چگونه اعتماد به نفس مان را در هر زمینه ای بالا ببریم؟

شبکه اعتماد به نفس- شماره ۴

این ویدئو همانطور که از عنوانش پیداست در مورد راه کارهای افزایش اعتماد به نفس صحبت می کند.

قبل از این مقاله، ۳ مقاله دیگر که آنها هم همراه با ویدئو بودند در مورد اعتماد به نفس در سایت به اشتراک گذاشته ایم. این چهارمین ویدئو از سری ویدئوهای شبکه اعتماد به نفس است. توصیه می کنم که این ویدئو ها را حتما به ترتیب تماشا کنید. چرا که اگر به دنبال افزایش اعتماد به نفس خود هستید پس لازم است ۳ ویدئوی قبلی را ببینید.البته این ویدئو به تنهایی هم کاربرد دارد. اما قطعا اگر همه ویدئو های قبلی شبکه اعتماد به نفس را تماشا کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

برای دسترسی به سایر ویدئوهای شبکه اعتماد به نفس روی لینک زیر کلیک کنید:

می توانید این ویدئو را همین حالا تماشا کنید :

 

به زودی متن این ویدئو نیز برای علاقه مندان به مطالعه متن در همین صفحه قرار خواهد گرفت.

سلام به همه کاربران سایت hamedmatin.com .

من حامد متین هستم.با یک ویدئوی دیگر از سری ویدئوهای شبکه اعتمادبنفس در خدمت شما عزیزان هستیم. این ویدئو چهارمین ویدئو است. امیدوارم که ویدئوهای قبلی را تماشا کرده باشید. چون تماشای ویدئوهای قبلی به شما کمک می کند تا موانعی که بر سر راه رسیدن به اعتماد به نفس بالا وجود دارند را بردارید.

عنوان این ویدئو این است :

چگونه اعتماد به نفس مان را افزایش دهیم؟

برای افزایش اعتماد به نفس در هر زمینه ای باید اول به احساس اطمینان در آن زمینه برسیم.

فرقی نمیکند چه زمینه ای باشد شما درهر زمینه ای که بخواهید اعتماد ب نفس تان را افزایش دهید باید به احساس اطیمنان در آن زمینه برسید.

اما سوال اینجاست  :

چگونه به احساس اطمینان برسیم؟

برای رسیدن به احساس اطمینان در هر زمینه‌ای، تاکید می کنم در هر زمینه ای، باید  ۳ مرحله مهم را ما طی کنیم.

مرحله اول در افزایش اعتماد به نفس :

تمرین مهارت ها

خودِ تمرین مهارت ها سه قسمت دارد :

قسمت اول : شناسایی مهارت های لازم

ما اول باید مهارت هایی که می خواهیم در آن زمینه اعتماد به نفس به دست آوریم را پیدا کنیم. درواقع شناسایی مهارت های لازم.

مثلا اگر من می خواهم یک فوتبالیست خوب شوم، حالا نه لزوما حرفه ای، همین که فقط خوب بازی کنم، باید یاد بگیرم مهارت های مختلف را. چطوری دریبل کنم، چطوری پاس بدم، چطوری جایگیری کنم، چطوری در بازی تیمی شرکت کنم. مهارت های مختلفی را باید یاد بگیرم.

شناسایی مهارت ها اولین مرحله در افزایش اعتماد به نفس است

اگرقرار است والیبال یاد بگیرم، اگر قرار است خیاطی یاد بگیرم، اگر قرار است یک مکانیک خوب بشم، باید بدانم که چه مهارت هایی لازم است تا تبدیل به فردی شوم که در آن زمینه مهارت بالایی دارد و به دنبال آن همچنین اعتماد به نفس بالا.

پس اولین قسمت در تمرین مهارت ها، شناسایی مهارت های لازم بود.

