نظم و انضباط شخصی چیست و چرا مهم است؟

آنچه که تا کنون در مورد نظم و انضباط شخصی دیده و شنیده ایم با آنچه که در واقعیت می تواند سبب موفقیت افراد شود کاملا متفاوت است.

اکثر ما هر گاه صحبت از نظم و انضباط شخصی می شود به یاد یکی از حالت های زیر می افتیم :

۱.دوران مدرسه و آن ” از جلو نظام ها و صف بستن های معروفش”

۲.دوران سربازی که شاید بهتر بود اسمش را می گذاشتند “نظم بازی”

۳.یک پدر یا مادر خشک و سختگیر که همیشه غر می زدند چرا انقدر شلخته ای

۴.یک رئییس غرغرو و اعصباب خردکن که دائما به همه چی گیر میدهد حتی به بند کفش مان

اما سوال اصلی اینجاست که آیا این همه گیر دادن ها و نظم نظم کردن ها باعث شد که ما موفق شویم؟ آیا توانست ما را برای رویارویی با چالش هایی که به واقع نظم و انضباط شخصی ما را می طلبید، آماده کند؟

پاسخ کاملا واضح است. نه تنها کمک چندانی نکرد بلکه شاید ما را از درک معنا و تاثیر این مهارت و ویژگی حیاتی نیز دور کرد.

در این مقاله وقت آن رسیده که ما با معنای درست نظم و انضباط شخصی آشنا شویم و بدانیم وجود آن تا چه اندازه در زندگی فردی ما ضروری است.مطمئن هستم که اگر به دنبال رشد و پیشرفت شخصی در زندگی هستید، از خواندن این مقاله پشیمان نخواهید شد.

 

نظم چیست؟

وقتی کلمه نظم به گوش می خورد اولین کلماتی و مفاهیمی که بعد از آن تداعی می شود، انضباط، ترییب،قاعده، آراستن، و حتی دقت است. اما به نظر من نظم معنایی مهمتر و جذاب تر از اینها دارد.

نظم و انضباط شخصی فقط مرتب و منظم بودن در ظاهر نیست

معنایی که شاید هرگز در مورد آن کسی به ما چیزی نگفته باشد. مخصوصا وقتی کنار کلمه انضباط قرار می گیرد.چراکه نظم و انضباط تا آنجایی که می دانیم جز خسته کننده ترین و ضدحال ترین مفاهیمی است که تا کنون شنیده ایم. امروز من (حامد متین) می خواهم در این مقاله تعریف دیگری از این مهارت را با شما در میان بگذارم. تعریفی که به احتمال بسیار قوی آنرا از این تعریف رایج بیشتر دوست خواهید داشت و قطعا در زندگی تان کاربرد بیشتری دارد.

 

انضباط شخصی چیست؟

معنای لغوی انضباط می شود : رفتاری دارای نظم و ترتیب

در واقع انضباط شخصی از نظر لغوی همان رفتاری است که توام با نظم و ترتیب بوده و از یک اصول خاصی پیروی می کند.

اگر بخواهیم افراد را از نظر نظم و انضباط شخصی با تعریف لغوی و عامیانه رایج در جامعه بسنجیم به این نتیجه می رسیم که تقریبا بیشتر افراد شلخته هستند.بیائید فرض کنیم معنای لغوی نظم و انضباط شخصی کاملا صحیح و در دنیای ما کاربردی است.با چنین فرضی یک سوال بسیار جدی پیش می آید:

آیا تمام و یا اکثر انسان های موفق دنیا نظم و انضباط شخصی با این معنای گفته شده داشته اند؟

آیا وقتی درب کمد لباس های اینشتین و ادیسون و نیوتن را باز می کردیم، لباس هایشان با نظم و ترتیب و بدون کوجکترین جابجایی کاملا در یک دریف بوده اند؟

در عصر اطلاعات و سرعت کمتر کسی فرصت دارد کمد لباس هایش این چنین مرتب و منظم باشد

آیا وقتی استیو جابز و بیل گیتس وقتی مشغول مطالعه و تحقیق می شدند فقط یک کتاب باز شده درکنارشان بود و با لیوانی پر از قهوه که در دست داشتند مشغول مطالعه می شدند؟

همه ما خوب می دانیم که چنین نبوده و نظم و انضباط به معنای رایج در زندگی بسیاری از انسان های موفق وجود نداشته است.

