیشنهاد می کنم حتما در دوره رایگان و غیر حضوری سایت شرکت کنید. فقط کافیست که ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید :

چگونه جسور باشیم؟

فکر می کنم واضح شد که چرا باید شهامت داشته و فردی جسور باشیم. اما نوبت به این می رسد که اگر بخواهبم فردی جسور باشم، چطور باید اینکار را انجام دهم.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  چگونه صدای منتقد درون را کنترل کنیم؟

برای اینکه تیدیل به فردی جسور شویم باید گام به گام کارهایی را انجام دهیم و از مسائلی آگاه شویم. و قبل از هر چیز بدانیم که جسور شدن بدون این گامها ممکن نیست.

به نظر من گام های تبدیل شدن به فردی جسور این موارد می باشد :

گام اول : پذیرش و تصمیم گیری

همواره و در همه مقالات سایت عنوان کرده ام که  اولین گام برای تغییر هر چیزی پذیرش آن است. اول باید بپذیریم که ما جسور نیستیم یا حداقل به اندازه کافی نیستیم.تا زمانی که انکارش کنیم کار به جایی نمی بریم. زیرا وقتی قائل به این نیستیم که جسارت نداریم پس اصلا چرا باید برای داشتنش تلاش کنیم. بعد از پذیرش نوبت به تصمیم گیری می رسد. ما باید تصمیم بگیریم که آیا واقعا می خواهیم تبدیل به فردی جسور شویم و از پیامدهای مثبت آن بهره ببریم یا نه. آیا حاضر هستیم با ترس هایمان روبرو شویم و یک بار برای همیشه به خودمان ثابت کنیم که بله….من هم می توانم شجاع و سرشار از شهامت باشم.

گام دوم : کجاها باید جسور باشم؟

جسارت داشتن به خودی خود همواره خوب است و حتی از ملزومات  زندگی هر فردیست. اما این بین سوالی وجود دارد و آن اینکه واقعا کجاها لازم است که ما جسارت خود را نشان دهیم و از این ویژگی خود استفاده کنیم.

خانم گیل لیندنفیلد ( Gael.Lindenfield) که از نویسندگان نام آشنا در زمینه اعتماد به نفس هستند نکته جالبی را در باب جسارت گفته اند. ایشان معتقدند که هر انسانی ۱۲ حق اساسی دارد که اگر از آنها آگاهی داشته باشد وقتی که به رفتار جسارت آمیز نیاز پیدا کند،با به یاد آوردن این ۱۲ حق اساسی خود خیلی راحت تر می تواند جسور باشد و از حق خود دفاع کند. این حقوق عبارتند از :

۱.چیزی را که می خواهیم درخواست کنیم. ( و صد البته مخاطب ما این حق را دارد که بگوید ” نه ” )

۲.نظر، احساسات و عواطف خود را به طور مناسبی ابراز کنیم.

۳.گاهی جملاتی را بگوییم که هیچ پایه منطقی ندارد و مجبور نیستیم برای آن توجیه داشته باشیم.

۴.خودمان برای خودمان تصمیم بگیریم و تبعات آن را هم بپذیریم.

۵.در مورد مداخله یا عدم مداخله در مشکلات دیگران تصمیم بگیریم.

۶.اگر چیزی را نمی خواهیم به راحتی بگوییم و به دیگران نشان دهیم که آن را نمی خواهیم.

۷.اشتباه کنیم.

۸.موفق باشیم ( چیزی را می خواهیم و حق ماست برای داشتنش تلاش کنیم و آن را بدست آوریم)

۹.نظر خود را تغییر دهیم. ( البته نه اینکه زیر قولمان بزنیم، ولی این را بدانیم که می توانیم که نظرمان را راجع به مسائل مختلف تغییر دهیم)

۱۰.خلوت و حریم خصوصی داشته باشیم.

۱۱.تنها و مستقل باشیم.

۱۲.خودمان را تغییر دهیم.

آگاهی از این حقوق به ما کمک می کند که هر گاه در شرایط مختلف قرار گرفتیم بدانیم که حق ما چیست و درصورتی که به محق بودن خودمان ایمان داشتیم به راحتی می توانیم جسور باشیم و با اطمینان از حق خود دفاع کنیم.