قسمت دوم : کسب دانش

مورد بعدی کسب دانش است. ما در هر زمینه ای که می خواهیم اعتماد به نفس خودمان را افزایش دهیم و مهارت پیدا کنیم باید در آن زمینه دانش داشته باشیم.

مثلا اگر می خواهیم که یک شاگرد مکانیک خوب شویم، بهتر است که راجع به ماشین مطالعات داشته باشد. الان هم منابع خیلی زیادی به راحتی در اینترنت قابل دسترسی است که شما می توانید آنها را مطالعه کنید.

با کسب دانش سرعت رشد شما چند برابر خواهد شد

شاید فکر کنید همین که در کنار دست یک مکانیک ماهر کار کنید یواش یواش مهارت‌های تان افزایش پیدا می کنند و به اعتماد به نفس برسید. اما قطعاً دانش کمک بیشتری میکند برای اینکه این مسیر را سریعتر طی کنید.

برای کسب دانش و ایجاد مهارت در مورد عزت نفس و اعتماد به نفس دوره رایگان بهترین پیشنهاد ماست

قسمت سوم : داشتن دیدگاه ” من می توانم”

مورد بعدی تمرین کردن با دیدگاه “من می‌توانم” است.

خیلی از ما برای رسیدن به مهارت در کاری تمرین می‌کنیم، اما در ذهنمان این مسئله می گذارد که احتمالاً یاد نمیگیرم. یا اصلا من نمی توانم مثل بقیه این کار را یاد بگیرم. این دیدگاه به شدت ضربه زننده است.

تمرین باید با این دیدگاه که اگر من تمرین کنم و بخواهم می توانم این مهارت را یاد بگیرم و می توانم در آن اعتماد به نفسم را بالا ببرم. باید با دیدگاه “من می توانم” تمرین کنیم. این خیلی مسئله مهمی است. چون در هر کاری مهم است که در ذهن ما چه می گذرد. خیلی‌ها هستند که تمرین هم زیاد می کنند اما نمی‌توانند مهارت شان را بالا ببرند. پس باید با دیدگاه من میتوانم شما تمرینات را انجام دهید تا مهارت تان در آن زمینه بالا برود.

مرحله اول در این سه مرحله ای که گفتیم لازم است آنها را طی کنیم تابه افزایش اعتماد به نفس برسیم، این شد که مهارت‌ها را تمرین کنیم.

مرحله دوم در افزایش اعتماد به نفس :

کابرد درست آن مهارت ها (اجرایی کردن مهارت ها)

مورد بعدی کاربرد درست آن مهارتها است در واقع اجرای درست آنها.

من اگر تکنیک های خوب صحبت کردن و فن بیان را یاد بگیرم ولی هیچ وقت جلوی جمع آنها را اجرا نکنم، قطعا مهارتم در آن زمینه بالا نمی رود. شما باید هر چیزی را در هر زمینه ای که یاد می گیرید به منصه عمل برسانید. باید انجامش بدید، تا زمانی که انجام نشده ممکن نیست در آن زمینه به مهارت بالا برسید، ممکن نیست که در آن به اعتماد به نفس بالا برسید. حتماً باید آنها را اجرا کنید.

مرحله دوم در افزایش اعتماد به نفس اجرا کردن مهارت هایی است که یاد می گیریم

من اگر دارم تکنیک های والیبال را یاد می گیرم باید حتما در یک مسابقه، نه لزوما رسمی، حداقل در یک مسابقه واقعی آنها را اجرا کنم. تا زمانی که اجرا نکنم که نمی توانم ادعا کنم در آن زمینه به مهارت رسیده ام. وقتی به مهارت برسید می توانید در آن زمینه به اعتماد به نفس هم برسید. چون اگر خاطرتان باشد مورد اول تمرین مهارت ها بود.

مرحله سوم در افزایش اعتماد به نفس:

ارزیابی نتایج و اصلاح آنها در صورت لزوم

مرحله سوم ارزیابی نتایج و اصلاح آنها در صورت لزوم است.شما تا زمانی که تمرین های که تا الان انجام دادید را نیایید ارزیابی نکنید بررسی نکنید  نمی توانید رشد کنید.