اما مطمئنا مدلی خاص از نظم و انضباط در زندگی آنان بوده که همان سبب شده آنها به این جایگاه برسند. که همان باعث شده آنها چنین نتایج درخشانی کسب کنند.این مدل یا بهتر است بگوییم این تعریف از نظم و انضباط برای همه کسانی که میخواهند به خواسته های بزرگ برسند، باید رعایت شود.مدلی که اصلا خشک و خسته کننده نیست و حتی به نظر من می تواند بسیار جذاب هم باشد. چون به شما فرصت می دهد که کارهایی را انجام دهید که همیشه دوست داشته اید.

بهترین و کاربردی ترین تعریف نظم و انضباط شخصی چیست؟

از نظر من بهترین و کاربردی ترین تعریف این مهارت٬تعریف زیر است :

انجام مهمترین کار به بهترین شکل ممکن در زمان مشخص شده

این تعریف از سه قسمت مهم تشکیل شده که هر کدام از این قسمتها در زیر توضیح داده شده اند :

مهمترین کار :

اجازه دهید این تعریف را کمی شرح دهم.همه ما در طول زندگی و حتی در طول یک روز انواع مختلفی از کارها را باید انجام دهیم. اما قطعا بعضی از این کارها از بقیه مهمتر بوده و در اولویت قرار دارند.پس مهم است که ما ابتدا مهمترین کارها را از بین سایر آنها انتخاب و به انجامشان اقدام کنیم. کسی که قبل از کارهای مهمش به کارهایی با اولویت و اهمیت کمتر می پردازد در واقع انضباط شخصی اش ضعیف است.

بهترین شکل ممکن :

اما منظور از بهترین شکل ممکن یعنی اینکه سعی کنیم آن کار را با یک استاندارد معین و قابل قبول انجام دهیم. از کامل گرایی دور باشیم و از انجام آن با سطحی از استاندارد  که به اصل کار لطمه بزند هم پرهیز کنیم. مثلا برای کاشتن یک ردیف گل در یک باغچه حتما لازم نیست که با خط کش فاصله بین گلها را با دقت میلیمتر اندازه بزنیم. از طرفی هم قر و قاطی کاشتن آنها هم لذت دیدن یک باغچه زیبا را از بین می برد.

زمان مشخص شده :

حال نوبت به قسمت آخر می رسد یعنی “در زمان مشخص شده”. این قسمت بسیار مهم و غیر قابل چشم پوشی است.زیرا که تاثیر به سزایی دارد اما از طرف اکثر ما نادیده گرفته می شود.اگر می خواهیم آدمی باشیم که زمان و زندگی اش حساب و کتاب دارد و وقتش برایش ارزشمند است، پس باید هر کاری را در زمان مشخص شده خودش انجام دهیم.وقتی برنامه ریزی می کنید یا با خودتان قرار می گذارید که حتما روز دوشنبه کولر را تعمیر می کنم، وقتی که دوشنبه شد ، باید اینکار را انجام دهید. حوصله ندارم، هوا گرم است، بزار فردا و از این بهانه ها نباید مانع شما شود.

شاید تعمیر کولر خیلی مهم به نظر نرسد، اما خیلی از کارها مثل آماده کردن سفارش یک مشتری، باید در زمان مقررش انجام شود. که متاسفانه در کشور ما معمولا برای تنها چیزی که ارزش چندانی قائل نمی شوند وقت آدم هاست.

بارها شده در مطب یک پزشک با اینکه از قبل وقت گرفته ام، معطل شده ام. چرا که ایشان و منشی شان با خود فکر می کردند که اگر نیم ساعت هم بیمار معطل شود که چیزی نمی شود.

نگاهی به زندگی انسان های بزرگ و موفق با تعریفی جدید از نظم و انضباط شخصی :

بسیاری از انسان های بزرگ و موفق در هر زمینه ای که فکرش را بکنید، با مدل تازه ای که تعریف کردیم انضباط شخصی داشته اند.آنان هیچگاه به این شکل زندگی نکرده اند که برای لحظه لحظه زندگی شان یک برنامه فوق دقیق داشته باشند.البته قطعا برنامه ریزی داشته اند اما نه یک برنامه که برای تک تک دقیقه ها به شکل زیر کاری واحد و مشخص در نظر گرفته باشند :

ساعت ۶ صبح بیدار شوم.

تا ۶:۱۵ نرمش کنم.

از ۶:۱۵ تا ۶:۴۵ صبحانه بخورم.