جسارت

گام سوم : تصویر سازی ذهنی جسور بودن

یکی از گام هایی که من به اثرگذاری آن بسیار ایمان دارم، تصویر سازی ذهنی است.

در جایی ساکت و آرام بنشینید و یا ترجیحا دراز بکشید.اگر توانستید یک موسیقی آرامش بخش هم بگذارید. آنگاه سعی کنید بدن تان را آرام کنید. سپس به شرایطی فکر کنید باید در آن جسور باشید. به عنوان مثال اگر همیشه از این می ترسید که نظرات خود را در جمع ابراز کنید ، تصور کنید که در یک جمع نشسته اید و جسورانه در حال گفتن نظرات و عقاید خود هستید و همه با دقت به شما گوش می کنند.هر روز ۵ الی ۱۰ دقیقه این تصویر سازی ذهنی را انجام دهید.هر چه بیشتر آن را انجام دهید مطمئن باشید فردی شجاع تر خواهید شد.

می توانید موقعیت های مختلفی که نیاز به جسارت در آنها دارید را تصویر سازی کنید.

البته توصیه من این است که ابتدا یک موقعیت را تصور کنید و بعد از تکرار آن به مدت دو هفته( یا هر اندازه ای که فکر می کنید لازم است، چون ممکن است بعد از دو هفته هنوز حس کنید که در آن شرایط جسارت ندارید)، به سراغ موقعیت دیگری بروید.به هیچ وجه قدرت این تمرین را دست کم نگیرید. که اگر آن را درست انجام دهید و تکرارش کنید حتما نتیجه می گیرید.

گام چهارم : کسب دانش و آگاهی

داشتن دانش و آگاهی یعنی قدرت. و کسی که احساس قدرتمند بودن کند قطعا جسور می شود.

فردی را تصور کنید در مسیر بسیار تاریکی در حال جلو رفتن است و هیچ چراغی هم با خود ندارد.نمی داند کجا می رود، پایش را کجا می گذارد، موانع مسیر چی هستند و نهایتا کی به مقصد می رسد. به نظر شما چنین فرد چقدر می تواند جسور باشد. آیا جسارت داشتن ممکن است برایش گران تمام شود؟…جواب کاملا واضح است.شاید جسارت در چنین وضعیتی حماقت باشد.

دانش و آگاهی برای او حکم همان چراغ را دارد که می تواند بسیاری از تاریکی ها و مشکلات مسیر را کنار بزند و به او جسارت ببخشد.

پس تا می توانید آگاهی کسب کنید که آگاهی برای تان جسارت با خود به همراه می آورد.با مطالعه کتاب، با شرکت در دوره های آموزشی، با یادگرفتن مهارت های زندگی. لازم است که بدانید که کار صحیح در هر شرایطی چیست و آگاهی از آن به شما یک پشتوانه قدرتمند می دهد تا با خیال راحت بدانید که کار درست چیست و چرا آن را انجام دادید.

به حدیثی زیبا از حضرت علی ( علیه السلام) اشاره می کنم که به نظرم جان کلام این گام است :

شجاع تر از خردمند وجود ندارد

گام آخر : اقدام و اقدام

حتی اگر همه این گام های گفته شده تا به الان را هم بدانید و آن را مو به مو هم رعایت کنید، تا زمانی که در موقعیت هایی که از آن های می ترسید قرار نگیرید فایده چندانی ندارد. شما باید جسور بودن را تمرین کنید. شاید خیلی سخت باشد، شاید اشتباه کنید، شاید مجبور شوید تبعات آن را بپذیرید اما مطمئن باشید ارزشش را دارد. یادتان باشد که اگر در یک موقیعت جسور بودن را تمرین کنید، به شما در سایر موقعیت های که لازم است شهامت داشته باشید حتما کمک خواهد کرد.

جمع بندی :

پس اول بپذیرید که جسور نیستید، سپس تصمیم واقعی بگیرید که می خواهید فردی شجاع شوید. بعد از آن موقعیت را قبل از قرار گرفتن در آن اینطور تجسم کنید که در آن فردی جسور هستید، سپس در پی کسب آگاهی و دانش لازم باشید ( که با توجه به موقعیت های مختلف متفاوت است و البته این گام لازم است که همواره به آن توجه شود)  و بعد از آن حتما حتما اقدام کنید.نتایج این گام ها می شود فردی با جسارت و شهامت بالا.