باید نقاط قوت تان را پیدا کنید و آنها را بیشتر تکرار کنید

باید نقاط ضعف خود را پیدا کنید و آنها را برطرف کنید.

با ارزیابی است که سرعت رشد شما در هر زمینه چند برابر می شود. متاسفانه این یکی از آن مواردی است که ما کمتر به آن بها می‌دهیم و کمتر به آن توجه می کنیم. اما تاثیر بالایی در بالا رفتن مهارت مان و  همچنین افزایش اعتماد به نفس مان دارد.

مرحله سوم در افزایش اعتماد به نفس ارزیابی نتایج و در صورت لزوم اصلاح آنهاست

پس ارزیابی نتایج را اصلاً شوخی نگیرید. اصلا اینجوری فکر نکنید تاثیر ندارد اصلا فکر نکنید نتیجه نمی‌گیرید.

شاید علت عدم نتیجه گیری شما همین مسئله باشد که نتایج خود را ارزیابی نمی‌کنید

نمی نشنید بررسی کنید کجای کارتان ایراد دارد. حتی در این زمینه می توانید از افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند مهارت بالایی دارند کمک بگیرید .

همیشه کمک بگیرید. برای اینکه ایرادات خود را پیدا کنید، برای اینکه نقاط قوت خود را پیدا کنید. خیلی اوقات ما نقاط قوت خودمان را نمی بینیم پس حتماً ارزیابی را انجام دهید اگر می خواهید در کاری اعتماد به نفس تان را بالا ببرید.

سخن پایانی :

امیدوارم نکاتی که در این ویدئو گفته شد را استفاده کنید. تمریناتی که گفته شد را حتماً انجام دهید. با انجام آنهاست که شما می‌توانید به مهارت بالا برسید، با انجام آنهاست که شما می‌توانید به اعتماد به نفس بالا برسید.

ویدیو های قبلی شبکه اعتماد به نفس را هم تماشا کنید. چون در هر کدام از آنها نکاتی گفته شده که به شما کمک می کنند در در رسیدن به اعتماد به نفس بالا موانع را زودتر شناسایی کنید.

نکته مهم شماره ۱ :

یادتان باشد در هر زمینه‌ای که بخواهید مهارت تان را بالا ببرید باید دست به قلم باشید.

برای افزایش مهارت و افزایش اعتماد به نفس دست به قلم باشیم

باید بیاید و روی کاغذ بنویسید چه کارهایی تا الان انجام دادید و از این به بعد چه کارهایی باید انجام دهید.

 

نکته مهم شماره ۲ :

باید کسب دانش کنید. همین که این ویدئو های آموزشی را نگاه می کنید مرحله کسب دانش را انجام می دهید. اما تا زمانی که به این دانشی که پیدا می‌کنید عمل نکنید نتیجه نمی‌گیرید. تازه منتظر نتایج بدتر هم باشید.چرا؟

چون زمانی که ما دانش مان را بالا می بریم اما عملکردمان پایین است، یک فاصله عجیبی بین دانش و عملکرد ایجاد می شود که خود این فاصله دلسردی و بی انگیزگی می آورد.

بهتراست که همیشه بین دانش و عملکرد چند پله فاصله باشد. دانش باید همیشه کمی بالاتر از عملکرد باشد اما اگر این فاصله خیلی زیاد باشد شما دچار دلسردی می‌شوید و بعد از مدتی دیگر تمرینات را انجام نمی دهید و همه چیز را رها می کنید. امیدوارم که تمریناتی که در این ویدئو گفته شده را انجام دهید تا به نتایج قابل قبول و دلخواه تان برسید.

دوست دارم هرجا که هستید سرشار از نشاط و عزت نفس باشید.

خدانگهدار