از ۶:۴۵ تا ۷ در مسیر به سمت محل کار باشم.

از ۷ تا ۷:۲۰ با کارمندان یا همکارانم سلام و احوال پرسی کنم.

از ۷:۲۰ تا ۷:۵۰ به پرونده روی میزم را بررسی می کنم.

و همینطور تا آخر شب

تا به حال کسی را ندیده ام که بتواند چنین برنامه ای را اجرایی کند و در اجرایش موفق باشد. یا اینکه از اجرای چنین برنامه ای نتیجه ای فوق العاده گرفته باشد.

برنامه ریزی انقدر دقیق اشتباه است چون هرگز محقق نمی شود

بلکه آنها مهمترین کارهایی که در یک روز باید انجام دهند را می نویسند و به خودشان تعهد می دهند که امروز باید این کارها را حتما و تحت هر شرایطی انجام دهم. بهتر است با تعریفی که از انضباط شخصی گفتیم، بگوییم که آنان چطور به خودشان تعهد می دهند : آنان می گویند این کارها را باید به بهترین شکل ممکن امروز انجام دهم. و تمام تلاششان را می کنند تا به نتیجه مورد نظرشان برسند.این است نظم و انضباط شخصی.

 

دوره غیرحضوری “رسیدن به اوج بهره وری و انضباط شخصی”

یک خاطره جالب و خواندنی در مورد نظم و انضباط شخصی :

خالی از لطف نیست که خاطره ای جالب از آقای برایان تریسی در زمینه نظم و انضباط شخصی را برای تان بگویم :

من ( برایان تریسی) چند سال قبل در یک سمینار شرکت کردم. در زمان ناهار به یکی از رستوران های نزدیک محل برگزاری سمینار رفتم.رستوران شلوغ بود و به زحمت توانستم یک میز برای خودم پیدا کنم.چند دقیقه بعد یک مرد مسن در حالی که سینی غذایش دستش بود به من نزدیک شد.من بلافاصله بلند شدم و از او خواستم که سر میز من و کنارم بنشیند.ضمن ناهار با او شروع به صحبت کردم.متوجه شدم که او کاپ کاپ مه یر است.او در امر موفقیت یک فرد بزرگ بود.

چهار کتاب پر فروش نوشته بود.که در هر یک از کتابهایش به ۲۵۰ اصل برای موفق شدن اشاره کرده بود.من کتابهای او را نه یک بار بلکه چند بار مطالعه کرده بودم.پس از مدتی صحبت از او سوالی کردم :

از جمع ۱۰۰۰ اصلی که در این چهار کتاب برای موفقیت ارائه کردید، به نظرتان کدامش از همه مهمتر است؟

کاپ کاپ مه یر تبسمی زد.انگار بارها این سوال از او پرسیده شده بود. بدون مکث پاسخ داد :

مهمترین اصل موفقیت نظم و انضباط شخصی است.نظم و انضباط شخصی توانایی انجام دادن کاری است که باید بکنید. چه آن را دوست داشته باشید و چه نداشته باشید.

او در ادامه گفت : ۹۹۹ اصل دیگر هم برای موفقیت وجود دارد که من با مطالعه و تجربه به آنها دست یافته ام. اما بدون نظم و انضباط شخصی هیچ کدام موثر نیستند. اما اگر نظم و انضباط شخصی در کار باشد، همگی شان موثر خواهند بود.کلید رسیدن به عظمت شخصی داشتن این مهارت است.این کیفیت جادویی است که همه درها را به سمت شما می گشاید.

معجزه نظم و انضباط شخصی چیست؟

آیا نظم وا نضباط شخصی می تواند معجزه کند؟

آیا آنقدر اهمیت دارد که بخواهیم این مهارت را در خود ایجاد کنیم؟

برای پاسخ به سوال باید ابتدا معجزه را تعریف کنیم. اگر معجزه از نظر شما انجام کارهای عجیب و غریب مثل غیب کردن اشیا و قورت دادن شمشیر باشد، باید بگویم که با نظم و انضباط شخصی چنین کارهایی نمی توانید انجام دهید. اما نظم و انضباط شخصی می تواند در زندگی شما تحولی عظیم ایجاد کند که من آن را معجزه می دانم. اگر شما با استفاده از نظم و انضباط شخصی بتوانید، همه کارهایی که تا الان به خاطر تنبلی و اهمال کاری پشت گوش انداخته اید را انجام دهید، آیا در زندگی تان معجزه اتفاق نمی افتد؟

