یک سری سوالاتی که همواره ذهن بعضی ها را به خود مشغول کرده این است که فرق عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست؟

مگر هر دو یک معنا ندارند؟آیا لازم است هردو را داشته باشیم؟ آیا بالا رفتن یکی از آنها بر پیشرفت دیگری نیز تاثیرگذار است؟

از آنجایی که از کودکی همواره برای ما از اعتماد به نفس صحبت شده ( البته فقط صحبت شده، کاری برای بالا رفتن آن انجام نشده) بنابراین به صورت ناخودآگاه اعتماد به نفس را مهم تر دانسته ایم و کمتر پیش آمده به این فکر کنیم که عزت نفس چیست. به همین خاطر ممکن است به اشتباه بعضی از صفات خود را عزت نفس تلقی کنیم. قبل از آنکه بگوییم که عزت نفس چیست، لازم است نکته ای راجع به اعتماد به نفس و تفاوت آن با عزت نفس بگوییم. گرچه در کتاب الکترونیکی خودم با نام “حلقه گمشده زندگی ما” در این مورد توضیحاتی داده ام اما لازم است در اینجا نیز اشاره ای داشته باشیم. (برای تهیه این کتاب الکترونیکی به صورت رایگان و همچنین دوره رایگان ما با نام شالوده شخصیت هر انسان می توانید در خبرنامه سایت عضو شوید تا آنها را در ایمیل خود دریافت نمائید)

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به چه معنا بود؟

اعتماد به مهارت ها و قابلیت ها و توانایی های خود و تکیه به آنها در برابر چالش های زندگی و همچنین در برابر دیگران

برای درک فرق عزت نفس و اعتماد به نفس نکته ای که لازم است در مورد اعتماد به نفس بدانیم این است که اعتماد به نفس یک مهارت وابسته است. یعنی اینکه به مهارت شما در یک زمینه و باورتان به آن مهارت بستگی دارد.به عنوان مثال ممکن است فردی که یک بازیکن خوبِ فوتبال باشد، پس در فوتبال اعتماد به نفس بالایی دارد. اما اگر از او بخواهیم که در یک جمع ۵۰ نفره سخنرانی کند، ممکن است این اعتماد به نفس را نداشته باشد.در واقع ممکن است فردی در چند زمینه اعتماد به نفس داشته باشد و در چند زمینه نداشته باشد.اعتماد به نفس داشتن در یک زمینه به مهارت شما و باوری که به مهارتتان در آن زمینه دارید بستگی دارد.اما عزت نفس چنین نیست. عزت نفس باید همیشه و در همه موارد با شما باشد و به زمینه خاصی هم مربوط نیست.ما باید همواره و در همه عرصه های زندگی عزت نفس داشته باشیم. لزومی وجود ندارد که یک پزشک در زمینه عمران یا نقاشی اعتماد به نفس داشته باشد، اما بسیار مهم است که در زمینه تشخیص بیماری و استفاده از روش ها و ابزار درمان، اعتماد به نفس داشته باشد.

عزت نفس جز اساس و بنیان شخصیت هر فرد می باشد و چنانچه فردی عزت نفس نداشته باشد قطعا در تمام عرصه ها و زمینه ها در زندگی اش دچار مشکل خواهد شد. عزت نفس همه زندگی ما را تحت الشعاع قرار می دهد و بدون آن ادامه زندگی واقعا کاری طاقت فرسا و فاقد لذت و اشتیاق است.

نقش اعتماد به نفس در میزان عزت نفس ما

در کل، اعتماد به نفس نقش مهمی در میزان عزت نفس ما دارد. زیرا که اعتماد به نفس سبب می شود خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم و خود را ارزشمندتر تلقی کنیم. پس به بالا رفتن عزت نفس ما بسیار کمک می کند و در میزان آن قطعا تاثیرگذار است.پس چه بهتر در چند زمینه که در زندگی برایمان اهمیت دارد، اعتماد به نفس داشته باشیم.اینکه سعی کنیم در تمام زمینه ها در زندگی اعتماد به نفس مان را بالا ببریم و زمان و انرژی خود را برای بالا رفتن آنها هزینه کنیم نه تنها کار درستی نیست بلکه فوق العاده اشتباه است.

بهترین کار این است که ما اعتماد به نفس خود را در زمینه ها و مهارت هایی که بیشترین تاثیر را در زندگی ما دارند بالا ببریم و برای یادگرفتن آنها تلاش کنیم. به عنوان مثال اگر یک معلم مهارت های خود را در تدریس و شیوه های انتقال مطلب تقویت کند و تبدیل به یک معلم با اعتماد به نفسی در زمینه کاری خود شود خیلی سازنده تر و عقلانی تر است و در واقعا در اولویت است تا اینکه بخواهد در ورزش اسکی ماهر شود.

 

فرق عزت نفس و اعتماد به نفس

البته منظور این نیست که ما نباید به دنبال علاقه مندهای خود برویم، بلکه مقصود این است که ابتدا اولویت ها را بشناسیم سپس از خود بپرسیم که:

آیا واقعا نیازی هست که من در این زمینه مهارت و اعتماد به نفسم را بالا ببرم؟؟

آیا در شرایط حال حاضر مهارتی وجود دارد که با تقویت آن بتوانم تاثیر بیشتری در بهبود و رشد زندگی داشته باشم؟

حتما قبل از یادگرفتن هر مهارتی در زندگی، به اهمیت آن و میزان تاثیرگذاری اش در کیفیت زندگی تان توجه کنید.البته ناگفته نماند گاهی شما با یاد گرفتن یک مهارت که علاقه زیادی به آن دارید می توانید روحیه و انگیزه خود را به طور چشمگیری افزایش دهید و این افزایش روحیه حتما در زندگی شما بسیار موثر خواهد بود. همین مسئله نشان می دهد که این مهارت باید در اولویت ها قرار می گرفت.

حالا با توجه به تعریف عزت نفس که در مقالات گذشته و در دوره رایگان به طور مفصل راجع به آن صحبت کرده ایم،می توانید فرق عزت نفس و اعتماد به نفس و میزان اهمیت هر کدام از آنها را تشخیص دهید. برای اینکه بدانیم عزت نفس چیست می توانید به این مقاله مراجعه کنید.

 

فرق عزت نفس و اعتماد به نفس در یک پاراگراف :

اما اگر بخواهم در مورد فرق عزت نفس و اعتماد به نفس حرفی بزنم باید بگویم که می شود با عزت نفس پایین به اعتماد به نفس در چند زمینه رسید. اما نکته اساسی که در این بین وجود دارد این است که حتی اگر ما در چند زمینه اعتماد به نفس بالا داشته باشیم، اما عزت نفس مان پایین باشد، هرگز نمی توانیم به معنای واقعی از داشتن آن مهارت ها و به طور کل از زندگی مان لذت ببریم.عزت نفس مانند فنداسیون و زیرساخت شخصیت یک انسان عمل می کند و چنانچه نباشد، تچربه زندگی همراه با رضایت و آرامش میسر نمی باشد.اگر از من بپرسند که اولین کاری که یک فرد برای رشد شخصیت و رسیدن به رضایت درونی باید انجام دهد چیست، قاطعانه می گویم که باید عزت نفس خود را تقویت کند.چنانچه شما هم علاقه دارید که عزت نفس خودتان را پرورش دهید و به شخصیتی قدرتمند برسید پس از شرکت در دوره رایگان سابت، در گام اول توصیه می کنم محصول احیای عزت نفس را تهیه کنید.