شاید بپرسید چرا دوباره تعریف عزت نفس!؟ قبلا یک مقاله در مورد اینکه عزت نفس چیست با عنوان عزت نفس دقیقا چیست؟ در سایت قرار داده ام. اما چون طی پرس و جوها و تحقیقاتی که کردم متوجه شدم اکثر مردم هنوز در مورد معنای دقیق عزت نفس تردید دارند پس بر آن شدم که دوباره مقاله ای جدید در این مورد بنویسم. البته هدف دیگرم این بود که بتوانم معنای دقیق عزت نفس را به طور کامل جا بیندازم تا همه با این مفهوم کاملا آشنا شوند.

عزت نفس یعنی چی ؟

عزت نفس همانطور که از معنایش پیداست از بزرگی و عزت می آید.

هر آنچه که به یک انسان احساس بزرگی و عزت دهد در واقع سبب افزایش عزت نفس او می شود. هر آنچه که باعث شود شما احساس کنید که فردی ارزشمند و مهم هستید باعث ارتقای عزت نفس شما می شود. هر آنچه که سبب شود شما با خودتان راحت باشید و سعی نکنید که خود واقعی تان را پنهان کنید سبب می شود که عزت نفس تان تقویت شود.

نهایتا عزت نفس در لغت یعنی بزرگی و عزت یک انسان

 

اما چه کسی عزت نفس دارد؟

هر گاه فردی سه شرط زیر را داشته باشد می توانیم بگوییم عزت نفس دارد :

۱.خودش را دوست داشته باشد

۲.برای خودش ارزش و احترام قائل باشد

۳.خودش را هر چه که هست پذیرفته باشد

چنانچه یکی از این شروط را نداشته باشد آنگاه می توانیم بگوییم که عزت نفس او ناقص است.البته عزت نفس ناقص نه به این معنا که عزت نفس ندارد بلکه یعنی عزت نفس او دچار نقص است و در بعضی موارد که ممکن است مهم هم باشند لنگ می زند.

به عنوان مثال فرض کنید فردی برای خودش احترام زیادی قائل باشد اما در پذیرش خود و شرایطی که دارد مشکل داشته باشد. چنانچه او وارد یک رابطه عاطفی شود ممکن است به خاطر عدم پذیرش خودش مجبور شود که یک سری مسائل را از شریک عاطفی اش پنهان کند که همین پنهان کاری می تواند بعدها می تواند برای او درد سر ایجاد کند.مثل موردی که چند وقت پیش به من مراجعه کرده بود و به خاطر ترس از دست دادن طرف مقابل اعتیاد پدرش را پنهان کرده بود . اما زمانی که این قضیه رو شد با مشکلات خیلی زیادی روبرو شد و کار به جایی رسید که از طرف شریک عاطفی خود به عنوان یک دروغگو و دغل باز شناخته شد.

(اگر علاقه مند به تماشای ویدئو هستید می توانید با کلیک بر روی عزت نفس چیست؟ یک ویدئوی بسیار جامع و عالی در مورد این مفهوم تماشا کنید. در این ویدئو بهترین و کامل ترین معنای عزت نفس را توضیح داده ام)

یک نکته جالب در مورد عزت نفس

اما نکته مهم دیگری نیز وجود دارد. اگر فردی این سه شرط را در مورد دیگران رعایت نکند باید بگوییم دچار عزت نفس ناسالم است.

پیشنهاد می کنم این مطلب را مشاهده کنید :  مسئولیت پذیری چیست؟ و چگونه مسئولیت پذیر باشیم؟

عزت نفس ناسالم زمانی در انسان پدید می آید که او این سه شرط را با قید فقط در ابتدای آنها داشته باشد. در واقع عزت نفس ناسالم همان تکبر است و یک انسان متکبر سه شرط زیر را دارد :

۱.فقط خودش را دوست داشته باشد

۲.فقط برای خودش ارزش و احترام قائل باشد

۳.فقط خودش را هر چه که هست پذیرفته باشد

 

فقط خودم را دوست دارم عین تکبر است

پر واضح است که چنین فردی یک انسان متکبر است که دیگران برای او اهمیتی ندارند.

اما عزت نفس سالم در یک فرد سبب می شود که او علاوه بر خودش نسبت به دیگران نیز سه شرط اولیه را رعایت کند یعنی :

۱.دیگران را نیز دوست دارد

۲.برای دیگران نیز ارزش و احترام قائل است

۳.دیگران را هر چه که هستند پذیرفته است

آیا تا به حال در دوره رایگان “افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس” سایت ما شرکت کرده اید؟ با شرکت در این دوره ۱۱ فایل آموزشی کاملا رایگان در مورد افزایش این دو مهارت دریافت خواهید کرد. برای دریافت فایل های دوره غیرحضوری و رایگان سایت فقط کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید :

همه مسائلی که گفته شد در باب تعریف کامل و جامعی در مورد عزت نفس بود. البته حتما برای شما سوال پیش آمده که خود را دوست داشتن یعنی چه؟ چطور می توانم برای خودم ارزش و احترام قائل باشم؟ و در نهایت اینکه خودپذیری به چه معناست؟

اینها همه مسائلی هستند که در مقالات بعدی کم کم به آنها پاسخ داده خواهد شد و شما با دنبال کردن آنها می توانید به جواب سوالات خود برسید.

چرا این همه تاکید برای “عزت نفس یعنی چی ؟”

علت تاکید و تعریف مجدد عزت نفس در این مقاله این بود که ما برای افزایش عزت نفس خود باید در اولین گام بدانیم که اصلا عزت نفس یعنی چی ؟

در واقع مشکل عده زیادی این است که هنوز تعریف دقیق و درستی از آن ندارند و دچار یک شکاف دانشی هستند.برای شروع پروژه افزایش و پرورش عزت نفس حتما در آغاز آن باید این شکاف پر شود. پس لازم است که این مقاله را حتما بخوانید و سعی کنید سه شرطی که برای داشتن عزت نفس ذکر شد را خوب به خاطر بسپارید.

لازم به ذکر است که بگویم من بسیاری از کتاب های معتبر و مرجع بزرگترین روانشناسان دنیا در زمینه عزت نفس را مطالعه کرده ام و به نظرم بهترین، کامل ترین و ساده ترین تعریف آن همین تعریف است که در این مقاله خدمت شما گفته شدالبته چنانچه در آینده به تعریفی برسم که از این هم جامع تر باشد حتما آن را با شما عزیزان در میان خواهم گذاشت.اما فکر می کنم همین مقاله برای دانسن این موضوع که عزت نفس یعنی چی تقریبا کامل باشد.