نظم و انضباط شخصی می تواند معجزه کند

بله…با نظم و انضباط شخصی می توانید در زندگی تان معجزه کنید.موفقیت زمانی حاصل می شود که شما بتوانید بر احساسات، عواطف و خواسته های خود مسلط شوید.در واقع نظم و انضباط شخصی توانایی کنترل خود است.یادمان باشد که توانایی ما در کنترل اعمال و رفتار خودمان، کنترل کلام و کارهای مان، و مطمئن شدن از اینکه رفتارهای ما با هدف های بلند مدت ما سازگارند، نشانه های انسان های برتر هستند.

انضباط شخصی مستلزم این است که لذت های کوتاه مدت را به خاطر دستیابی به لذت های بلند مدت به تاخیر بیندازیم.شاید اینکه امروز عصر با دوستان تان به مهمانی یا گردش بروید را ناچار شوید به تاخیر بندازید و مجبور باشید که کار کنید. اما نتیجه بلند مدت این تاخیر انداختن ها آنقدر عالی هست که ارزش چشم پوشی از لذت های کوتاه مدت را داشته باشد.

ارتباط بین نظم و انضباط شخصی و عزت نفس :

یک رابطه مستقیم  و جدانشدنی بین نظم و انضباظ شخصی و عزت نفس وجود دارد. شاید بپرسید که این دو مهارت چه ربطی به هم دارند. اما ربط آنها  :

۱.هر چقدر که روی خودتان تسلط و کنترل بیشتری داشته باشید، احساس توانمندی بیشتری می کنید. ( احساس توانمندی یکی از عوامل بسیار مهمی است که سبب افزایش عزت نفس می شود)

۲.هر چقدر که شما نظم و انضباط شخصی بیشتری داشته باشید، برای خودتان احترام بیشتری قائل می شوید که این احترام سبب پرورش احساس ارزشمندی  در شما می شود.

۳.هر چه نظم و انضباط شخصی بیشتری داشته باشید، تصوی ذهنی خودتان نسبت به خودتان بهتر می شود. بالا رفتن کیفیت تصویر ذهنی شما از خودتان سبب افزایش عزت نفس شما می شود.کسی که از خودش تصویر ذهنی خوبی دارد، طبیعتا خودش را بیشتر هم دوست دارد.

چگونه تبدیل به فردی با نظم و انضباط شخصی شویم؟

رسیدن به نظم و انضباط شخصی شاید کار راحتی نباشد اما برای رسیدن به آن قطعا راه های زیادی وجود دارد.ممکن است زمانی که در حال مطالعه این مقاله باشید، به نظر خودتان فردی تنبل و اهمال کار هستید که یک عالمه کار عقب افتاده دارد. یک عالمه آروزهای ریز و درشت دارد که به آنها نرسیده است. و دلیلش هم نداشتن همین انضباط شخصی باشد.

آیا وقتش نرسیده که یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید و انتخاب کنید که زندگی تان شکل دیگری داشته باشد.آیا وقتش نرسیده با غول توخالی اهمال کاری پنجه در پنجه شوید و لااقل در یک سری زمینه ها شاخش را بشکنید؟

هر روز و در هر لحظه از روز، در درون شما مبارزه ای بین آنچه واقعا درست و ضروری وآنچه راحت و کم ارزش است در جریان است.شما باید هر روز در این مبارزه شرکت کنید و پیروز این میدان باشید.

چنانچه تصمیم دارید در این مبارزه سربلند بیرون بیایید و یاد بگیرید که کارهای مهم تان رابشناسید، آنها را برنامه ریزی کنید و با نظم و انضباط شخصی آنها را انجام دهید پیشنهاد می کنم از محصول ” رسیدن به اوج بهره وری و عملکرد” دیدن کنید. و ساعت ها فیلم آموزشی را با یک قیمت باور نکردنی تهیه کنید تا بتوانید نظم و انضباط شخصی را تجربه کنید. نام دوم این محصول ، داروخانه تنبلی است. که شما با توجه به نیاز تان می توانید راه حل مشکل را خود را پیدا کرده و آن را برطرف کنید.

برای آگاهی بیشتر در مورد این دوره غیرحضوری و تهیه آن می توانید روی لینک زیر کلیک کنید :

دوره غیرحضوری “رسیدن به اوج بهره وری و انضباط شخصی”